افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 23 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

نزدیکان واقارب مقامات حکومت در پست های رده بالای قدرت!

شماری از وزیران کابینه کارمندان شایسته و با تجربه را از کار برکنار می‌کنند و بربنیاد برنامه‌ی “سی بی آر” افراد بی تجربه را با معاش‌های بلند استخدام می‌کنند.

مقام‌های بلند پایه‌ی شماری از وزارت خانه‌ها اعضای کابینه را متهم می‌سازند که به عوض رئیسان با تجربه در ۱۶ وزارتخانه نزدیکانشان را به کار می گمارند.

شماری از رئیسان برکنار شده این وزارتخانهها که دست به اعتراض زدهاند؛ می‌گویند که آنان نامه‌ای به رهبران حکومت و شورای ملی درهمین باره فرستاده‌اند.

در این نامه آمده است که شماری از وزیران کابینه کارمندان شایسته و با تجربه را از کار برکنار می‌کنند و بربنیاد برنامه‌ی “سی بی آر” افراد بی تجربه را با معاش‌های بلند استخدام می‌کنند.

این رئیسان از ترویج فساد در ادارات توسط افراد فاسد و مافیایی اداری که از سوی وزیران فعلی حمایت می‌شوند سخن می‌زنند.

حسام‌الدین تالقانی یکی از رئیسان معترض اظهارداشت: “بحث سیاسی شده و هر اداره تلاش می‌کند که وابسته‌گان و نزدیکان خود را جذب کند؛ کسانی که سالها تجربه دارند برای برکناری‌شان اقدام می‌شود”.

وی ادامه داد: “اینجا مسئله تک روی نیست کسانی که اعتراض کرده‌اند؛ مربوط به ۱۶ وزارتخانه هستند. اما برخیها از ترس برکناری از کار و مجازت از سوی امران سکوت کرده اند”.

درهمین حال؛ کمیسیون امور تقنین مجلس نماینده‌گان نیز استخدام و برکناری‌ کارمندان دولتی را بربنیاد برنامه‌ی “سی بی آر” خلاف قانون کار؛ قانون خدمات ملکی و قانون اساسی می‌داند و در نامه‌های جداگانه به نهادهای دولتی از آنان خواسته است تا کارمندانی را که از کار برکنار شده‌اند را دوباره استخدام کنند و نیز از حق تلفی کارمندان دولتی جلوگیری نمایند.

قاضی نذیراحمد حنفی رئیس کمیسیون امور تقنین مجلس نماینده‌گان تأکید کرد: “وظیفه وزیران این است که قانون را تطبیق کنند. وزیران محترم بیشتر خلاف کاری نکنید که ترک قوانین مستلزم استیضاح و سلب اعتماد است. چند روز دیگر رخصتی نماینده‌گان به پایان می‌رسد و آنان به کارشان می‌آیند و خلاف کارها استیضاح خواهند شد”.

برنامه‌ی “سی بی آر” یک طرزالعمل است که از سوی کمیسیون اصلاحات اداری و بانک جهانی با هدف ارتقای ظرفیت در نهادهای دولتی در حال عملی شدن است، شماری از کمیشنران کمیسیون اصلاحات اداری آن را اثرگذار نمی‌دانند.

محمد موسی نوری کمیشنر کمیسیون اصلاحات اداری معتقد است: “در شرایط فعلی که بیکاری بسیار است و ضعیت چندان خوب نیست، این کار بحران ایجاد خواهد کرد.”

درهمین حال نهاد مبارزه با فساد اداری از نارضایتی‌ها از عملی شدن این برنامه سخن می‌زند و می‌گوید که اگر در تشکیلات دولتی یک بدنۀ فنی ایجاد شود و به دور از فراز و فرودهای سیاسی و قومی باشد می‌تواند برای شایسته سالاری و ارتقای ظرفیت کمک کند.

حسین فخری رئیس اداره عالی مبارزه با فساد اداری معتقد است: “سی بی آر یک برنامه خوب است، اما درباره چگونگی عملی شدن آن برخی سوء تفاهمات و نارضایتی‌ها به میان آمده است”.

وی ادامه داد: “به نظر من بهتر است که در تشکیلات دولتی یک برنامه تخنیکی و مسلکی ایجاد شود و در قسمت تقرر و توظیف افراد باید توجه شود؛ اصل شایسته سالاری رعایت شود و این بخش تابع فراز و فرودهای سیاسی و سمتی و قومی نباشد.”

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار