افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 11 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

ناامنی ولایات شمال و شرق کشور اجباری است

غربیها به سردمداری آمریکا همیشه نقش اساسی در ناامنی و بی ثباتی کشور ما داشته اند و هر دفعه به بهانه ای، نبود امنیت را به فعالیتهای جدید شبه نظامیان طالبان یا مخالفان مسلح دولت ربط می دادند.

 

در زمان انتخابات می گفتند که طولانی و جنجالی شدن انتخابات باعث ناامنی ولایتهای کشور شده به همین دلیل هم دولت ساختگی وحدت ملی را به مردم افغانستان تحمیل کردند تا به گفته ی خودشان امنیت به عنوان ضروری ترین خواسته ی مردم، به کشور باز گردد ولی همانگونه که می بینیم با تشکیل دولت وحدت ملی هم ناامنی ها افزایش یافته است.

 

اشرف غنی و عبدالله که وعده داده بودند به زودی ناامنی ها را خاتمه می دهند هم اکنون شاهد این هستند که ناامنی‌ها از شرق و جنوب به شمال و شمال شرق کشور رسیده و هر از گاهی ولایت‌های غربی مانند هرات را نیز در بر می گیرد که این ناامنی های تنظیم شده، سبب مهاجرت های داخلی هزاران هموطن گردیده است.

 

با اینکه جوانان وطن در ارتش و پولیس ملی جان خود را فدا می کنند تا در برابر قدرت نمایی طالبان مقاومت نمایند اما غربیها با اجیر کردن مخالفان بی پول دولت از یک طرف و حمایت مالی گسترده از فرماندهان پاکستانی طالبان از طرف دیگر، ناامنی های افغانستان را با بهترین حالت به نفع خود مدیریت می کنند.

 

به بیان دیگر می توان گفت بسیاری از سیاهی لشکر طالبان، افرادی هستند که به دلیل بیکاری، وجود ناامنی، سودجویی بیش از حد و اجبار توسط افراد وابسته به غرب، به صفوف طالبان پیوسته اند و از سوی مدیرانی که طراح و برنامه ریز این ناامنی ها هستند، رهبری می شوند.

 

این رهبران خارجی طالبان در کنار اینکه از آموزش خوب نظامی برخوردار هستند با حمایت مالی و تجهیزات نظامی بهتری از سوی غرب را به همراه دارند که این تجهیزات پیشرفته ی غربی، باعث می شود که نبردهای شجاعانه ی نیروهای امنیتی کشور در برابر این شبه نظامیان مثمر ثمر نباشد.

 

این دو رویی غربیها در افغانستان بر هیچ کس پوشیده نیست زیرا تداوم حضور و حفظ دست آوردهای آنها فقط از طریق ادامه ی ناامنی و خشونت در کشور ما میسر می شود. هرچند که این ناامنی ها ضعف مدیریتی دولت را آشکار می کند، ولی بیشتر از همه دخالت آشکار آمریکا را در گسترش ناامنی های ولایات شمالی کشور نشان می دهد.

 

همچنان که بارها قبل از این گفته ایم: آمریکا در تلاش است تا با ناامن جلوه دادن افغانستان و بیان اینکه طالبان هنوز قدرتمند می باشد، به حضور دوام دار خود در خاک کشور ما تاکید داشته باشد. همه می دانیم که آمریکا و مزدورانش از جمله پاکستان به ظاهر خود را دلسوز افغانستان نشان می دهند ولی در واقع تنها هدف و مقصد آنان رسیدن به خواسته های خودشان می باشد و برای رسیدن به این مقصود از هیچ تلاشی هم دریغ نمی کنند حتی اگر در این میان جان صدها مردم بیگناه گرفته شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار