افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 16 مارس , 2014 لینک کوتاه خبر :

نامزد مورد نظر آمریکا مشخص شد!

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، در حالیکه هر روز به زمان برگزاری سومین دور انتخابات ریاست جمهوری کشور نزدیکتر می شویم و رقابت بین نامزدها جدی تر می گردد، آمریکاییها نامزد مورد نظر خود را انتخاب کردند.

با این توضیح که مدتی است با هزینه کاخ سفید، سایتی تحت عنوان دوستی افغانستان و آمریکا راه اندازی شده است تا روشنگر اهداف آمریکا و معرفی اقدامات کشورهای غربی در کشور ما باشد.

مسوولان سایت مذکور از بین ده نامزد انتخابات ریاست جمهوری تنها به بررسی دیدگاه ها و برنامه های جناب اشرف غنی احمدزی پرداختند و به این طریق به نوعی حمایت غیر رسمی خود را از ایشان اعلام کرده اند.

نکته جالب این است که زندگینامه افراد نزدیک به تفکرات آمریکا از جمله حضرت عمر زاخیلوال نیز به بررسی و تحلیل گرفته شده در حالی که ایشان هیچ ربطی به انتخابات پیش رو ندارد و اگر قرار به معرفی دولتمردان یا نامزدان و معاونین شان باشد، بسیار کسان دیگر هستند که معرفی آنها بیشتر ضرورت دارد.

آنچه مسلم است اینکه آمریکاییها طی سالهای اخیر به گونه ای برنامه ریزی کرده اند که شخص مورد نظر آنها پیروز انتخابات باشد تا علاوه بر اینکه ادامه دهنده سیاست ها و خدمات جناب حامد کرزی باشد، گداصفت و دنیا ندیده نیز نباشد و در اطاعت و فرمانبری امتحانش را پس داده باشد.

قطعا اگر بخواهیم در بین ده نامزد انتخابات ریاست جمهوری کسی را با این مشخصات بیابیم به گزینه ای جز جناب اشرف غنی احمدزی نخواهیم رسید. شخصی که طی سالیان گذشته تحت حمایت مستقیم آمریکا و پاکستان قرار داشته، در قوم گرایی روی کرزی را سفید کرده و چشم داشتی هم به تعلقات مادی ندارد، اما تشنه رسیدن به قدرت می باشد.

البته باید گفت برنامه ریزی آمریکایی ها بر روی جناب اشرف غنی مربوط به دور قبلی انتخابات است که وی توانست تنها سه درصد آرا را به خود اختصاص دهد. از همان زمان غربی ها با تبلیغات فراوان سعی کردند تا احمدزی را شخصیتی متفکر و سیاستمدار معرفی نمایند.

به عنوان نمونه یک مجله انگلیسی طی یک نظرسنجی اینترنتی که هرگز اعتبار جهانی ندارد، احمدزی خان را دومین شخصیت متفکر جهان معرفی کرد! یعنی هیچ مرکز علمی یا سازمان بین المللی معتبری چنین ادعایی نکرده بلکه صرف یک مجله انگلیسی جناب اشرف غنی احمدزی را تا به این حد بالا برده است و آمریکاییها اکنون این سخن را ملاک قرار می دهند.

آمریکایی ها ذیل شخصیت جناب احمد زی به عنوان متفکر بزرگ جهان می گویند که وی در یک خانواده کوچی در ولایت لوگر به دنیا آمده است در حالی که چنین ادعایی هیچگونه اعتبار تاریخی یا فرهنگی ندارد بلکه ایشان در محله کابل قدیم بنام “گذر فورمولی ها” زاده و بزرگ شده است. او برخلاف ادعاهای مصرانه رسمی اش، نه در ولایت لوگر زاده شده و نه زندگی اولیه خود را در آنجا گذرانیده است. پدرش نیز (شاه پسند که بنام شاه جان و شیرآغا ملقب بود) هیچگونه رابطه قبیلوی معلومدار و فعال (قابل اثبات) به پشتون های کوچی یا مسکون افغانستان ندارد.

جالب است بدانید غربی ها که با سیاست خاص خود توانسته اند احمدزی را شخصیت قوم گرا و قبیلوی و جزو پشتون ها معرفی کنند، زبان خانوادگی خانواده غنی پارسی بوده است و پدر، پدرکلان و اکثریت اقارب پدری و مادری او در کابل زندگی و وفات کرده و در گورستان شهدای صالحین در جنوب شهر کابل مدفون اند.

در هر حال در این مطلب قصد بررسی شخصیت و زندگی اشرف غنی را نداریم، ولی اینکه کرزی صاحب می گوید آمریکاییها نباید در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دخالت کنند، بیشتر شبیه یک رویا و شعار می باشد تا حقیقتی واقعی. آمریکاییها گزینه مد نظر خود را انتخاب کرده اند و به بهانه های مختلف از جمله ” دوستی افغانستان و آمریکا” در حال تبلیغ برای جناب احمدزی می باشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار