افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 24 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

نشست فوق العاده ولسی جرگه/ مسوولین امنیتی وضاحت بدهند

چگونه مخالفین مسلح دولت توانستند چنین حمله را در یک منطقه حساس انجام دهند؟ بدون همکاری برخی حلقات داخلی مخالفین مسلح نمی توانند چنین حملات را راه اندازی نمایند!

 

حمله گروهی مخالفین مسلح به روز دوشنبه بر شورای ملی، ولسی جرگه افغانستان را واداشت تا نشست اختصاصی و فوق العاده را برگزار نماید.

 

اعضای ولسی جرگه روز سه شنبه در این نشست گفتند: بدون همکاری برخی حلقات داخلی مخالفین مسلح نمی توانند چنین حملات را راه اندازی نمایند.

 

پس از بحث های طولانی اعضای ولسی جرگه، عبدالرؤف ابراهیمی رییس این جرگه گفت: چگونگی این حمله باید به گونه جدی بررسی شود و ارگان های امنیتی در این مورد وضاحت بدهند:

 

” در پیوند به حادثه دیروز بی تفاوت نیستیم از مکلفیت ما و شما است که آنرا مو شگافانه پیگری و بررسی می کنیم تا مسوولان امنیتی در قبال این موضوع به سوالات ما و شما پاسخ بگویند.”

 

قرار بود روز گذشته نامزد وزارت دفاع به ولسی جرگه خواسته شود اما اعضای ولسی جرگه روی این مسأله توافق کردند که در این نشست تنها روی حادثه حمله گروهی مخالفین مسلح دولت بر ساختمان شورای ملی بحث صورت گیرد.

 

با آنکه اعضای ولسی جرگه به توافق نرسیدند که آیا مسوولان امنیتی را استجواب نمایند یا نه، اما شماری از اعضای این جرگه پاکستان را عامل اصلی نا امنی ها در افغانستان دانستند.

 

حاجی الماس زاهد یک عضو ولسی جرگه گفت: اعضای شورای ملی به هیچ وجه حکومت افغانستان را اجازه نمی دهند که سند تبادل اطلاعات استخباراتی را با پاکستان امضا کند:

 

” ما در مقابل دسایس شوم پاکستان فعلاً قرار داریم ما امروز از رییس جمهور از رییس اجراییه می خواهیم که پاکستانی ها در پشت پرده به آنها چه گفت و مردم افغانستان در برابر آنها چه کند.”

 

از سوی هم ولسی جرگه خواهان ترفیع و امتیاز مالی برای آن عده از نیروهای امنیتی شدند که در حمله روز دوشنبه با مخالفین مسلح مقاومت نموده و حمله را خنثی کردند.

 

هشت تن از مخالفین مسلح روز دوشنبه هنگامی بر شورای ملی حمله کردند که قرار بود معصوم ستانکزی نامزد وزیر دفاع از سوی معاون دوم رییس جمهور به ولسی جرگه معرفی شود.

 

درگیری شدید میان مخالفین مسلح و نیروهای امنیتی افغان حدود یک و نیم ساعت ادامه یافت و سر انجام با کشته شدن هشت حمله کننده، دو فرد ملکی و زخمی شدند حدود سی تن درگیری خاتمه یافت.

 

اما اعضای ولسی جرگه گفتند، این سوال برانگیز است که چگونه مخالفین مسلح دولت توانستند چنین حمله را در یک منطقه حساس انجام دهند.

 

محمد نعیم لالی حمیدزی یک تن از اعضای ولسی جرگه در مورد چنین می گوید:

 

” من به حادثه دیروز بخاطر به دیده شک می بینیم که چگونه آنها توانستند راه را پیدا کنند که بتوانند به شورا به آسانی بیایند آنها چگونه توانستند که به شورای ملی که در آنجا کندک امنیتی است و در دیپوی سلاح وجود دارد و دیپو را گرفته و از بین ببرند”

 

اعضای ولسی جرگه همچنان روز گذشته فیصله کردند تا طرحی را بخاطر مسایل ملی به حکومت پیشنهاد کنند و برای عملی ساختن آن به حکومت ضرب الاجل نیز تعین خواهند کرد.

 

با آنکه اعضای ولسی جرگه می گویند که نیروهای امنیتی افغان در میدان جنگ بسیار خوب درخشیده اند، اما به رهبران حکومت پیشنهاد می کنند تا اختلافات داخلی شان را کنار گذاشته و روی یک مدیریت بهتر تمرکز نمایند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار