افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 28 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

میزان خسارت های وارده به امریکا در افغانستان فاش شد!

عساکر امریکایی افغانستان

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی راشاتودی، ناظر وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) فاش کرد از 2012 امریکا نه ملیون و هفتصد هزار دالر از دارایی هایش را در افغانستان از دست داده است.

گفته شده این خسارت حاصل بی‌توجهی اردوی ملی امریکا بوده است.
پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی راشاتودی نوشت: مفتش کل وزارت دفاع امریکا در اوایل دیسِمبر راپور نظارت اردو بر خدمات لجستیکی، پروگرام عمرانی ملکی و اموال تهیه شده دولتی در افغانستان را نشر کرد.

در این راپور پروگرام عمرانی غیردولتی اردوی امریکا تحلیل شده است که در آن لست قراردادکاران برای تامین محل اسکان، تجهیزات حمل و نقل و نگهداری از تاسیسات برای نیروهای امریکایی ذکر شده است. وظیفه این پروگرام نگهداری از مستوفیت های دولت امریکا در افغانستان از جمله سرویس های گرمایشی و تهویه، لیفتراک و جنراتورهای برق، است. مهمترین یافته های این راپور بی توجهی اردوی امریکا در نگهداری از دارایی های این کشور و این موضوع را که اردو به دقت از دارایی ها در افغانستان نگهداری نکرده است، برجسته می کند.

در این راپور آمده است خود قراردادکاران LOGCAP راپور کرده اند از 2012 نه ملیون و هفتصد هزار دالر از دارایی های امریکا هدر رفته است. از آنجا که مقامات اردو دارایی های امریکا را با دقت ثبت نکرده اند، آنها نمی توانند با اطمینان بگویند همه بودیجه های هدررفته شناسایی، تحقیق و راپور شده اند.

در این سند آمده است از مه 2017 بی دقتی اردوی امریکا در نگهداری از تجهیزات به از دست رفتن دست کم بیست و شش هزار و نهصد و نود و سه مورد (تجهیزات) به ارزش نود و نه ملیون و نهصد هزار دالر منجر شده است.

اردوی امریکا مجبور شده است در تصمیم گیری هایش برای خرید تجهیزات به اطلاعات ثبت شده قراردادکاران تکیه کند. آتش گرفتن دست کم بیست لاری به ارزش هشت ملیون و ششصد هزار دالر و شش لاری کوچک به ارزش یک ملیون و سه صد هزار دالر از جمله دارایی های از دست رفته در نتیجه بی توجهی نیروهای نظامی امریکایی است.

این نخستین راپوری نیست که راهبرد مدیریت امریکایی ها را در افغانستان زیرسوال می برد.

در اوایل امسال دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا از اردوی این کشور برای شکست خوردن در نبردهای زمینی در افغانستان به شدت انتقاد کرد و حتی این موضوع را که جنگ طولانی مدت امریکا در افغانستان ارزش این همه هزینه را داشته است، زیر سوال برد. در ماه ژوئیه جنرال جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا نیز همانند ترمپ از اقدام اردوی این کشور برای هزینه کردن بیست و هشت ملیون دالر برای تهیه یونیفورم برای عساکر اردوی ملی افغانستان به شدت انتقاد کرد.

نزدیک به هفده سال حضور امریکا در افغانستان، طالبان همچنان حضور چشمگیری در افغانستان دارد. براساس راپور پروژه هزینه جنگ از 2001 تا 2016 حدود صد و چهار هزار نفر از جمله سی و یک هزار شهروند ملکی در جنگ افغانستان کشته شده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار