افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 18 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

ناتو: توانایی نظامیان افغانستان نسبت به هر زمان دیگر بیشتر شده است.

سخنگوی ناتو در کابل می گوید که توانایی نیروهای امنیتی افغانستان، نسبت به هر زمان دیگر افزایش یافته است.
کریستین جاکوبسن سخنگوی ناتو در کابل امروز (یکشنبه) در یک نشست خبری گفت که افزایش توانمندی های نیروهای امنیتی افغانستان، ناتو را برای انتقال و موفقیت پروسه انتقال مسوولیت های امنیتی امیدوار کرده است.

مسئله خروج و انتقال مسوولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی، در نشست لیسبون پرتگال در سال 2011 میلادی، به تصویب رسید.
در این نشست سران ناتو و دولت افغانستان تصمیم گرفتند تا نیروهای خارجی در سال 2014 میلادی افغانستان را ترک کنند و به این ترتیب مسوولیت تامین امنیت این کشور به عهده نیروهای داخلی قرار بگیرد.
کریستین جاکوبسن تاکید کرد که نظامیان افغان بعد از سال 2014 قادر امنیت کشور خود را تامین کنند.
بروز اختلافات در میان طالبان
سخنگوی ناتو در کابل می گوید که طالبان در میدان جنگ با نیروهای بین المللی و افغانستان شکست خورده اند.
جاکوبسن افزود که در حال حاضر اختلافات شدید در میان گروه های شورشی از جمله طالبان ایجاد شده است.
طالبان تا کنون در مورد اظهارات تازه سخنگوی ناتو واکنش نشان نداده اند اما پیش از این، سخنگوی این گروه، همواره بروز اختلاف میان سران طالبان را رد کرده است.

جاکوبسن گفت که در ماه های اخیر، چندین تن از سران طالبان در عملیات های مشترک ناتو و افغانستان در شماری از مناطق افغانستان کشته شده اند.
سخنگوی ناتو در کابل افزود که در شماری از مناطق افغانستان از جمله ولسوالی های بهسود و دایمیر داد میدان وردک، افراد مسلح طالب، با استفاده از نام کوچی و یا هم در لباس زنانه بر غیرنظامیان حمله می کنند.
او گفت که این افراد از سوی ناتو، ردیابی شده و به زودی دستگیر و یا کشته خواهند شد.
در یک ماه اخیر، ده ها نفر که خود را کوچی معرفی کرده اند، در مناطق از ولسوالی های بهسود و دایمیر داد میدان وردک جابجا شده اند.
این افراد با باشندگان محل درگیر شده اند که گفته می شود در جریان این نبرد، شماری از غیر نظامیان کشته و زخمی شده و شماری دیگر از ساکنان محل نیز مجبور به ترک مناطق خود شده اند.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار