افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 15 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

نابیناشدن سالانه حدود 25 هزار تن بابت امراض مختلف در افغانستان

چشم

به اساس آمار نشر شده از سوی وزارت صحت عامه افغانستان در روز جهانی بینایی، سالانه، حدود 25 هزار تن بینایی یکی از چشمان شان را از بابت مرض‌های مختلف و صدمات از دست می‌دهند.

وزارت صحت عامه می‌گوید برای پیش‌گیری از نابینایی و رسیده‌گی به این مشکل، تیم های سیار مراقبت های چشم را در مناطق قریه یی راه اندازی نموده است. شامل ساختن مراقبت های صحی ابتدایی چشم در بسته خدمات صحی ابتدایی (BPHS) از دیگر اقدامات وزارت صحت عامه است تا بینایی از دست رفته باشنده گان افغانستان را مجددا احیا کند و در کنار آن از تناقض رویت مردم کشور، جلوگیری نماید.

داکتر فدا محمد پیکان معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، با ارایه این معلومات از مردم خواست تا حین بروز اختلالات چشم، به زوترین فرصت به مراکز مراقبت های چشم مراجعه نمایند.

معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، در رابطه به راه اندازی کمپ های سیارمراقبت چشم در مناطقی که اکنون دسترسی به این خدمات ندارند، گفت: تیم های سیار صحی مراقبت های چشم 72 کمپ را در 24 ولایت مختلف افغانستان اجرانموده که در نتیجه 177973 فرد مبتلا به مریضی چشم تداوی، 11529 نابینا رویت چشم شان را بعد از عملیات مجددآ بدست آوردند و برای 18900 مریض چشم عینک توزیع گردیده است. تمام این خدمات بگونه رایگان عرضه شده است و این روند ادامه دارد.

روز جهانی بینایی همه ساله در اکثر کشور های جهان، بمنظور افزایش آگاهی عامه در مورد توجه بیشتر به معضل نابینایی و جلب حمایت و همکاری نهادهای بین المللی و حکومات در این زمینه، تجلیل میگردد.

بر اساس ارقام سازمان صحی جهان، حدود 285 ملیون نفر در سطح جهان به اشکال و اندازه های مختلف، اختلال قوه رویت دارند که از آن جمله 39 ملیون آنها نابینا و 246 ملیون دیگر به رتبه متوسط و پیشرفته تناقض رویت دارند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار