افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 15 می , 2018 لینک کوتاه خبر :

ناتوانی امنیت ملی و جولان جنون‌آمیز تروریزم از غرب تا شرق کابل

مناطق سبز امنیتی

با توجه به وقوع حوادث اخیر در کشور می طلبد که امنیت ملی قوی تر عمل کرده و مردم را از مهلکه نجات دهند.

طالبان همان داعش و داعش همان طالبان است؛ هردو گروه نیز جنایتکار جنگی استند؛ اما طالبان به دستور حامیان درون حکومتی شان، تنها مسؤولیت حمله هایی را بر عهده می گیرند که بار حقوق بشری آنها اندک است و کشته شدن ملکیان خاصتاً با انگیزه های قومی و مذهبی در آن حملات، کمتر باشد. این در حالی است که به گفته مقام‌های امنیتی در ولایت سرپل، گروه طالبان یک آکادمی کلان نظامی را در ولسوالی کوهستانات این ولایت ایجاد کرده‌اند و در آن، مربیان اوزبیکستانی بیش از 300 طفل زیر سن قانونی را آموزش نظامی می‌دهند.
با توجه به گستردگی حملات اخیر در کابل و بیش از 20 حمله در مرکز ثبت نام ها در افغانستان، به نظر می رسد که گروه های مختلف تروریستی در پایتخت به شدت حضور فعال و مخرب دارند. داعش نخستین جمعی بود که مسوولیت حملات اخیر کابل را پذیرفت؛ اما ارگ اعلان کرد که حمله از طرف شبکه تروریستی حقانی طراحی و راه اندازی شده است. ساعتی نگذشت که طالبان نیز مسوولیت حملات را به دوش گرفتند. اما چرا حکومت قبل از همه انگشت انتقادش به سمت شبکه حقانی نشانه رفت؟
آگاهان امور استخباراتی می گویند که نشانه ها گواه این است که در حمله های مشابه هفته های اخیر بر بخش های مختلف کابل، شبکه حقانی دست داشته است و نوع حمله های داعش با شبکه تروریستی حقانی تفاوت دارد. داعش با ارعاب و وحشت بیش از اندازه دست به عملیات تروریستی می زند. شبکه حقانی اما خونخوار است و کمتر رد پایی از خود به جای می گذارد. همچنین عملیات های داعش در سوریه و عراق با آنچه در افغانستان رخ می دهد، تفاوت های زمین تا آسمان دارد.اما تحلیلگران سیاسی معتقدند حکومت با هدف تحت فشار گذاشتن پاکستان، سرپوش گذاشتن بر ناتوانی خود در تأمین امنیت در کشور و توسعه تحرکات روز افزون طالبان و داعش در افغانستان، شبکه حقانی را متهم می کنند.
با همه ی این ها، می طلبد که امنیت ملی قوی تر عمل کرده و مردم را از مهلکه نجات دهند. حتی همکاری های نهادهای امنیتی و دفاعی افغانستان با نیروهای امریکایی موفقیت آمیز نبوده و اینکه پس از هر نوع حمله، حکومت تروریست ها را تقبیح کند و نهادهای استخباراتی جمعی را متهم کنند، ره به جایی نمی برد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار