افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

ناتو: ملا اخترمحمد منصور مانعی در برابر صلح بود

ستولتنبرگ

سرمنشی عمومی ناتو با انتشار بیانیه‌ای گفته است، ملا اخترمحمد منصور رهبر پیشین طالبان، مانعی در برابر صلح حکومت افغانستان و گروه طالبان بود و از گفتگوهای آنان ممانعت می‌کرد.

آقای ستولتنبرگ هم‌چنان گفته است که ملا منصور صلح را برای افغانستان نمی‌خواست و تمامی جوانب را بسته بود.

این بیانیه که از پایگاه ناتو در بروکسل منتشر شده به از نقل مقامات افغانستان و امریکا خبر کشته‌شدن ملا اخترمحمد منصور را تأیید کرده است.

جیمز ستولتنبرگ از ملا اختر منصور به عنوان شخصی یاد کرده است که تحت رهبری وی هر روز سربازان امریکایی و ناتو هدف قرار می‌گرفت و به گفتۀ وی ملا اخترمحمد منصور افغان‌ها را کشته و حملات خونین را در افغانستان انجام داده است.

باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا که در یک سفر سه روزه به ویتنام رفته است، نیز روز گذشته در سخنرانی خود، ملا منصور را مانعی در برابر مذاکرات صلح در افغانستان خواند و گفت که او تلاش‌ها برای شرکت در مذاکرات صلح و پایان دادن به خشونت را رد کرد، خشونتی که زندگی مردان، زنان و کودکان بی‌شماری افغان را گرفته است.

رئیس جمهور اوباما از طالبان خواست که دست از خشونت بردارند و به پروسۀ صلح بپیوندند “طالبان باید از فرصت به میان آمده استفاده کنند و تنها به راه راست قدم بردارند که سبب ختم جنگ درازمدت می‌شود و با حکومت افغانستان برای صلح همیشگی و ثبات در روند گفتگوهای صلح و مصالحه سهم بگیرند.”

سرمنشی ناتو یک بار دیگر با یادآوری از حمایت قاطع در افغانستان تأکید کرده است که ناتو به تجهیز، تمویل و آموزش نیروهای امنیتی افغان متعهد است.

سرمنشی ناتو در حالی این اظهارات را کرده است که طالبان هنوز هم در مورد کشته‌شدن رهبرشان سکوت کرده اند.

از سوی دیگر پاکستان سفیر امریکا را در اسلام‌آباد احضار کرده و کشتن ملا اخترمحمد منصور را در خاک پاکستان، خلاف تمامیت ارضی آن کشور خوانده است.

پس از کشته‌شدن ملا اخترمحمد منصور، طالبان برای انتخاب رهبر جدید شان مشغول اند، برخی تحلیلگران به این باور اند که ممکن، ملا یعقوب پسر ملا محمد عمر به عنوان رهبر جدید طالبان برگزیده شود.

اما برخی دیگر از سران دیگر طالبان نام می‌برند، ملا هیبت‌الله معاون ملا اخترمحمد منصور شخصی است که گفته می‌شود ممکن طالبان او را به حیث رهبر جدیدشان انتخاب کنند. ملا هیبت‌الله از قوم نورزی است و به باور برخی تحلیلگران قوم نورزی در بین طالبان قوماندانان با نفوذ دارد.

سراج‌الدین حقانی پسر مولوی جلال‌الدین حقانی شخص دیگری است که از او نام برده می‌شود. سراج‌الدین حقانی در حال حاضر رهبری شبکۀ حقانی را به دوش دارد. به باور بعضی آگاهان شاید طالبان این شخص را به حیث رهبر برگزینند. اما وحیده مژده یکی از تحلیلگران که از گروه طالبان شناخت کافی دارد، به این باور است که سراج‌الدین حقانی از حوزۀ بزرگ کندهار نیست و با توجه به این مسأله که رهبری طالبان از حوزۀ بزرگ کندهار بیرون نمی‌گردد، ممکن سراج‌الدین حقانی به حیث رهبر جدید طالبان گماشته نشود.

اما آقای مژده افزود که سراج‌الدین حقانی بیرون از کندهار، رهبر پرقدرت طالبان است.

دو هفته پیش وزارت داخلۀ افغانستان نیز اعلام کرد که رهبری جنگ در افغانستان را شبکۀ حقانی به دوش گرفته و در رهبری جنگ مخالفان بر ضد دولت تغییراتی به میان آمده است.

در کنار این افراد، از مولوی عبدالمنان هوتک برادر ملا محمد عمر و ملا عبدالقیوم ذاکر هم نام برده می‌شود.

موتر حامل ملا اخترمحمد منصور عصر روز شنبه در منطقۀ «دالبندین» ایالت بلوچستان پاکستان هدف قرار گرفت و او با یک راننده کشته شدند.

رسانه‌های پاکستانی یک پاسپورت را به نام ولی‌محمد نشان داده اند که گفته می‌شود عکس آن مربوط ملا اخترمحمد منصور است، در این پاسپورت نشان داده شده که ملا اخترمحمد منصور به ایران رفته؛ اما ایران این مسأله را رد کرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار