افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 6 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

نشست نماینده گان وزارت خانه‌های خارجه درمسکو برگزار شد

روسیه

در نشست نماینده گان وزارت خانه‌های خارجه کشورهای عضو سازمان قرارداد امنیت جمعی، افغانستان محور رایزنی مقامات ارشد کشورهای همسود قرار گرفت.

نشست نماینده گان وزارت خانه‌های خارجه کشورهای عضو سازمان قرارداد امنیت جمعی در زمینه هماهنگی مواضع کشورهای عضو این سازمان در رابطه با مسایل مربوط به دستور کار هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد و همچنین سایر موضوعات ذیربط این سازمان با حضور نماینده گان نهادهای دیپلوماتیک کشورهای عضو این سازمان در مسکو برگزار شد.

در این اجلاس رؤسای بخش‌های ذیربط وزارت امور خارجه، نماینده گان دائمی و نماینده گان سفارت‌خانه‌های کشورهای عضو، کارمندان سکرتریت سازمان قرارداد امنیت جمعی حضور داشتند.

اشتراک کننده گان این اجلاس بار دیگر بر اهمیت و ضرورت اقدامات مشترک کشورهای عضو قرارداد امنیت جمعی در سازمان ملل با هدف ایجاد رویکردهای مشترک برای تضمین امنیت، برابری، تمامیت ارضی، احترام به استقلال و عدم دخالت در امور داخلی کشورها تأکید کردند.

مقامات ارشد سازمان قرارداد امنیت جمعی در این نشست همچنین فعالیت‌های حفظ صلح سازمان ملل، دورنمای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات و وضعیت افغانستان را مورد بررسی قرار دادند.

در این اجلاس علاقه مندی طرفین برای تقویت بیشتر همبستگی متفقین، گسترش فعالیت سیاست خارجی در پلت فرم‌های بین المللی نیز تأکید شد.

اشتراک کننده گان این نشست از نقش مرکزی هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در مقابله با تروریزم بین المللی، گسترش کنوانسیون‌های ضد تروریستی سازمان ملل و بهبود فعالیت‌های ضد تروریستی حمایت کردند.

مقامات مذکور تمایل خود برای تعمیق روابط و تعاملات عملی در چوکات سازمان ملل در سطح نماینده گان دائمی کشورهای عضو سازمان قرارداد امنیت جمعی در سازمان ملل عنوان کردند.

سازمان قرارداد امنیت جمعی در سال 1992 و با اشتراک کشورهای ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرغزستان، روسیه، تاجکستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان و جورجیا تشکیل شد.

این کشورها در سال 2002 تصمیم گرفتند، این سازمان را به یک ایتلاف نظامی تبدیل کنند. بعدها کشورهای جورجیا، آذربایجان و ازبکستان از آن جدا شدند. این سازمان در دوم دیسِمبر 2004 من‌حیث عضو ناظر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد پذیرفته شد.

اهداف تشکیل این سازمان، محدود کردن زمینه گسترش ناتو و نفوذ امریکا در حوزه کشورهای همسایه است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و کاهش توان سیاسی، اقتصادی و نظامی فدراسیون روسیه به منظور متحد نگهداشتن کشورهای عضو اتحاد و بالا بردن ظرفیت‌های نظامی و سیاسی آنها ایجاد شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار