افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 22 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

میلیاردها دالر آل سعود در جیب اشرف غنی!

روز جمعه وبسایت ویکی‌لیکس هزاران سند مربوط به عربستان سعودی را منتشر کرد که طی آنها روابط پشت پرده ی آل سعود با آمریکایی ها و سران گروه های افراطی را افشا می کرد.

 

از طرف دیگر نیویورک تایمز در جدیدترین شماره خود گزارش کرد اسنادی که توسط وکلای خانواده های قربانیان حادثه 11 سبتامبر جمع آوری شده است نشان می دهد که افراد خاندان سلطنتی عربستان سعودی به صورت گسترده ای از القاعده حمایت مالی می کرده اند، اما به خاطر موانع سیاسی و دیپلماتیک ممکن است این مدارک هیچگاه در دادگاه استفاده نشوند.

 

این در حالی است که ارتباط عربستان سعودی با جنبش های تروریستی در طول سالیان گذشته همیشه مطرح بوده و بحثهای زیادی را به همراه داشته است همانگونه که مشخص شد چند سال پیش مامور یکی از شاهزاده های عربستان سعودی به نام ترکی الفیصل یک چک به مبلغ یک میلیارد ریال سعودی (معادل 267 میلیون داالر) به یکی از رهبران طالبان در افغانستان داد.

 

این حمایت آشکار آل سعود از تکفیری ها همچنان ادامه دارد و همچنان شاهزاده های سعودی و سایر افراد خاندان سلطنتی عربستان به بهانه کمک به خیریه، میلیون ها دالر را به تروریست های طالبان و داعش و القاعده بذل و بخشش می کنند و چندی قبل مشخص شد که عربستان به هر شیخ عشیره‌ای که علیه نیروهای امنیتی عراق عملیات انجام دهد ماهانه هزار دالر اختصاص داده است.

 

حمایت اعراب سعودی از افراطی ها به حدی واضح و روشن است که یک رسانه آلمانی (دویچه وله) در گزارشی عربستان سعودی را بزرگترین حمایت کننده مالی از تروریست ها در دنیا ارزیابی کرده که آمریکا و متحدان غربی اش بنا بر مصالح و منافع خود با این صادرکننده ترور به دنیا، متحد شده اند.

 

بدون شک عربستان سعودی می خواهد یک شریک مطمئن برای غرب باشد و این در حالی است که از هیچ کشور دیگری به اندازه عربستان کمک های مالی به تروریست های اسلامگرای افراطی انجام نمی شود و در ضمن در این کشور به حقوق بشر توجهی نمی شود.

 

بر اساس یک گزارش از وزارت خارجه آمریکا که در ویکی لیکس منتشر شده است، سازمان های تروریستی از جمله القاعده و داعش از هیچ کشوری به اندازه عربستان سعودی پول دریافت نمی کنند. آل سعود هم البته تلاش کرده است تا مناسبات القاعده و داعشی ها با حمایت کنندگان آنها در عربستان را برقرار کند.

 

در طرف مقابل کشورهایی مانند آمریکا با وجود چنین لکه های ننگی که بر پیشانی عربستان است برای این کشور اهمیت زیادی قایلند، چرا که دارنده غنی ترین ذخایر مواد خام در خاورمیانه بوده و از طرف دیگر آل سعود از 1945 یک شریک مطمئن و قدرتمند برای آمریکا (در راستای تامین منافع خاورمیانه ای این کشور) در منطقه محسوب شده و هیچ گونه تغییر حکومت و شورش چشمگیری در آن وجود نداشته است.

 

عربستان سعودی همچنین حاکمان مستبد و دیکتاتورعربی همسایه خود را نیز حمایت کرده و ثبات منطقه را (برای ارباب آمریکایی اش) حفظ می کند. به این ترتیب آمریکا از این شریک مطمئن خود بهره برداری کرده و در عربستان سعودی هواپیماهای بدون سرنشین مسلح برای به اصطلاح مبارزه با تروریست ها در کشورهایی مانند یمن و پاکستان مستقر کرده است که حمله ی اخیر سعودی ها به یمن تداوم این دخالت های آشکار است.

 

با این توصیف ها اعتماد بیش از حد اشرف غنی به رهبران آل سعود یک شک را بیش از پیش در اذهان جلوه گر می کند و آن هم زد و بندهای مالی فراوانی است که احتمالا بین رهبر حکومت وحدت ملی و شاهزاده های سعودی وجود دارد که شاید گذر زمان برخی از آنها را افشا کند مگر این که رییس جمهوری اسلامی افغانستان دیدگاه مشخص و روشنی در این رابطه ارایه کند قبل از اینکه مزدوران آل سعود (داعش) سراسر کشور را به تصرف خود در آورند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار