افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 28 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

نشست مشترک خبری رییس جمهور اشرف غنی با همتای ترکمنستانی اش

ترکمنستان که در شمال غرب افغانستان موقعیت دارد، تعهد همکاری و کمک های زیادی را به افغانها کرده است.

 

رییس جمهور محمد اشرف غنی روز گذشته در یک نشست مشترک خبری با همتای ترکمنستانی اش در کابل، این کشور را دوست نزدیک افغانستان خوانده و گفت که عشق آباد می تواند در بخش های مخنتلف کابل را کمک کند.

 

به باور آقای غنی، همکاری ترکمنستان با افغاستان در بخش های گاز، صنعت قالین، انرژی، خط آهن و تجارت و سرمایه گذاری بسیار مهم بوده و این کشور می تواند برای تحقق صلح در منطقه هم نقشی مهمی را ایفا کند:

 

” رییس جمهور ترکمنستان هدایت دادند که وزارت قالین این کشور با افغانستان همکاری همه جانبه کند، برق زیربنای زیربنا است، رییس جمهور ترکمنستان به ما اطمینان دادند که میزان صادرات شان به افغانستان پنج چند شده می تواند، ترکمنستان حاضر است که در آینده هم میزبان پروسه استانبول در افغانستان شود و هم در قسمت صلح با عزت ممد و همکار خواهند بود. ”

 

آقای غنی همچنان گفت که با رییس جمهور ترکمنستان و هییت همراه اش در باره چگونگی آغاز کار عملی پروژه تاپی که گاز اینکشور از طریق افغانستان به پاکستان و هند انتقال می یابد و انتقال برق به پاکستان بحث و گفتگو شده است.

 

انتقال پایپ لاین گاز ترکمنستان از طریق افغانستان و پاکستان به هند حدود دوازه میلیارد دالر هزینه بر می دارد و گفته شده که بیشتر آنرا بانک آسیایی می پردازد.

 

قربان قلی بردی محمدوف رییس جمهور ترکمنستان روز گذشته در راس یک هییت دولتی وارد کابل شد.

 

هییات دو طرف پنج سند همکاری را در بخش های مبارزه با شستشوی عواید به دست آمده از مجاری غیر قانونی و تمویل تروریزم، توسعه همکاری در عرصه انرژی، ورزش، علوم و تکنالوژی و اقتصاد و تجارت، به امضا رسانیدند.

 

همچنان روسای جمهور دو کشور اعلامیه مشترک تقویت همکاری را امضا کردند.

 

اشرف غنی رییس جمهور افغانستان، سرحد میان دو کشور را سرحد دوستی خواند و بر موثریت اقتصادی تقویت روابط میان دو کشور تاکید کرد.

 

در این حال قربان قلی بردی محمدوف رییس جمهور ترکمنستان وعده سپرد که در بخش اقتصاد، تجارت و صلح با افغانستان کمک و همکاری خواهند کرد:

 

” ما در باره وضعیت کنونی افغانستان باهم بحث کردیم، ترکمنستان برای همکاری در بخش تامین وحدت و صلح در افغانستان آماده است، در بخش زیربنا ها، بازسازی و تقویت اقتصاد افغانستان همکاری می کنیم و این کمک ها به دور از مداخله در امور داخلی افغانستان و به اساس احترام متقابل صورت خواهد گرفت. ”

 

آقای محمدوف همچنان گفت که مشکلات و اختلافات در افغانستان باید از طریق دیموکراتیک و با در میان گذاشتن با سازمان ملل و سایر سازمان های معتبر و با صلاحیت حل گردد.

 

در این حال رییس جمهور ترکمنستان اطمینان داده که مشترکاً با کشورهای منطقه در برابر تروریزم و افراط گرایی مبارزه خواهند کرد.

 

باید گفت که میزان تجارت و سرمایه گذاری ترکمنستان در افغانستان از مرز یک میلیارد دالر گذشته و با گذشت هر روز معاملات میان دو کشور تقویت می یابد.

 

پس از آنکه روابط افغانستان با پاکستان بخاطر عدم همکاری صادقانه این کشور در کار مبارزه با تروریزم به سردی گرایید، مقامات افغان به سوی کشورهای آسیای مرکزی روی آورده و تلاش دارند تا با تقویت روابط با ترکمنستان، ازبکستان و تاجکستان از وابسته گی به پاکستان رهایی یابند.

 

شماری از کارشناسان اقتصادی افغان از سیاست حکومت وحدت ملی در قبال پاکستان استقبال کرده و می گویند، در صورت که افغانستان بتواند روابط سیاسی و اقتصادی اش را با کشورهای آُسیای مرکزی بهبود بخشد، برای همیشه از سیاست دوگانه اسلام آباد رهایی پیدا خواهد کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار