افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 18 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

ناامنی در بدخشان دسیسه غرب است

شماری از نمایندگان بدخشان از بریده شدن سر 28 سرباز به دست طالبان در این ولایت خبر می دهند. در حالی که آمار های ضد و نقیضی از تلفات حمله خونبار طالبان در بدخشان منتشر شده است، وزارت دفاع ملی گفته است که 33 سرباز ارتش ملی در این نبرد کشته، زخمی و یا ناپدید شده اند اما شماری از نمایندگان در مجلس می گویند که آمار مقام های محلی نادرست بوده و دامنه فاجعه بیشتر از چیزی است که گزارش شده است. این نمایندگان گفته اند که در حادثه بدخشان 28 تن سر بریده شده و بیش از 30 تن کشته شده اند، این نمایندگان گفته اند به دلیل نبودن تیل، تجهیزات ارتش به دست طالبان افتاده است. چه دست هایی در پشت بریدن سر سربازان در بدخشان قرار دارد.

 

امان الله پیمان عضو مجلس نمایندگان و نماینده بدخشان در برنامه «فراخبر» گفت: شمارشی که نمایندگان بدخشان از کشته شدگان بدخشان داده اند، نسبت به دیگر شمارش ها دقیق تر است. گزارش سرپرست والی بدخشان اصلاً دقیق نیست، وی می گوید همه امکانات در اختیار نیروهای امنیتی بوده است و شمار کشته شدگان را بسیار کمتر گزارش داده است. وی در چوکات حکومت کار می کند و مجبور است که از پالیسی های حکومت حمایت کند. آنچه را که حکومت می خواهد باید آن را بیان کند و نه واقعیت ها را. این ما نمایندگان هستیم که حرف مردم و واقعیت های جامعه را بیان می کنیم.

 

وی حکومت و غرب را در نا امنی های افغانستان دخیل می داند و می گوید: نا امنی بدخشان دسیسه استخباراتی منطقه و غرب است. این دسیسه گران یکصد و بیست میلیون دالر برای نا امنی بدخشان تخصیص داده اند. این نا امنی تنها برای بدخشان نیست اما آغاز یک تراژدی در شمال افغانستان است که هم شخصیت ها و افکار ملی افغانستان و هم کشورهای آن طرف مرز را تهدید کند. این موضوع از آنجا سمت و سو گرفته است و در این مساله بخشی از حلقات حکومت شامل است. رهبران ما خود جزو استخبارات دنیا هستند و باید آن را در افغانستان عملی بسازند. در پشت همه این برنامه ها دست های حکومت دخیل است.

 

این نماینده مجلس سربازان وطن را قربانی بی توجهی های دولت خواند و افزود:فرزندان افغانستان غرورو شهامت مبارزه علیه دشمنان را دارند اما وقتی حکومت آنها را نتواند مدیریت کند، امکانات در اختیار آنها قرار ندهد، آنها چه کار می توانند کنند. فقط می توانند جان خود را در دست بگیرند و به قلب دشمن بروند. بی کفایتی در ادارات دولتی هم از حد گذشته است. دیگر ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که آنها گرهی از کار مردم باز می کنند.

 

وی آمریکا را عامل تمام این نا امنی ها دانست و گفت: در راس همه این قضایایی که در افغانستان اتفاق می افتاد، آمریکایی ها هستند. من کشورهای منطقه ای که زیر تهدید هستند را صدا می زنم که اگر غیرت دارند همت کنند و این دسایس را خنثی سازند. مقاومت های محلی در منطقه ما باید از طرف کشورهایی که زیر تهدید هستند مورد حمایت قرار بگیرند. چرا که آنها نیز از این تهدیدات بی نصیب نخواهند ماند.

 

پیمان مردم را به تشکیل گروه مقاومت دعوت نموده و افزود: ما باید مقاومت های مردمی را شکل دهیم. این کار را حتما انجام خواهیم داد. مردم ما در شمال و جنوب و در هر جایی که هستند، باید بدانند داعش و طالب یک خطر جدی برای هویت مردم افغانستان است. حکومت هم عین این خطر را برای مردم افغانستان دارد و هویت ملی ما را زیر سوال می برد. ما از حکومت دست شسته ایم و خود می خواهیم امنیت را به کشور آوریم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار