افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 22 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

ناتو: توافقات شیکاگو به معنای آغاز ماموریت جدید در افغانستان است

یک روز پس از پایان نشست سران کشورهای عضو ناتو و شماری دیگر از کشورهای جهان از جمله افغانستان و امریکا، سخنگوی ناتو در کابل می گوید که توافقات به دست آمده در نشست شیکاگو، به معنای آغاز ماموریت جدید ناتو در افغانستان است.
این در حالی است که نیروهای ناتو تا سال 2014 افغانستان را ترک کرده و به این ترتیب، مسوولیت تامین امنیت را نیروهای داخلی به عهده می گیرند.
دومنیک مدلی سخنگوی ملکی ناتو در افغانستان امروز (سه شنبه) در یک نشست خبری در کابل گفت که تعهدات رهبران 60 کشور جهان در شیکاگو بیانگر ادامه همکاری های ناتو با افغانستان است.

او می گوید که توافقات تازه ناتو به این معناست که پس از خروجی نیروهای نظامی، ماموریت جدید ناتو در افغانستان آغاز می شود.
سران کشورهای عضو ناتو فیصله کرده اند که پس از سال 2014 نقش ناتو بیشتر جنبه حمایتی را به خود می گیرد و به این ترتیب، نیروهای امنیتی افغانستان را در امر مبارزه با تروریزم یاری می کند.
تمرکز بر نیروهای داخلی
سخنگوی ملکی ناتو گفت:” این ماموریت بر آموزش، مشوره دهی و کمک نیروهای افغان بعد از آنکه آنان در ختم سال 2014 مسوولیت کامل تامین امنیت افغانستان را به عهده می گیرند؛ متمرکز است.”
در نشست شیکاگو که با اشتراک رهبران سیاسی 60 کشور جهان در  یکشنبه و دوشنبه هفته جاری برگزار شد، روی مسایل کلان ملی افغانستان میان رئیس جمهور کرزی و مقام های ناتو بحث و گفتگو صورت گرفته است.

در این نشست جامعه جهانی یک بار دیگر تعهد کرده است که پس از سال 2014، 4 اعشاریه یک میلیارد دالر را سالانه برای تامین مصارف نیروهای امنیتی افغانستان کمک می کند.
این در حالی است که جامعه در جریان ده سال گذشته، نزدیک به 70 میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده است.
شماری از آگاهان به این باور اند که نبود ظرفیت و وجود فساد گسترده مالی در نهادهای دولتی و موسسات خارجی منجر به حیف و میل مقدار زیادی از این کمک ها شده است.
به باور آنان در صورتیکه نهادهای داخلی اصلاح نشود، کمک های آینده جهان به افغانستان نیز حدر خواهد رفت.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار