افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 18 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

می دانستم ولسوالی یمگان سقوط می کند

چند روز قبل در نتیجه حمله گروهی ده ها مهاجم داخلی و خارجی بر ولایت بدخشان، نیروهای امنیتی در ولسوالی یمگان به محاصره در آمده بودند.

سرپرست ولایت بدخشان با تایید این خبر گفته بود، مهاجمان بر بخش هایی از این ولسوالی حمله کردند که در نتیجه نیروهای امنیتی به محاصره مخالفان د رآمدند. در نیتجه این حمله ها ولسوالی یمگان سقوط کرده است. گفته می شود در این سقوط برخی از نماینده های بدخشان با طالبان همکاری کرده اند.

 

عبدالوالی نیازی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «نیمه روز» گفت: روزی که یمگان بدخشان سقوط می کرد در ولایت بدخشان بودم، دلایل اینکه ولسوالی یمگان سقوط کرد یکی، راه های آن مسدود بود و با تلاش دولت باز نشد. دلیل دومی که باعث سقوط آن شد، این بود که چهار روز تمام طالبان در اطراف یمگان جمع شدند، از دورترین ولسوالی ها، با آن راه های صعب العبور، اطراف والسوالی یمگان را گرفتند و مردم موفق به رساندن حداقل کمک ها نشدند تا از سقوط یمگان جلوگیری کنند.

 

وی ادامه داد: دلیل سوم سقوط ولسوالی یمگان، وجود معدن لاجورد است. معدن لاجور امروز به عنوان یک زخم خونین برای مردم شده است. سه قوماندان محلی زورگو به نام قوماندان ملک، امام و شریف همواره معدن لاجورد را استخراج می کنند و آن را به سه بخش تقسیم می کنند. گفته می شود افرادی از نمایندگان بدخشان هستند که با آنها همکار و همدست هستند. آنها همانهایی هستند که از این دزدان ملی در رسانه ها حمایت می کنند.

 

نیازی در خصوص دلیل حمایت نشدن از یمگان و جلوگیری از سقوط آن گفت: این دزدان محلی معدن را هم با طالبان و هم با دزدان حکومت افغانستان تقسیم می کنند که دیگر هیچ صدایی هم درنیاید. این عوامل سبب سقوط یمگان شد. در یمگان بیش از چهارصد نفر طالب وجود دارند که بیش از دوصد نفر از آنها خارجی است. مردم یمگان می گویند کمترین انگیزه ای درافراد حکومت دیده نمی شود که از این شهر حمایت کنند. من و همه مردم بدخشان این نمایندگان را می شناسیم و می دانیم آنها چه کسانی هستند.

 

این نماینده مجلس امیدوار است یمگان هرچه سریعتر توسط رییس ستاد ارتش کشور باز پس گرفته شود و افزود: رییس ستاد ارتش افغانستان خود از بدخشان است و از کسانی است که همواره در سنگر بوده و در جنگ و صلح افغانستان کاملاً وارد است. ما از وی خواستیم که برای اعاده صلح در بدخشان و بازپس گیری یمگان و دیگر ولسوالی هایی که طالبان در آن حضور دارند کار و فعالیت جدی کند. وعده رییس ستاد ارتش این بود که هرچه جدی تر تصفیه ولسوالی هایی که در دست طالبان است به خصوص یمگان را انجام دهد.

 

وی افزود: ما جلسه ای با بیش از دو هزار نفر در بدخشان برای بازپس گیری بدخشان ترتیب دادیم. در این نشست رییس ستاد ارتش و بسیاری از اعضای حکومت حضور داشتند.

 

نیازی وظیفه حکومت می داند که هرچه زودتر اقدامی اساسی برای ولسوالی یمگان انجام دهد و گفت: تامین امنیت و حفظ جان مردم مسوولیت حکومت افغانستان است. ما نماینده ها فقط می توانیم صدای خود را بلند کنیم و بر حکومت برای انجام این کار فشار آوریم. من ده روز در بلندترین نقاط در ولسوالی یمگان ایستادم و با وزیر داخله، وزیر دفاع، رییس ستاد ارتش و با تمام مردم از همانجا صحبت کردم که وضعیت در اینجا بسیار وخیم است اما کاری بیش از این از من بر نمی آمد که انجام دهم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار