افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 7 فوریه , 2018 لینک کوتاه خبر :

ناتوانی ارگ در حل اختلاف با بلخ/ حکومت دست به دامن سازمان ملل شد!

عطا محمد نور اشرف غنی

روز گذشته برای دهمین بار تیم ارگ ریاست جمهوری با هیئت حزب جمعیت اسلامی افغانستان در محل وزارت خارجه مذاکره و گفت‌وگو کرد.

در حالی که دهمین دور از مذاکرات حکومت وحدت ملی و حزب جمعیت اسلامی درباره تغییر والی بلخ با بن‌بست روبرو شده است، مقامات کشورمان خواستار میانجی‌گری سازمان ملل برای حل این مشکل شده‌اند.

برخی از منابع اعلام کردند دور اخیر گفت‌وگوها بین دو طرف مانند گذشته بدون هیچ نتیجه‌ای پایان یافته و قرار است دفتر نماینده گی سازمان ملل در افغانستان برای حل اختلافات بین آنها میانجی‌گری کند.

ذبیح‌الله فطرت معاون سخنگوی حزب جمعیت اسلامی گفت: درباره تذکره‌های برقی، اصلاحات انتخاباتی، حزبی شدن ولسی جرگه و سایر مسایل، اختلافات به قوت خود باقی است.

همچنین برخی از منابع چگونگی برگزاری انتخابات آتی را یکی از مسایل جنجال برانگیز در مذاکرات حکومت وحدت ملی و حزب جمعیت اسلامی عنوان کردند.

بر اساس این راپور، حکومت وحدت ملی از دفتر نماینده گی خاص سازمان ملل در کابل خواسته است تا با بررسی تخنیکی این مسئله برای حل اختلافات بین حزب جمعیت اسلامی و حکومت میانجی‌گری کند.

دفتر نماینده گی سازمان ملل در افغانستان از دو طرف خواسته تا از طریق مسالمت آمیز به اختلافات پایان دهند.

لیام‌ مکدوال سخنگوی دفتر نماینده گی سازمان ملل گفت: این سازمان خواستار حل اختلافات اخیر بین حزب جمعیت اسلامی و حکومت وحدت ملی است.

وی افزود: جامعه بین‌المللی به حمایت از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال 2018 عیسوی متعهد است.

اخیرا ارگ سفید نیز هشدار داده بود که عطامحمد نور از طریق تفاهم با حکومت باید زمینه تغییر مسالمت آمیز رهبری در ولایت بلخ را فراهم کند.

اما عطامحمد نور تأکید کرده که کشورهای خارجی حق دخالت در امور داخلی افغانستان را ندارند و نیروهای خارجی نیز باید از مداخله در این موضوع خودداری کنند.

 1. Tooryalay Shirzay Shirzay :

  افغان ها خود شان هرگز با هم جور نميشوند..ولي بيگانه هر حرفي زد قبول ميكنند..

 2. Azim Rasa :

  از غ دیگه کار ساخته نیست فقط دعا

 3. نورآغا مرادی آق چشمه :

  دوروز پیش خوشحال بودی والی جدید به وظیفه اش آمد گفته باز چی شد

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار