افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 5 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

ناکارآمدیِ دستگاه قضایی؛عامل افزایش قضایای خشونت علیه زنان!

زنان

 

به گزارش سازمان ملل، حدود 80 درصد از زنان افغان با خشونت روبرو هستند.

 

روز گذشته نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل‌متحد در افغانستان در نشستی در کابل گفت، برای کاهش این خشونت‎ها، گام‎های عملی برداشته نشده‎است.

 

متین شاهین نماینده این سازمان روز یکشنبه در نشستی که به هدف منع خشونت علیه زنان در کابل برگزار شده بود تأکید کرد که برای کاهش خشونت علیه زنان در افغانستان باید گام‎های عملی برداشته شود.

 

او افزود:

 

“به باور من زمانی‌که ما در باره خشونت علیه زنان صحبت می‎کنیم باید در مورد آن اقدامات عملی داشته باشیم و این اقدامات باید انفرادی باشد، ما همواره روی قضایای خشونت صحبت کرده ایم اما اقدامات عملی را بخاطر جلوگیری از آن روی دست نگرفته‎ایم.”

 

آقای شاهین گفت، صندوق جمعیت سازمان ملل‌متحد در افغانستان با وزارت صحت عامه کشور کار می‎کند و تا کنون ۵ هزار کارمند صحی را به هدف رسیده‎گی به قربانیان خشونت آموزش داده‎است.

 

در عین حال احمد جان نعیم معین وزارت صحت عامه افغانستان می‎گوید، در نزدیک به دو سال گذشته حدود نه هزار زن که قربانی خشونت بوده‌اند در مراکز صحی مورد درمان قرار گرفته‎اند.

 

او افزود:

 

“۸۸۸۱ قضیه از سال ۲۰۱۴ میلادی زمانی که ما مراکز حمایت خانواده‎ها را در شش ولایت آغاز کردیم و فعلاً ۱۲ چنین مراکز را در ۱۲ ولایت داریم از همان وقت تا کنون، قضایا نزد ما ثبت شده که بیشتر آن لت و کوب و خشونت خانواد‎گی که بیشتر از ۳ هزار قضیه بود.”

 

بر اساس آمار وزارت امور زنان در سال روان ۳ هزار و ۴ صد قضیه خشونت علیه زنان در افغانستان ثبت گردیده‎است.

 

دلبر نظری وزیر امور زنان هفته گذشته در مراسم بزرگداشت از روز جهانی زن گفت، دختران و زنان افغان هنوز هم در نقاط مختلف با خشونت مواجه اند.

 

از سوی هم شاه گل رضایی یک عضو ولسی جرگه که در این نشست حضور داشت گفت زنان روستایی به خدمات صحی و آموزشی دسترسی ندارند و در برخی موارد در نتیجه محاکم صحرایی مجازات می شوند.

 

وی افزود:

 

“ما شاهد دره زدن‎ها بودیم، شاهد سنگسارهای مختلف که در ولایت‎های افغانستان اتفاق می‎افتد و ده‎ها دختر و زنان را در گوشه‎های مختلف شاهد هستیم که توسط عاملین خشونت علیه زنان به قربانی گرفته می‎شوند، هنوز هم دخترانی اند که دسترسی‌شان به تعلیم و تحصیل فراهم نشده‎است.”

 

پیش از این برخی از فعالان حقوق زن گفتند که اقدامات ضعیف ارگان‎های قضایی سبب شده که قضایای خشونت علیه زنان افزایش یابد.

 

اما ادارات مربوط می‎گویند که همواره تلاش کرده‌اند تا قضایای خشونت علیه زنان را بررسی کرده و عاملین آن را مجازات کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار