افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 23 می , 2018 لینک کوتاه خبر :

ناگفته هایی از تقرر اسکات میلر به حیث قوماندان جدید نیروهای امریکایی در افغانستان

اسکات میلر

یک مقام اردوی امریکا که با عملکرد جنرال میلر آشنایی دارد دلیل اصلی تقرر وی به این پست را توضیح داد.به نقل از واشینگتن پست، جنرال اسکات میلر من‌حیث قوماندان جدید نیروهای امریکا در افغانستان انتخاب شده است. او نهمین قوماندان نیروهای امریکایی در افغانستان طی ۱۷ سال گذشته از آغاز جنگ در افغانستان و نخستین قوماندان ای می باشد که دولت دونالد ترمپ برگزیده است.

جنرال میلر که گفته شده یکی از برجسته‌ترین قوماندانان اردوی امریکاست و هم اکنون قوماندانی نیروهای خاص این کشور برای مبارزه مخفی با مظنونان تروریستی بین‌المللی را بر عهده دارد، قرار است جانشین جنرال جان (مایک) نیکلسن ‌شود که کمی بیش از دو سال در این پست قرار داشت و بدین لحاظ ریکوردار بیشترین حضور در مقام قوماندانی نیروهای امریکا در افغانستان را کسب کرده بود.

پنتاگون، وزارت دفاع امریکا به گزارش آژانس خبررسانی رویترز و وال استریت ژورنال درباره این تقرر جدید واکنش نشان نداده و گفته تا هنگام تایید نهایی این حکم، در این باره اظهارنظر نخواهد کرد.

یک مقام اردوی امریکا که با عملکرد جنرال میلر آشنایی دارد به آژانس خبررسانی رویترز گفته سابقه و تخصص آقای میلر در مبارزه با مظنونان تروریستی بین‌المللی نشان می‌دهد که تقرر او به این پست حاکی از تمرکز بر مبارزه با چنین گروه‌هایی در افغانستان است، گروه‌هایی چون داعش در افغانستان.

در همین حال، تقرر قوماندان جدید برای نیروهای امریکایی در زمانی روی می‌دهد که نتایج فعالیت‌های نیروهای امریکایی برای مبارزه با طالبان در چند سال اخیر با انتقادهای فراوان روبرو بوده است. از زمان لشکرکشی نیروهای ایتلاف به افغانستان در سال ۲۰۰۱ بیش از ۲۴۰۰ امریکایی و هزاران فرد ملکی افغان کشته و هزاران خانواده بی سرپناه و مهاجر شدند.

بنابر گزارش ها، در جریان درگیری های افغانستان مواردی از جنایات جنگی از جمله شکنجه و بدرفتاری از سوی نیروهای نظامی و امنیتی امریکایی مستقر در افغانستان دیده شده است.

اسناد و شواهد گردآوری شده، حاکی از جرایم جنگی نظامیان امریکا خاصتاً طی سالهای 2003 و 2004 عیسوی است و ارتکاب برخی از جرایم تا سال 2014 عیسوی نیز همچنان ادامه داشته است.

محکمه بین‌المللی هاگ می‌گوید که بر اساس تحقیقات اولیۀ این نهاد، ایالات متحده امریکا با شکنجه کردن محبوسان در افغانستان جنایات جنگی را مرتکب شده ‌است.

ایالات متحدۀ امریکا در حالی مرتکب جنایات جنگی در جنگ افغانستان شده که خود را حامی حقوق بشر در جهان می‌داند و کشور‌های دیگر را به دلیل نقض حقوق بشر مورد انتقاد قرار می‌دهد.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار