افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 13 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

نبود امنیت در ولسوالی شیندند / محرومیت سی و پنج هزار شاگرد از تحصیل

دست کم سی پنج هزار شاگرد بخاطر مشکلات امنیتی در ولسوالی شیندند از رفتن به مکتب محروم شده اند.

 

وزیر معارف افغانستان وضعیت امنیتی برای معارف کشور را چالش برانگیز خوانده و از مخالفان مسلح دولت خواست تا سد راه شاگردان معارف به مکتب نشوند.

 

با این حال نماینده گان مردم هرات در ولسی جرگه میگویند، دست کم سی پنج هزار شاگرد بخاطر مشکلات امنیتی در ولسوالی شیندند از رفتن به مکتب محروم شده اند.

 

در یکی دو سال اخیر شاگردان معارف در ولسوالی های گوناگون این ولایت از وضعیت بد امنیتی سخت رنج میبرند.

 

اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف افغانستان در سفری به این ولایت گفت، کوشش خواهند کرد تا مشکلات مختلف را از سر راه معارف افغانستان از جمله ولایت هرات بردارد.

 

آقای حنیف از مخالفان مسلح دولت خواست تا مانع رفتن شاگردان به مکتب نشوند و بگذارند تا آنان بدون کدام ترس و خوف به مکتب بروند.

 

وزیر معارف افغانستان درحالی از وضعیت امنیتی شاگردان مکاتب ابرازنگرانی میکند که خلیل احمد شهیدزاده نماینده مردم هرات در ولسی جرگه افغانستان نسبت به وضعیت معارف در ولسوالی شیندند نگران است.

 

آقای شهیدزاده میگوید درحال حاضربیش ازسی هزارتن ازشاگردان درولسوالی شیندند به خاطر وضعیت بد امنیتی به مکتب رفته نمیتوانند.

 

ریحانه اسحاقزایی یکی از شاگردان مکتب درمرکز شهرهرات میگوید وضعیت امنیتی دراین ولایت به صورت بی سابقه افزایش یافته است.

 

خانم اسحاقزایی گفت هم اکنون شماری از خانواده های هراتی کوشش میکنند تا به جای فرستادن دختران شان به مکتب جلو آنان را ازمکتب بگیرند.

 

نبود کتب درسی، نگرانی از مصونیت جانی شاگردان و معلمین ازنگرانی های دیگری است که سید عظیم کبرزانی نماینده مردم هرات در شورای ولایتی از آنان یاد میکند.

 

آقای کبرزانی دولت افغانستان متهم به توجهی در قبال مشکلات کارمندان معارف کرده میگوید که در حال حاضر نمرات زمینی که از سوی دولت به معلمین معارف هرات داده شده است در حال غصب شدن است و شماری از آنان نیز از سوی زورمندان غصب گردیده است.

 

مخالفت بعضی از افراد ناشناس به رفتن دختران به مکتب و تیزاب پاشیدن به صورت دختران در مرکز شهر هرات خانواده های هراتی را نسبت به وضعیت موجود سخت نگران کرده است.

 

با این حال مردم از مقامات امنیتی تقاضای امنیت بهتر بخاطر رفتن فرزندان شان به مکتب هستند ولی مقامات امنیتی همواره اطمینان داده اند که تلاش خواهند تا روی بهبود وضعیت امنیتی کار بیشتری انجام دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار