افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 16 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

نتیجه سفر به آمریکا به سود آمریکا بود تا افغانستان

افغانستان در سیاست داخلی گام چندانی برنداشته است. این حکومت به جای اینکه کار خود را از اول شروع می کرد از آخر شروع کرده است. با این وضعی که ما در سیاست داخلی را داریم نمی توانیم در سیاست خارجی موفق باشیم.

سیاست خارجی کنش یک دولت در مقابل کشورهای دیگر پنداشته می شود و سیاست خارجی رابطه میان کشورها را بر اساس منافع یک دیگر تامین می کند.

اولویت های سیاسی خارجی کشور نظر به تعریف هر واحد سیاسی از منافع ملی متفاوت است.

تعاملات حکومت وحدت ملی در حوزه سیاست خارجی چیست؟ دستاورد حکومت در سیاست خارجی کدام موارد است؟

آیا افغانستان در بخش سیاست خارجی در مسیر درست در حرکت است و تجربه گذشته تکرار نخواهد شد؟

 

احمد ضیا رفعت استاد دانشگاه در برنامه «گفتمان» ابراز داشت: در مورد سیاست خارجی حکومت وحدت ملی با خوش بینی نمی شود صحبت کرد. شاید یکی از دستاوردهای عمده سیاست خارجی همین سفر اخیر سران حکومت وحدت ملی به آمریکا باشد. اگر دقیق شویم چند نکته ظریف وجود دارد که حتی از دید رسانه ها پوشیده مانده است. درست است که اشرف غنی بیانیه همه جانبه ای را در کنگره ایراد کرده است و به نحو بی سابقه ای مورد استقبال قرار گرفته اما نباید فراموش کرد که نتیجه ای که از آن بیانیه بیرون آمد بیشتر به سود آمریکا بود تا منفعت کلان برای افغانستان. بیانیه اشرف غنی در واقع دستاوردهایی بود که در افغانستان به دست آمده بود. این موضوع به دولت آمریکا کمک کرد که به مردم آن کشور نشان دهد سیاست های آمریکا در افغانستان کارا بوده و این دستاوردها را داشته است.

 

وی در ادامه افزود: این نشان می دهد که اشرف غنی کار بزرگی انجام نداده است. در واقع حامد کرزی به شدت دست به توهین سران آمریکا می زد. اشرف غنی این کار را نمی کند وآنها را زیر سوال نمی برد. پس کار زیادی نکرده است. برنامه ای خاص برای سیاست خارجی با آمریکا صورت نگرفته است. دستاورد آنهم این بوده است که آمریکا هشتصد میلیون دالر، به شرط اصلاحاتی در داخل افغانستان می دهد و اینکه حضور نیروهای آمریکایی هم یکسال دیگر تمدید شد که این هم موضوع جدیدی نبود. در نتیجه اشرف غنی در سیاست خارجی کار خاصی انجام نداده است.

 

رفعت، دولت وحدت ملی را در سیاست داخلی بسیار ناموفق دانسته و گفت: افغانستان در سیاست داخلی گام چندانی برنداشته است. این حکومت به جای اینکه کار خود را از اول شروع می کرد از آخر شروع کرده است. با این وضعی که ما در سیاست داخلی را داریم نمی توانیم در سیاست خارجی موفق باشیم.

 

وی از جمله فسادهایی که حکومت در سیاست داخلی انجام داده را این گونه بیان می کند: در همان بیست و چهار ساعت اولی که حکومت وحدت ملی به روی کار آمد امتیازاتی را به فاسدان بزرگ مالی و سیاسی در افغانستان دادند. در حالیکه شعار اصلی اشرف غنی مبارزه با فساد بود. به طور مثال، میدان هوایی به نام کرزی شده است، حالا هم گل سرسبد محفل های سیاسی شده و تریبون دولت در اختیارش قرار گرفته است، در حالیکه هیچ سمتی در در دولت ندارد. به رییس دادگاه عالی که باید محاکمه می شد نشان دولتی داده شد، دادستان افغانستان که متهم به پرونده های سنگین بود فقط محترمانه از وظیفه برکنار شد. تاخیر بی سابقه در اعلام کابینه و والی ها و تاخیر در انتخابات از جمله انجام ندادن کارهای داخلی است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار