افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 1 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

نخستین نشست 3 جانبه افغانستان چین و پاکستان برگزار شد

نخستین گفتگوی 3 جانبه افغانستان، چین و پاکستان در شهر پکن به ریاست “لو ژاوهوی” رئیس بخش امور آسیای وزارت امور خارجهء چین و نمایندگانی از وزارت‌های امور خارجه افغانستان و پاکستان برگزار شد.

بر اساس اطلاعیه وزارت امور خارجه افغانستان، بر اساس این اطلاعیه، هر 3 کشور، در مورد همکاری 3 جانبه در مرزهای مشترک، توسعه منابع، و مبارزه علیه تروریسم، جدایی طلبی، و افراط‌گرایی توافق کردند.

3 کشور در این نشست بر نقش سازمان‌های بین‌المللی و میکانیسم‌های همکاری مانند “سازمان همکاری‌های شانگهای” تأکید کردند.

نمایندگان پکن، اسلام‌آباد و کابل در این نشست برگزاری گفتگوهای 3 جانبه، تبادل نظر در مورد وضعیت منطقه و همکاری 3 کشور را مهم ارزیابی کرده و تأکید کردند که کلید غلبه بر چالش‌های موجود، روند مصالحه افغانی و توسعه اجتماعی – اقتصادی منطقه است.

این منبع افزوده است که نمایندگان چین و پاکستان حمایت خود را از روند مصالحه به رهبری افغان‌ها ابراز داشتند.

بر اساس این اطلاعیه، چین ضمن استقبال از توسعه روابط افغانستان و پاکستان به منظور حل مشکلات منطقه‌ای، به منظور ایفای نقش سازنده اعلام آمادگی کرده است.

این منبع تصریح کرده است که مقام چینی در این مذاکرات از اظهارات اخیر “یوسف‌رضا گیلانی” نخست وزیر پاکستان و “حامد کرزی”  در مورد مذاکرات صلح استقبال کرده است.

“امان الله جیحون” رئیس شعبه اول سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و “عالمگیر بابر” به نمایندگی از وزارت امور خارجه پاکستان ریاست هیئت‌های افغانی و پاکستانی را برعهده داشتند.

هیئت‌های افغان و پاکستانی پس از این مذاکرات که در در تاریخ 9 حوت انجام شد، با “ینگ جیچی” وزیر امور خارجه چین نیز دیدار کردند.

 

این نخستین نشست 3 جانبه افغانستان، پاکستان و چین است و گرچه سطح هیئت‌های اعزامی به پکن بالا نبوده است اما برگزاری این نشست در این زمان حائز اهمیت است.

نزدیکی کابل به اسلام‌آباد در هفته‌های اخیر، زاویه دار شدن کابل و اسلام آباد با واشنگتن و تلاش تعداد زیادی از کشورهای ناتو برای خروج از افغانستان بر اهمیت این نشست و وارد شدن پکن به موضوعات منطقه‌ای افزوده است.

 

 

 

 

قطره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار