افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 28 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

میزان خشونت علیه زنان در کشور رو به افزایش است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید که در سه ماه اول سال روان 1400 مورد خشونت علیه زنان در این کمیسیون به ثبت رسیده است.

 

لطیفه سلطانی مسوول بخش زنان این کمیسیون روز گذشته در بحث که از سوی فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان راه اندازی شده بود گفت، که میزان خشونت علیه زنان در کشور رو به افزایش بوده و این مساله قابل نگرانی می باشد.

 

خانم سلطانی همچنان گفت، بیشتر موارد خشونت که در این کمیسیون به ثبت رسیده قتل زنان و دختران می باشد که از سوی نزدیکترین فرد خانواده مانند پدر، برادر و شوهر صورت گرفته است:

 

” موارد بسیار جدی و تکاندهنده در میان قضایای که ثبت شده در این کمیسیون مورد قتل زنان است که متاسفانه بخش بسیار وسیع قتل ناموسی است قتل تنها قتلی نیست که بصورت مشکوک بخاطر انتقام گیری صورت گرفته باشد بیشترین موارد قتل که در محیط خانه از جانب نزدیکترین فرد خانه که شوهر پدر و برادر یک خانم است بوقوع می پیوندد. ”

 

به گفته خانم سلطانی از موارد خشونت علیه زیان که در این کمیسیون ثبت شده است، 300 آن خشونت اقتصادی یعنی تهیه نکردن نفقه برای زنان، مهر و بی سرنوشت ماندن شان می باشد.

 

همچنان 406 مورد خشونت روانی و 31 مورد ازدواج های اجباری نیز شامل 1400 واقعه خشونت علیه زنان در کمیسیون مستقل حقوق بشر ثبت گردیده است.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر در حالی از افزایش خشونت علیه زنان در افغانستان ابراز نگرانی می کند که در تازه ترین مورد یک زن هفده ساله در ولایت بغلان از سوی شوهرش سربریده شد.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر میگوید که در برخی ولایات کشور حتی 10 در صد خانم ها به عدالت و حقوق شان دسترسی ندارند.

 

به گفته مقامات این کمیسیون، عدم مجازات مجرمین در کشور سبب شده تا میزان خشونت علیه زنان در کشور افزایش یابد.

 

اما لوی سارنوالی افغانستان می گوید، این اداره تمام قضایای خشونت علیه زنان را بررسی کرده و بخاطر اجرای حکم به محاکم فرستاده است.

 

بصیر عزیزی سخنگوی لوی سارنوالی گفت:

 

” طی سال روان و سال گذشته به تعداد 9 هزار دوسیه در اداره لوی سارنوالی ثبت شده که دوسیه های خشونت علیه زنان است که در تمام آنها سارنوالی اجراات خود را انجام داده و افراد به حکم محاکم محترم به مجازات مختلف محکوم به مجازات شده اند مثلاً حبس طویل، حبس متوسط حتی اعدام. ”

 

بریده شدن اعضای بدن، لت و کوب، قتل، تجاوز های جنسی، عدم پرداخت نفقه، ازدواج های اجباری، بد دادن و غیره از خشونت های اند که برخی زنان و دختران افغان با آن مواجه هستند.

 

در همین حال برخی از فعالان زن و نهاد های مدافع از حقوق زنان می گویند، حکومت باید دوسیه های عاملین خشونت علیه زنان را به گونه جدی تعقیب کند در غیر آن ممکن این پدیده در افغانستان افزایش یابد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار