افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 15 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

نداشتن قوت هوایی نقطه ضعف قوای امنیتی است

شماری از نیروهای امنیتی نیز می‌ گویند که مخالفان مسلح دولت از نداشتن قوت هوایی نظامیان افغان، بیشتر در به چالش کشیدن این نیروها سود برده اند.

 

هر چند سال‌ های دیریست که نداشتن تجهیزات سنگین هوایی چالشی برای نظامیان افغان در میدان‌ های نبرد گفته شده است، اما اکنون قصر ریاست جمهوری می‌ گوید که امریکا آماده است نیروهای امنیتی افغان را در بخش تجهیزات هوایی کمک کند.

 

سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی رئیس جمهور می‌ گوید که اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحد امریکا در تماس ویدیویی که با رئیس جمهور غنی داشته است، تعهد کرده که پنتاگون کمک هایش را در بخش تجهیزات و آموزش نیروهای امنیتی افغان گسترش خواهد داد.

 

وی گفت:

 

“وزیر دفاع امریکا در بودجه مالی سال آینده این وزارت وعده کرد که موضوع حمایت از نیروهای امنیتی را گنجانیده و به کانگرس پیشکش می‌ کنیم.

موضوع دیگر حمایت از نیروهای دفاعی در بخش هوایی کشور بود که وزیر دفاع امریکا گفت، کمک ها را در این بخش سرعت می بخشند.”

 

ظفر هاشمی می‌گوید، وزارت دفاع امریکا تعهد کرده که کمک برای نیروهای امنیتی را در بودجه سال آینده میلادی این کشور شامل خواهد ساخت و به کانگرس این کشور پیشکش خواهد کرد.

 

هاشمی همچنان می‌ گوید که بر بنیاد تعهد پنتاگون، نیروهای امنیتی با آموزش‌ های حرفه یی از سوی ایالات متحده امریکا پس از این پیروزی های زیادی را در عملیات های شب هنگام خواهند داشت.

 

این در حالیست که مقام‌ های امنیتی افغان همواره یگانه چالش را در میدان های جنگ عدم دسترسی نیروهای امنیتی به تجهیزات سنگین زمینی و هوایی می‌ دانند و خواستار کمک این تجهیزات از ناتو و امریکا شده‌ اند.

 

شماری از مقام‌ های افغان می‌ گویند که هر چند بار ها کمک چنین تجهیزات برای نظامیان افغان سپرده شده است، اما در عمل تا کنون دیده نشده است.

 

با این همه، انتظار از سفر مشاور شورای امنیت ملی افغانستان به هند در راستای تجهیز نظامیان افغان با تجهیزات هوایی از سوی این کشور بیشتر محسوس است و گفته می‌ شود که مقام‌ های هندی نیز تعهد کمک این تجهیزات را برای افغانستان سپرده اند.

 

از سوی دیگر کارشناسان نظامی می‌ گویند با توجه به اوضاع کنونی در کشور به تجهیز نظامیان کشور نیاز جدی است.

 

عتیق الله امرخیل یکی از این کارشناسان می‌ گوید:

 

“داشتن قوت های هوایی در میدان های جنگ تأثیرات بسیار مثبت و قوی دارد چرا که دشمن نه طیاره دارد و نه راکت ضد طیاره، پس نیروهای امنیتی می‌ توانند اهداف را خوبتر و بهتر نشانه بگیرند.”

 

شماری از کارشناسان نظامی می‌ گویند، اگر نظامیان افغان هنگامیکه مسئولیت های امنیتی را عهده دار شدند با تجهیزات سنگین هوایی و زمینی مجهز می‌ شدند، حوادث امنیتی مرگبار به این پیمانه محسوس نمی‌ بود و نیروهای امنیتی با چنین چالش ها نیز روبه رو نمی‌ شدند.

شماری از نیروهای امنیتی نیز می‌ گویند که مخالفان مسلح دولت از نداشتن قوت هوایی نظامیان افغان، بیشتر در به چالش کشیدن این نیروها سود برده اند.

 

با اینحال شماری از کارشناسان می‌ گویند، بر حکومت افغانستان لازم است تا هر کشوری که تعهد کمک تجهیزات برای نظامیان افغان می‌ دهد آن را جدی بگیرد و نگذارد تا نیروهای امنیتی از این بیشتر با مشکلات امنیتی با تجهیزات اندک بسازند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار