افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 24 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

نشست و برخاست چرخبال های ناشناس در مناطق تحت سیطره طالبان در هرات

چرخبال

از حدود دو ماه گذشته به این طرف، چرخبال های مربوط به نیروهای خارجی در غرب افغانستان به مواضع کاملاً تحت تسلط طالبان در وُلسوالی‌های پشتون زرغون و زنده‌جان ولایت هرات رفت و آمد داشته‌اند.

شمار زیادی از مقامات محلی، امنیتی و مردمی ولایت هرات این رویداد را تائید کرده‌اند.

 

نثاراحمد پوپل ولسوال پشتون زرغون هرات اظهار داشت: در یک ماه گذشته، در 3 نوبت چرخبال های ناشناس در منطقه کاریز سلطان این وُلسوالی فرود آمده‌اند.

 

به بیان وی این منطقه دارای یک کوه است که در یک طرفش قریه یی به نام داو نیلی و طرف دیگرش قریه  کاریز سلطان قرار دارند.

 

وی بیان می‌کند در این 3 نوبت، یک چرخبال در این منطقه فرود آمده و یک چرخبال دیگر هم بر فرازش در آسمان در حال گشتزنی بوده است.

 

پوپل می‌افزاید که از چرخبالی که در منطقه کاریز سلطان فرود آمده بود، افرادی با کالا‌های نظامی بیرون آمده بودند که به هیچ یک از مردم این دو قریه اجازه نزدیک شدن را نمی‌دادند.

 

ولسوال پشتون زرغون همچنین می‌گوید که این منطقه، یکی از پر تجمع‌ترین مناطق طالبان پشتون زرغون است.

 

وی من‌حیث مثال خبر از این می‌دهد که پس از دریافت این راپور، نیروهای دولتی به محل نشست چرخبال رفته ولی با کمین و درگیری شدید طالبان روبرو شده بودند اما طالبان در هر سه نوبت به چرخبال ها آسیبی نرسانده‌اند.

 

این مقام دولتی همچنین می‌گوید که در 2 طرف این منطقه، 2 گروه از طالبان که صفی الله از پشتون زرغون و عبدالله اکبری از وُلسوالی گذره است، حضور دارند.

 

وی تصریح می‌کند که تاکنون مشخص نشده که این هلی‌کوپترهای ناشناس با کدام یک از این قومندانان طالبان دیدار و ارتباط داشته‌اند.

 

ولسوال پشتون زرغون تاکید می‌کند که این چرخبالهای ناشناس از اواسط ماه حمل تا اواخر ماه ثور در 3 نوبت در همین منطقه فرود آمده‌اند.

 

در همین حال برخی از منابع پولیس محلی در وُلسوالی پشتون زرغون هم این رویدادها را تایید کرده‌اند.

 

عبدالقدیر یلانی قومندان پولیس محلی این وُلسوالی می‌گوید که در یک ماه گذشته، 2 چرخبال ناشناس که مشخص نشده مربوط به کدام ارگان خارجی بوده، در منطقه کاریز سلطان فروده آمده‌اند.

 

وی هم تایید می‌کند که این منطقه از مواضع تحت تسلط طالبان است و کمتر پیش آمده که نیروهای دولتی توانسته باشند به آنجا راه پیدا کنند.

 

وی همچنین گفته است که این چرخبال ها شباهت کامل به چرخبال های نیروهای آیساف داشته‌اند.

 

قومندان پولیس محلی پشتون زرغون در ادامه می‌گوید: برای ما بسیار جای نگرانی است در حالی که عساکرمان در راه حفظ وطن شهید می‌شوند و از تمام توان خود برای مقابله با دشمن کار می‌گیریم اما خارجی‌ها با طالبان نشست و برخاست می‌کنند.

 

اما قضیه فرود چرخبال های ناشناس در مناطق تحت تسلط طالبان در ولایت هرات تنها به ولسوالی پشتون زرغون ختم نمی‌شود.

 

یک مقام محلی معتبر که نخواسته اسمی از وی برده شود می‌گوید که در اواسط ماه حوت سال قبل، در جنوب وُلسوالی زنده‌جان»هرات، واقع در منطقه کال تَرَکه که یک دره است، نشست کرده‌اند.

 

وی می‌گوید که این منطقه از نقاط فوق العاده ناامن وُلسوالی زنده‌جان است که طالبان در آنجا موقعیت دارند.

 

این مقام معتبر دولتی تصریح می‌کند که 2 تن از چوپان‌های این منطقه پس از این که این چرخبال ها را دیده‌اند، به مرکز وُلسوالی خبر داده‌اند.

 

به بیان وی، این چوپان‌ها دیده بودند که 2 چرخبال نشست کرده پس از دقایقی از محل پرواز کرده‌اند.

 

در همین حال یک منبع آگاه از امور امنیتی ولایت هرات گفت: این چرخبال ها مربوط به قوای آیساف مقیم هرات است و به صورت تثبیت شده در مناطق تحت قلمرو طالبان در وُلسوالی‌های زنده‌جان و پشتون زرغون نشست داشته‌اند.

 

وی گفته که شورای نظامی هرات که شامل والی هرات و مسئولان ارگان‌های امنیتی این ولایت هستند، مطلع شده‌اند که چرخبال های آیساف در مناطق طالبان فرود آمده‌اند.

 

گفته شده که این قضیه به شورای امنیت ملی افغانستان هم راپور داده شده است.

 

هیچکدام از منابع در مورد اینکه هدف اصلی این اتفاقات چه بوده، اطلاعاتی نداشته‌اند.

 

با این همه چرا چرخبال هایی که مربوط به آیساف بوده‌اند، در مناطق تحت تسلط طالبان فرود آمده‌اند؟

 

مهدی حدید مسئول کمیته امنیتی شورای ولایتی هرات در این باره می‌گوید که این گونه اتفاقات ناشی از فعالیت‌های پشت پرده امریکا در افغانستان است که با طالبان وارد ارتباط مستقیم شده است.

 

به گفته وی، امریکا با افغانستان قرارداد امنیتی را امضا کرده ولی چنین رفتارهایی نشانگر حمایت این کشور از مخالفان دولت و مردم کشورمان است.

 

حدید افزود: شورای ولایتی هرات این اقدام را خلاف اصول و مقررات پذیرفته شده میان دو کشور می‌داند و به شدت محکوم می‌کند.

 

وی می‌گوید که طبیعتاً ریگی در کفش امریکا است و مهم‌ترین دلیلش هم این می‌باشد که مسئولان دولتی و به خصوص امنیتی را در جریان این کار قرار نداده‌اند.

 

حدید تاکید می‌کند که این گونه رفتارها، مغایر معاهداتی است که امریکا با دولت جمهوری اسلامی افغانستان امضا کرده است.

 

پیش از این هم در تاریخ بیستم همین ماه ثور، چرخبال های ناشناس که به نیروهای طالبان امکانات و مهمات را منتقل می‌کردند، فرود آمده بودند.این قضیه خشم شمار زیادی از نماینده گان ولسی جرگه را به همراه داشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار