افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

نشست قطر چه دستاوردی داشته است؟

چند روز قبل گروهی از نماینده های طالبان با تعدادی از افراد شورای صلح افغانستان و تعدادی دیگر از افغانستان در قطر و در مورد صلح مذاکراتی غیر رسمی داشته اند. دراین نشست چه چیزهایی مطرح شده چه دستاوردهایی داشته و چرا این نشست به صورت رسمی برگزار نشده است؟

 

سید اسحق گیلانی عضو هیات مذاکره کننده در نشست قطر در برنامه «آماج» گفت: این نشست برای بار اول نیست که انجام می شود ، قبلاً هم اینگونه نشست ها برگزار شده است. این بار در این نشست پیشنهاد طالبان این بود که به عنوان نماینده های حکومت و شورای عالی صلح با افراد مذاکره کننده صحبت نمی کنیم، فقط به عنوان شخصیت های آزاد می توانند صحبت کنند. ما معاون و سخنگوی شورای صلح را با خود داشتیم. آنها به هیچ صورت نمایندگی از شورای عالی صلح نمی کردند. فقط به عنوان شخصیت هایی آزاد و مستقل در آنجا صحبت های خود را داشتند. چهره های دیگری هم که در آنجا بودند، مانند داکتر احدی و داکتر قیوم کوچی کاکای رییس جمهور که صحبت های خود را داشتند.

 

وی در خصوص هزینه های این مذاکره اظهار کرد: هزینه های این مذاکره را حکومت قطر پرداخته است و جمع آوی اشخاص توسط سازمان ملل متحد انجام شده است. ما از حکومت نمایندگی نمی کرده ایم و این حق ما است که به آنجا رفته و به طالبان بگوییم که در افغانستان چه می گذرد و شما چه حالتی را بر سر ملت افغانستان آورده اید.

 

گیلانی در خصوص موارد مطرح شده در مذاکره عنوان کرد: ما تمام واقعیات را از بدخشان گرفته تا واقعیات جلال آباد را یکی یکی برایشان یادآوری کردیم که اینها جنایاتی است که رخ داده و باید جلو آنها گرفته شود. مابرای این به این مذاکره رفتیم که از طالبان بپرسیم که آیا باز هم مانند گذشته دعوی صلح می کردند و باز هم جنگ می کردند بازهم این روند ادامه دارد یا نه.

 

این عضو شرکت کننده در نشست قطر در مورد خواسته های دو طرف گفت: آنها راجع به خانم ها گفتند که ما هم به مکتب رفتن آنها را و هم کارشان و در سیاست بودنشان را قبول داریم. تنها خواسته ای که آنها داشتند و ما نمی توانستیم آن را انجام دهیم این بود که خواستار این بودند که از لیست سیاه افغانستان بیرون آیند. ما به آنها گفتیم که شما باید با حکومت افغانستان مذاکره کنید و حکومت را قانع کنید که جامعه بین المللی شما را از لیست سیاه بیرون بیاورد.

 

وی از اعضای شرکت کننده طالبان در این مذاکره نام می برد:نام کسانی از طالبان که در آن نشست بودند و با آنها مذاکره داشتیم از این قرار است: شیرمحمد عباس استانک زی، شهاب الدین دلاور، عبدالسلام حنفی، محمد سهیل شاهین، جان محمدمدنی، سیدرسول حلیم، قاری دین محمد حنیف و حافظ عزیز الرحمان. اینها از اقوام مختلف افغانستان هستند. اینها کسانی هستند که از دوران جهاد آنها را می شناسم. فقط شیر محمد استانک زی در گذشته سر منصب بوده و در احزاب مختلف جهادی خدمت کرده است. بعد از آن آخرین حزبی که وی به آن تعلق داشته و کار می کرده است، حزب حرکت انقلاب اسلامی مرحوم مولوی محمد نبی محمدی بوده است. بعد از آن به سوی طالبان رفته است. ما آنها را به عنوان افغان های مخالف سیاسی نظام مخاطب قرار داده و به مذاکره رفتیم.

 

گیلانی در خصوص صحبت های انجام شده گفت: آنها خواستار این هستند که خارجی ها از افغانستان بیرون شوند. ما هم به آنها گفته ایم که تا شما جنگ را متوقف نکنید خارجی ها بیرون نمی روند. ما در مورد این گفتیم که چرا شما جوانان بی گناه ما را می کشید و آنها می گویند که هر کس بر سر راه ما می ایستد تا ما به خارجی ها نرسیم آنهارا می کشیم.آنها می خواهند در قانون اساسی تغییر بیاید. ما به آنها گفته ایم که بیایند و با حکومت افغانستان صحبت نماید و بگویند که کدام فصل از قانون اساسی بر خلاف معیارهای اسلام است که در آن تغییر به وجود آید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار