افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 14 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

نبیل و پاکستان/ آشنای دیروز و …

شنیده می شود که سران حکومت پاکستان از افغانستان خواسته اند تا رحمت الله نبیل رییس امنیت ملی کشور را برکنار کرده و یک فرد موافق با دولت پاکستان را جایگزین آن کند.

 

هرچند این خبر در برخی رسانه ها انعکاس نیز یافته است اما نکته جالب توجه آن این است که رحمت الله نبیل سابقه همکاری با پاکستان را در پرونده خود دارد و حالا چگونه می شود که مخالف سیاست های پاکستان در افغانستان باشد؟

 

فردی که به عنوان رییس امنیت ملی تا کنون در زمینه استخباراتی که وظیفه اصلی وی است برای آوردن امنیت در کشور موفق نبوده و همیشه زمینه ساز حملات شدید تر در کشور شده است چگونه می تواند مخالف پاکستان باشد؟

این فرد بعنوان رییس امنیت ملی تا کنون هیچ دستاورد بزرگی که به نفع ملت بوده و مخالف سیاست های پاکستان باشد، در پرونده خود ندارد.

 

یک منبع که از افشای نامش خودداری می شود، به خبرنگار افتخاری ما در اسلام آباد گفته است که وی سال ها است با سازمان استخباراتی پاکستان همکاری دارد و اینک نیز یکی از افراد فعال این سازمان در امور شهری اسلام آباد در قسمت کنترول افغان ها در پاکستان می باشد.

 

این نیروی استخباراتی پاکستان افزود که او نیز از منطقه جغتای وردک هم ولایتی رحمت الله نبیل سرپرست امنیت ملی افغانستان می باشد و تاکنون دوبار به عنوان چهره مخالف دولت پاکستان با برخی از سران حکومت افغانستان ملاقات داشته است.

 

او اطمینان می دهد که برای محکم شدن جای پای رحمت الله نبیل در اذهان عامه افغانستانی ها در خواست رسمی برکناری رحمت الله نبیل از دولت افغانستان شده است. تا بدینوسیله از رحمت الله نبیل چهره ضد پاکستانی ساخته و در موقع لزوم از آن در راستای منافع پاکستان استفاده شده و مخالفان دولت پاکستان شناسایی و از بین برده شوند.

 

در طرف دیگر قضیه این موضوع مطرح می شود که با این طرح هم یک فرد تابع پاکستان در پست امنیت ملی ماندگار می شود و هم سازمان امنیت ملی کشور مکان امنی برای جاسوسان پاکستانی خواهد شد.

 

از جانب دیگر وی با این چهره ضد پاکستانی می تواند از نزدیکی کشورهای دیگر همسایه به مخالفان پاکستان در افغانستان اطلاعات کسب کرده و در اختیار استخبارات پاکستان قرار دهد.

 

نبیل، ساعت و قلم مون بلانک سویسی را خوش دارد و می‌گفت روزانه ۶ پیاله قهوه می‌نوشد و خیلی هم سیگار استفاده می‌کند.

 

نبیل ۴۶ ساله، ۱۲ سال پیش وارد سیاست افغانستان شد. او پس از فراغت از رشته‌ی مهندسی در پاکستان، با برنامه‌ی مهاجرت سازمان ملل متحد در شرق افغانستان همکار شد. او بار نخست در سال ۲۰۰۳ به عنوان رییس امور داخلی شورای امنیت ملی مقرر شد و این اداره را به نام ریاست محافظت رییس جمهور تغییر نام داد و مسوولیت آن را به دوش گرفت.

 

در سال ۲۰۱۰، پس از استعفای رییس عمومی امنیت ملی، امرالله صالح، آقای نبیل به حیث رییس این اداره مقرر شد.

نبیل توانست سیستم امنیتی تاجیک ها در این اداره را برهم زده تعدادی از جوانان مشرقی را وارد این اداره سازد. جوانانی که هرکدام شان سال های متمادی با پاکستان همکاری داشتند.

برهم زدن سیستم امنیتی تاجیک ها در اداره امنیت ملی افغانستان کار ساده ای نبود اما با کمک افراد همکار با استخبارات پاکستان این امر میسر گردید.

 

رحمت الله نبیل به آرامی و هماهنگی با جنرال های چپی در این اداره، فرماندهان جهادی و تاجیک را همانگونه که سیستم را تغییر داد آنان را نیز به بازنشستگی و یاهم تغییر و تنزل رتبه و یاهم کناره گیری واداشت.

 

در طرف دیگر قضیه تعدادی از جوانان همزبان خود را از غرب خواسته و آنان را در کنار دیگر چهره هایی که از پاکستان آورده بود جابجا کرد.

 

این بار اول نیست که پاکستان تلاش دارد تا رحمت الله نبیل را بعنوان چهره ضد پاکستانی جلوه دهد. روزنامه‌ دنیا چاپ پاکستان، در ماه جون سال ۲۰۱۴ حمله‌ خونینی در میدان هوایی کراچی در پاکستان از سوی ۱۰ تروریست انجام شد که باعث خسارت‌های مالی و جانی زیادی گردید. پاکستان به‌زودی رحمت‌الله نبیل را متهم ساخت که او این حمله را سازماندهی کرده است.

 

همچنان در سپتامبر سال گذشته‌ میلادی پس از حمله‌ای بر یک مرکز نظامی نیروی دریایی پاکستان، سازمان استخبارات پاکستان نبیل را متهم کرد که این حمله را سازماندهی کرده است.

 

این ادعا های پاکستان در حالی مطرح شد که برهمه مبرهن است امنیت ملی افغانستان با وجود امکانات و تجهیزات کافی تاکنون توان کشف حملات مخالفان را نداشته و حتی در مواقعی شاید همکار نیز بوده است چگونه می تواند در پاکستان عملیات کند؟

 

در هر حال، طی سه دهه گذشته غربی ها و عرب ها و پاکستانی ها توانستند افراد مخالف را موافق جلوه داده و موافق را مخالف. تا بدین وسیله به اهداف از پیش تعیین شده خود در منطقه دست یابند.

 

حالا واقعا رحمت الله نبیل کیست؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار