افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 23 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

نشستی برای تداوم بحران در افغانستان…

نشست ریاض

افغانستان را می‌توان مرکز تجمع تروریست‌های جهانی دانست، زیرا اکنون میزبان بیش از 20 گروه تروریستی منطقوی و حتی فرامنطقوی است.

به این ترتیب، هر بحث و بررسی که درباره تروریست‌ها با حضور کشورهای جهان انجام شود، پای افغانستان خودکار در آن دخیل می‌شود، اما نه من‌حیث قربانی اصلی تروریزم جهانی، بلکه افغانستان همواره من‌حیث یک عضو اضافی شناخته می‌شود.

 

در آخرین نشست کشورهای اسلامی که اخیراً در شهر ریاض عربستان سعودی با حضور نماینده گان کشورهای اسلامی برگزار شد نیز در مورد وضعیت جاری و چگونگی مبارزه با تروریزم در کشورمان بحثی نشد، چیزی که حاصل از این نشست بود خودنمایی تلاش‌های ریاض برای برقراری روابط عمیق با دولت جدید واشنگتن بود.

 

به هر روی، برگزاری نشست نماینده گان کشورهای اسلامی دارای نواقص فاحشی بود، عدم حضور برخی کشورها، صحبت نشدن در مورد مسئله فلسطین و افغانستان و نبود راهکار واقع‌بینانه تنها واقعیت‌های تلخ نهفته در این نشست بود.

 

موضوعات فوق، ضربه‌ای جدی به پیکر کشورهای اسلامی بوده و مباحث مطروحه مبنی بر تلاش برای انزوای برخی کشورها، اشتباه‌ گرفتن حامیان تروریزم، عدم بحث در مورد وضعیت افغانستان و همسویی با اسراییل به جای فلسطین ضربات کشنده‌تر برای کشورهای اسلامی محسوب می‌شود.

 

با وجود اهمیت موارد فوق برای افغان ها، اما تعریف اشتباه تروریزم و عدم تمرکز جهت حل معضلات افغانستان برای مردم از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا دست‌کم چشم دولتمردان افغانستان برای حل این چالش‌ها به سمت کشورهای خارجی خاصتاً غرب دوخته شده است.

 

کسورمان با وجود اینکه یک کشور مستقل است، اما استقلالیت آن در موارد زیادی از سوی کشورهای خارجی به اشکال گوناگون خاصتاً نفوذ و مداخله در امور داخلی کشور نقض شده است که بیشترین این موارد نیز از سوی کشورهای غربی و عربی بوده است.

 

امریکا من‌حیث قدرتمندترین کشور غربی و عربستان سعودی من‌حیث قدرتمندترین کشور عربی مداخلات آشکاری در امورات مختلف از سیاسی تا مذهبی دارد که از چشم هیچ کسی پنهان باقی نمانده است.

 

علاوه بر مداخلات، این کشورها همواره برای تأمین منافع و تقویت جایگاه بین‌المللی خود در عرصه جهان از افغانستان همانند ابزار استفاده کرده و در صورت نیاز به حد کافی برای برآوردن خواست‌های خود شبه‌نظامیان را نیز حمایت و تجهیز کرده است.

 

حال، در آخرین نشست کشورهای اسلامی در ریاض و با حضور قدرتمندترین رییس جمهور غرب هیچ راهکاری برای پایان بحرانات افغانستان پلان نشد، ضمن اینکه با توجه به پیشینه روابط و نوع دیدگاه این کشورها انتظار آن نیز نمی‌رفت.

 

به این صورت آخرین نشست کشورهای اسلامی برای افغانستان هیچ سودی برای مردم ما نداشت، اما چیزی که از آن به افغانستان می‌رسد پیامدهای موضع‌گیری اشتراک کنندگان آن خواهد بود.

 

آل‌سعود با این اقدامات خود آشکارا نشان داد که به هیچ عنوان حامی کشورهای ضعیف اسلامی نبوده و تنها در راستای تأمین منافع ملی خود می‌اندیشد و از جایگاه و نفوذ خود بر کشورهای اسلامی سود می‌برد.

 

چیزی که از آخرین نشست کشورهای اسلامی با حضور ترمپ برای افغانستان نتیجه گرفته می‌شود، آغاز مجدد تقویت تروریزم در کشور جهت برآورده شدن منافع خارجی‌ها و تداوم رقابت شرق و غرب است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار