افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 29 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

نشست بین المللی بررسی وضعیت اقتصادی افغانستان در تاجیكستان برگزار می شود

 معاون وزیر امور خارجه تاجیكستان گفت: پنجمین كنفرانس بین المللی بررسی وضعیت اقتصادی افغانستان پس از خروج نیروهای سازمان پیمان آتلانتیكی شمالی(ناتو) كه در سال 2014 میلادی صورت خواهد گرفت، طی روزهای هفتم و هشتم اسفند ماه امسال در شهر دوشنبه پایتخت تاجكیستان برگزار می شود.

 

‘نظام الدین زاهدف’روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان آنكه تاكنون چهار كنفرانس در این زمینه در شهرهای استانبول، كابل، اسلام آباد و بن برگزار شده است، افزود: در این كنفرانس علاوه بر وزیران امور خارجه 40 كشور ، نمایندگان 34 سازمان و نهاد بین المللی نیز حضور خواهند یافت تا هرچه سریعتر برای ساماندهی شرایط نامطلوب افغانستان تصمیم گیری كنند.

وی با بیان آنكه در این كنفرانس اهداف رشد اقتصادی افغانستان و برنامه های این كشور در بخش توسعه منابع انسانی و سرمایه گذاری مورد بررسی قرار خواهد گرفت، تاكید كرد: تاجیكستان از هر تلاش و حركتی كه زودتر صلح و ثبات را در افغانستان برقرار كند، حمایت خواهد كرد.

معاون وزیر خارجه تاجیكستان با بیان آنكه در حاشیه این كنفرانس نشست هایی نیز برای بررسی رشد مناسبات منطقه ای و اصلاحات اقتصادی افغانستان تشكیل خواهد شد، گفت: قرار است در حاشیه این همایش، نمایشگاهی از تولیدات صنعتی، فنی و علمی این كشور نیز برپا شود.

وی در باره تلاش گروه طالبان برای افتتاح نمایندگی در قطر نیز گفت: اگر قرار است برای حفظ مصالح ملی در افغانستان صلح برقرار شود، تمام طرف ها از جمله طالبان نیز باید در آن نقش داشته باشند.

زاهدف، علاقه مندی طالبان برای افتتاح نمایندگی در دوحه را یك گام مثبت برای ترك مخاصمه از سوی این گروه دانست و گفت: به هر حال دوشنبه از تمام تلاش ها كه منجر به برقراری امنیت در افغانستان شود، حمایت می كند.

معاون وزیر خارجه تاجیكستان در باره توافقات مسكو و دوشنبه در باره ادامه استفاده روسیه از پایگاه 201 كه قرارداد آن در سال 2014 به پایان می رسد نیز گفت: مذاكرات در حال انجام است و به محض قطعی شدن توافقات، جزئیات آن منتشر خواهد شد.

وی در باره وضعیت دو خلبان شركت هواپیمایی روسی رلكان و دو فروند هواپیمای آنها نیز گفت: با وجود درخواست خلبانان برای مختومه اعلام شدن كامل پرونده هایشان و اجازه ترك هواپیماها، رسیدگی به این موضوع از وظایف دادگاه شهر قرغان تپه است كه در این زمینه تصمیم خواهد گرفت.

معاون وزیر خارجه تاجیكستان از تلاش مسئولان دوشنبه برای رفع موانع در گسترش مناسبات با تاشكند خبر داد و خاطرنشان كرد: كشورش با ازبكستان هیچ مشكلی ندارند و تنها در برخی موضوعات با یكدیگر اختلاف نظر و دیدگاه دارند كه با مذاكره حل خواهد شد.

وی در باره مشكلات ناشی از انفجار بمب در خط آهن’ترمذ – قرغان تپه’ ازبكستان و سرگردانی واگن های حامل كالا به مقصد تاجیكستان در منطقه ‘غلبه ـ اموزنگ’، گفت: با وجود اعلام آمادگی دوشنبه برای مرمت این خط اما طرف ازبك با رد آن، وعده داده است كه در كوتاهترین زمان آن را اصلاح و بازسازی كند.

وی در عین حال از روند رو به افزایش همكاری ها میان دوشنبه و تاشكند خبر داد و از رسانه های گروهی خواست كه از دامن زدن به مسائل حاشیه ای كه می تواند در افزایش تنش ها میان كشورها نقش اساسی ایفا كند، خودداری كنند.

وی در ادامه سفر اخیر معاون نخست وزیر تاجیكستان به ازبكستان را از جمله نشانه های تلاش دو كشور برای بهبود مناسبات عنوان كرد و افزود: هرچند امروز جمهوری های سابق اتحاد جماهیر شوروی سابق با تعیین خطوط مرزی از یكدیگر جدا شده اند اما این موضوع به لحاظ وابستگی های متعدد فرهنگی دوشنبه و تاشكند صدق نمی كند.

 

منبع:http://www.irna.ir

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار