افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 7 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

نشست بعدی گفتگوهای صلح در افغانستان برگزار خواهد شد

در اعلامیه مشترک که از سوی شرکت کنندگان نشست چهار جانبه صلح در اسلام آباد تدوین و از سوی وزارت امور خارجه کشور منتشر شده آمده است که اعضای این نشست تمام گروه های طالبان را به پیوستن به گفتگوها صلح فرا می خواند.

سومین نشست گروه هماهنگی چهار چانبه با حضور نمایندگان از افغانستان، پاکستان، چین و ایالات تحده امریکا در شهر اسلام آباد پاکستان دیروز برگزار شد.

در این نشست حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان، اعزاز احمد چودری، معاون وزارت امورخارجه پاکستان، ریچارد جی اولسن، نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان و پاکستان و دینگ شی جون، فرستاده ویژه چین برای افغانستان حضور داشتند.

پاکستان و افغانستان مشترکا میزبانی این نشست را به عهده داشتند.

در اعلامیه مشترک که اعضای این نشست منتشر کردند، آمده است که گروه هماهنگی چهارجانبه، روی نقشه راه که مراحل و گام های روند گفتگوهای صلح را مشخص می سازد به توافق رسید.

این گروه تأکید کرده که پیامد روند گفتگوهای صلح، باید فیصله سیاسی ای باشد که منتج به پایان خشونت و برقراری صلح پایدار در افغانستان شود.

سرتاج عزیز، مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان روز گذشته در سومین دور از نشست چهار جانبه بین کشورهای افغانستان، پاکستان، امریکا و چین اعلام کرد که آشتی سیاسی یگانه راه برای آوردن صلح دایمی در افغانستان است.

عزیز می گوید فقط با آشتی سیاسی می توان طالبان را وادار کرد تا به گفتگوهای صلح با دولت افغانستان تن دهند و آن گروه های که آشتی ناپذیر هستند با آنان به زبان زور حرف زده شود.

او گفت که کشورش از تمام کشورهای عضو گروه چهارجانبه در این مرحله می ‌خواهد تا طالبان بیشتری را تشویق کنند که به گفتگو های صلح حاضر شوند.
نشست بعدی در کابل

نمایندگان کشورهای شرکت کننده در نشست چهار جانبه توافق کردند که برای تعیین تاریخ گفتگوهای مستقیم صلح، میان نمایندگان حکومت افغانستان و گروه های طالبان تلاش می کنند.

دولت افغانستان انتظار دارد که این تلاش ها تا پایان ماه جاری به نتیجه برسد و تاریخ مشخصی را برای گفتگوهای رو در رو میان نمایندگان حکومت و گروه های طالبان تعیین کند.

همچنان گروه هماهنگی چهارجانبه، توافق کرده است که به هدف هموار ساختن راه برای روند گفتگوهای صلح در افغانستان، نشست های منظم شان را ادامه دهد.

این گروه توافق کرده است که نشست بعدی به تاریخ ۲۳ فبروری  در کابل برگزار شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار