افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 18 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

ناامنی؛ عامل افزایش کشت کوکنار در کشور!

کوکنار

 

بگفته معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله، یکی از دلایلی که کشت کوکنار در سال جاری محو نشده، گسترش جنگ در کشور بوده‌است.

 

احمدی روز گذشته در یک نشست خبری گفت: کشتزار‎های کوکنار بیشتر در مناطقی است که اکنون جنگ میان مخالفان مسلح و نیروهای حکومتی در آن جریان دارد.

 

وی همچنان تأکید کرد که مصمم هستند تا جلو کشت و قاچاق مواد مخدر را بگیرند.

 

احمدی می‌گوید:

 

“در این شک نیست که محو کشت امسال کمتر صورت گرفته زیرا اکثراً کشت تریاک در مناطق نا امن انتقال یافته‌است.”

 

آقای احمدی همچنان می‎گوید که بیشترین کشتزارهای مواد مخدر در جنوب کشور به ویژه هلمند و کندهار بوده و مرکز قاچاق این پدیده نیز در امتداد مرز افغانستان و پاکستان است.

 

این در حالیست که نشریۀ دیپلومات چندی پیش نوشته‌بود که هلمند برای طالبان با توجه به کشت کوکنار و تولید مواد مخدر، با اهمیت دانسته می‌شود.

 

به نقل از نشریه، این ولایت با ایالت بلوچستان پاکستان هم‌مرز است و بیشتر از همین راه مواد مخدر قاچاق می‌شود.

 

افزون بر این بر اساس گزارش‌ها وزارت دفاع افغاسنان نیز هشدار داده‌بود که عامل جنگ در هلمند، حمایت قاچاقبران از مخالفین است.

 

بر اساس گزارش‌ها و گفته‌های برخی مقامات افغان، بیشترین سود را از کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان مخالفان مسلح به ویژه طالبان می‌برند و یک عامل جنگ در کشور نیز این پدیده‌ دانسته می‌شود.

 

آمارها نشان می‎دهد که کشت و تولید مواد مخدر در مقایسه با ۱۵ سال پیش رشد چشم‌گیری داشته‎است.

 

بر اساس معلومات ادارۀ مبارزه عليه مواد مخدر و کنترول جرايم ملل‎متحد، افغانستان هنوز هم بزرگترین کشور تولید کننده مواد مخدر در جهان است.

 

در هیمن حال معینیت مبارزه با مواد مخدر می‌افزاید که بیش از ۸۰۰ کیلو گرام تریاک کشف و ضبط شده‎است.

 

به گفته مسئولین این اداره، این مواد از یک موتر باربری از ولسوالی سیغان ولایت بامیان بدست آمده و در پیوند به آن دو تن بازداشت شده‎اند

 

از سوی هم کمیسیون مبارزه با مواد مخدر ولسی جرگه می‎گوید که مبارزه در برابر قاچاق مواد مخدر کامیاب نبوده زیرا قاچاقبران بزرگ مجازات نشده‎اند.

 

شهزاده شاهد یک عضو کمسیون مبارزه با مواد مخدر ولسی جرگه می‎گوید که نا امنی، مافیای جهانی و دست داشتن برخی مقامات محلی در قاچاق مواد مخدر سبب افزایش آن شده‎است.

 

وی گفت:

 

“اکثرا افرادی که در پیوند به دست داشتن در کشت و قاچاق مواد مخدر بازداشت شده یا زمیندار بوده و یا درایور، قاچاقبران بزرگ دستگیر نمی‌شود زیرا با حکومت‎ها روابط دارند و هر دو طرف منفعت می‎برند.”

 

از سوی دیگر مقامات امریکایی گفته‎اند که بیش از ۷ میلیارد دالر برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان به مصرف رسیده‎است .

 

اما آقای شاهد می‎گوید که عامل توسعه کشتزارهای مواد مخدر و قاچاق آن در افغانستان خارجی بوده نه داخلی و علیه آن باید مبارزه هم به سطح منطه و جهان صورت گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار