افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 21 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

نشست رئیس جمهور با هیات رهبری شورای حراست و ثبات برگزار شد.

ارگ

 

روز گذشته رئیس جمهور اشرف غنی با هیات رهبری شورای حراست و ثبات دیدار کرد.

 

اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به سلسله دیدارهایش با شخصیت های سیاسی و جهادی کشور، در نشستی با هیات رهبری شورای حراست و ثبات که در ترکیب آن عبدرب الرسول سیاف، عبدالرووف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه، فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه، محمد یونس قانونی، محمد عمر داوودزی، عبدالهادی ارغندیوال، ستر جنرال عبدالرحیم وردک، داکتر زلمی رسول و داکتر صادق مدبر هیات رهبری شورای حراست و ثبات اشتراک داشتند، در مورد اوضاع عمومی کشور، فرصت های بین المللی که افغانستان در محراق آن قرار دارد، صحبت کرد.

 

در این نشست داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، عبدالسلام رحیمی رئیس عمومی اداره امور و نادر نادری مشاور ارشد رئیس جمهور نیز حضور داشتند.

 

رئیس جمهور ضمن خوش آمدید به آنها در مورد اقدامات دولت در نشست وارسا و دستآورد های آن نشست معلومات ارائه کرد. محمد اشرف غنی گفت که از اجماع قشر سیاسی و ملی کشور در راستای حمایت کامل از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان قدردانی کرد و از آنها خواست که حمایت های خویش را از نیروهای امنیتی و دفاعی بیشتر سازند.

 

رئیس جمهور کشور گفت که همکاران بین المللی و متحدین افغانستان در نتیجه تلاش و فعالیت های حکومت وحدت ملی، حقانیت افغانستان را درک کرده اند و به همین اساس تمام شان به یک صدا در نشست وارسا حمایت همه جانبه شانرا در عرصه های تمویل، تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی کشور  ابراز کردند و تعهدات خویش را بخاطر همکاری با افغانستان تجدید نمودند.

 

محمد اشرف غنی گفت که در نشست وارسا حمایت جامعه بین المللی از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان یک پیام واضح برای منطقه داشت و آن اینکه جهان از موقف برحق افغانستان حمایت می کند و در میان مدت بخاطر مبارزه با تروریزم در کنار مردم افغانستان باقی خواهند ماند.

 

رئیس جمهور افزود که صلح باعزت و پایدار هدف اساسی ما و خواست مردم افغانستان است و سال گذشته در این راستا تلاش های زیادی کردیم، اما دشمنان افغانستان به عوض صلح راه جنگ را اختیار کردند. پیام ما به طالبان این است که ما برای تامین صلح از موقف قوی گفتگو می کنیم و می گوئیم که به عوض جنگ، راه صلح و مذاکره بهتر است و نیروهای امنیتی و دفاعی ما را کسی به زور شکست داده نمی تواند.

 

رئیس جمهور غنی گفت که سال گذشته توجه من و تمام حکومت در دفاع از کشور و تقویت نهاد های امنیتی و دفاعی، متمرکز بود. ما در چوکات نظام و اجماع ملی با شخصیت ها و نهاد های ملی کشور در رابطه به مناسبات بهتر با منطقه، حکومتداری خوب و سایر موضوعات، نشست های مشورتی را دایر خواهیم کرد.

 

در این نشست داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه با تایید سخنان رئیس جمهور گفت که مردم افغانستان، دولت و نیروهای امنیتی و دفاعی این را ثابت کردند که برای دفاع و آبادی کشور اراده و عزم راسخ دارند و با تمام قوت و وحدت تلاش می کنند تا به این اهداف شان نایل آیند.

 

داکتر عبدالله عبدالله افزود که به اساس اصول دموکراتیک، احزاب مختلف، ساختار ها و نهاد ها وجود دارند و در بعضی موارد میان شان اختلاف نظرها می باشد، اما با آن هم در مسایل ملی اجماع و وحدت نظر تمام جوانب موجود است و این اجماع باید بیشتر تقویت یابد.

 

استاد عبدرب الرسول سیاف در این نشست طی سخنانی از حکومت تشکری کرد که در مسایل ملی زمینه بحث و اجماع را مساعد ساخته است و خواهان تداوم این چنین نشست ها گردید.

 

استاد سیاف گفت که تقویت نظام هدف اساسی شورای حراست و ثبات است زیرا مردم افغانستان خواهان نظام قوی اند. او افزود که مردم ما دشواری های نظام ضعیف و یا زنده گی کردن بدون نظام را تحمل ندارند.

 

او گفت که شورای حراست و ثبات حاضر است در مسایل انتخابات، دفاع از کشور، گسترش مناسبات با منطقه، لویه جرگه قانون اساسی و سایر مسایل مهم ملی به حکومت مشوره بدهد.

 

محمد یونس قانونی نیز در این نشست صحبت کرد و ضمن تشکری از رئیس جمهور بخاطر نشست مذکور و تشریف آوری به خانه استاد سیاف به منظور عید مبارکی، گفت که در بحث مسایل ملی که حوزه مشترک همه است، از حکومت حمایت می کنیم. او افزود که هدف شورای حراست و ثبات اصلاحات و حفاظت از منافع ملی است.

 

در اخیر این نشست رئیس جمهور غنی یکبار دیگر از تشریف آوری و نشست مشورتی هیات رهبری شورای حراست و ثبات تشکری کرده گفت که حکومت برای تدویر انتخابات متعهد بوده و به همین هدف دو کمیته جداگانه امنیتی و مالی را ایجاد کرده است و ۱۰ میلیون دالر به طور نقدی از بودجه دولت تادیه شده و ۲۱ میلیون دالر دیگر برای خدمات تخصیص داده شده است.

 

او افزود که در نشست های مشورتی آینده در موارد فوق و همچنان مناسبات منطقوی بحث های بیشتر صورت خواهد گرفت. او تاکید کرد که در رابطه به مسایل و تصامیم ملی کشور این چنین نشست ها ادامه و به طور منظم جریان خواهد داشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار