افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 19 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

ناامنی های اخیر جزیی از برنامه های آمریکا است

صبح روز یکشنبه یکبار دیگر با کابل لرزید و با انفجار یک موتر حامل عامل انتحاری و برخورد آن با موتر حامل نیروهای پولیس متعلق به نیروهای خارجی در نزدیکی میدان هوایی کابل، 3 تن از هموطنان کشته و 21 نفر زحمی شدند که بلافاصله طالبان مسوولیت این انفجار را بر عهده گرفته اند.

 

متاسفانه اقدامات خشونت آمیز و تروریستی در سراسر کشور حتی در شهر کابل طی روزهای اخیر افزایش یافته است. یا به بیان دیگر باید گفت: مدتی است که بازی های پچیده به راه افتاده و نا امنی ها در کشور رو به افزایش است که بهای سنگین این بازی های راز دار را ارتش ملی کشور پرداخته و قربانی های سنگینی را دادند به نحوی که در مدت کم تر از یک ماه بیش از صد نفر از ارتش و پولیس ملی کشور کشته شده و یا به اسارت گرفته شده اند.

 

حال سوال اساسی این است که علت اصلی افزایش این ناامنی ها در چیست؟ آیا واقعا نیروهای امنیتی کشور با تروریزم بین المللی مواجه اند یا این حملات به نوعی تاکتیک جدید دشمن برای مصروف کردن ارتش و پولیس ملی به خود است.

 

آنچه مسلم است مخالفین دولت، تاکتیک خود را تغییر داده و حملات هجومی را در سراسر کشور به راه انداخته اند تا نیروهای امنیتی افغانستان را به هرطرف پراکنده بسازند از شمال و شمال شرق گرفته تا جنوب و جنوب شرق و اکنون در پایتخت و غرب کشور.

 

شبه نظامیان مسلح با این تاکتیک جدید از یک طرف مردم را به تشویش انداخته اند و از طرف دیگر ضعف دولت را نشان می دهند. این نوع حملات طبعا بالای افکار مردم تاثیر منفی دارد و نشان می دهد که در میان نیروهای امنیتی هماهنگی لازم وجود ندارد. به همین دلیل هم مخالفان با استفاده از همین ناهماهنگی های داخلی، حملات هجومی گسترده ای را در سراسر افغانستان به راه انداخته اند.

 

قدر مسلم آن است که طی سیزده سالی که مردم افغانستان از جنگ و ناامنی در نگرانی به سر می برند، مداخلات خارجی فوق العاده زیاد، نگذاشته هماهنگی لازم میان نیروهای امنیتی افغانستان ایجاد شود، دولت قوی و متمرکزی هم وجود نداشته که بتواند یک پلان منظم برای مهار این جنگها تنظیم و اجرایی کند.

 

تمامی سیاست دشمن این است که با ایجاد وحشت گسترده در سراسر کشور، مردم را از دولت جدا کند نه به این معنا که بخواهد بین مردم تفرقه بیاندازد بلکه قصد دارد با تبلیغات گسترده اولا نگرانی در بین مردم ایجاد کند، سپس نیروهای امنیتی را سرگردان نماید و سپس رهبران دولت وحدت ملی را مجبور به سازش کند.

 

وقتی چنین اتفاقی بیفتد، اولا خیزش ها و قیام های مردمی شکل نمی گیرد، حمایت همه جانبه ای از سوی دولتی ها برای رفع این ناامنی صورت نخواهد گرفت و در نهایت پاکستان به عنوان حامی شبه نظامیان مسلح افغانستان، به آنچه می خواهد دست می یابد.

 

هرچند توقع مردم از اشرف غنی و عبدالله و تمامی سران حکومت وحدت ملی این است که با درک این توطئه دشمن، سعی در خنثی کردن آن داشته باشند ولی افسوس که بیشتر از همه این سران کابل هستند که در معرض بازی های پیچیده ی آمریکا و پاکستان در امنیت و ثبات افغانستان قرار دارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار