افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 6 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

ناتو: به تعهدات خود در قبال افغانستان پایبند هستیم!!

 

سازمان پیمان آتلانتیك شمالی(ناتو) روز دوشنبه تلاش كرد به مقامات افغانستان اطمینان دهد كه به رغم اظهارات مطرح شده مبنی بر اتمام زود هنگام ماموریت های جنگی ناتو در این كشور، نیروهای خارجی شانه به شانه با نیروهای افغان در هر زمان مورد نیاز تا پایان سال 2014 می جنگند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه از كابل، ناتو در حالی این اطمینان را به مقامات افغان می دهد كه اخیرا گمانه ‌زنی های فراوانی در مورد پایان زود هنگام فعالیت های جنگی نیروهای ناتو در افغانستان مطرح شده است. لئون پانه تا وزیر دفاع آمریكا اخیرا مطرح كرد كه واشنگتن قصد دارد تا پایان سال 2013 نقش جنگی نیروهای امریكایی در افغانستان را به نقش آموزشی و ارائه توصیه به نیروهای افغان تبدیل كند.

در همین حال سیمون گاس یكی از سخنگویان نماینده ارشد غیرنظامی ناتو در افغانستان در كنفرانسی خاطر نشان كرد كه وزرای دفاع ناتو چند روز پیش در بروكسل به طور كامل به اجرای استراتژی كه پیشتر در مورد افغانستان تا پایان سال 2014 تعیین شده بود، متعهد شدند و این بدان معناست كه تا اتمام روند انتقال مسئولیتهای امنیتی تا پایان سال 2014 نیروهای ناتو به انجام ماموریت های جنگی خود در هر جایی كه به آنها نیاز باشد، شانه به شانه نیروهای افغان خواهند جنگید.

وزیر دفاع آمریكا در بروكسل در راستای ابهام زدایی در مورد اظهارات اخیرش به خبرنگاران گفت كه نیروهای ناتو باید به طور كامل در موضع جنگی خود آماده باشند و در صورت نیاز حتی تا پایان سال 2014 طی انتقال مسئولیتها به نیروهای افغان، در افغانستان خواهند جنگید.

پانه تا افزود: امیدواریم كه نیروهای امنیتی افغان آماده باشند تا تمامی مسئولیتهای جنگی را در سال 2013 بر عهده بگیرند.

دومینیك مدلی یكی دیگر از سخنگویان ناتو نیز در كنفرانسی خبری در كابل اظهار داشت كه توانایی نیروهای امنیتی افغان به سرعت در سراسر افغانستان در حال افزایش است و به همین دلیل است كه اثبات شده انتقال مسئولیتها به نیروهای افغان موفق بوده است.

ناتو حدود 130 هزار نیرو در افغانستان دارد. این نیروها همچنین در حال آموزش نیروهای افغان برای بر عهده گرفتن تمامی مسئولیتهای امنیتی تا پایان سال 2014 میلادی یعنی زمانیكه تمامی نیروهای ناتو از افغانستان خارج می شوند، هستند.

ژنرال كارستن جاكوبسن سخنگوی نیروهای بین المللی كمك به امنیت افغانستان(ایساف) نیز در اظهارنظری گفت:’ ما تا پایان سال جاری میلادی 352 هزار عضو نیروهای امنیتی افغان خواهیم داشت و همچنان نیز بر آموزش نیروهای افغان متمركز هستیم تا آنها بتوانند توانمند شوند.

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار