افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 4 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

میدان وردک: طرف های درگیر به جان و مال مردم توجه نمی کنند

باشنده گان ولسوالی های چک و جغتو ولایت میدان وردک نیروهای امنیتی افغان و طالبان مسلح را متهم به آزار و اذیت مردم این ولایت می کنند. این باشنده گان به روز سه شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفته اند که از یک طرف نیروهای امنیتی افغان آنان را به عنوان طالب می گیرند و از سوی دیگر طالبان آنها را به نام همکار حکومت آزار می دهند.

به گفته آنها طالبان از خانه های مردم به عنوان سنگر استفاده می کنند و بر نیروهای امنیتی افغان فیر می کنند و نیروهای امنیتی افغان نیز طالبان را هدف قرار می دهند. آنان می گویند که در نیتجه درگیری میان دوطرف به مردم عام خسارات مالی و جانی به بار می آید.

«از هر دو طرف مردم به فغان آمده اند، خصوصاً از ارگان های دولتی، آنجا می روند و مردم آزاری می کنند، ناحق مردم را گرفتار می کنند، چون آنجا اطراف است فکر می کنند که تمام مردم مسلح اند و فکر می کنند که تمام حملات را آنها بالای شان انجام می دهند

«یگانه مشکل که آنجا وجود دارد، این است که بازار ولسوالی چک نزدیک تعمیر ولسوالی قرار دارد. طوری که شما در جریان هستید امسال نسبت به سال های گذشته وضعیت امنیتی خیلی خراب شده، بازار اصلی ولسوالی تحت حاکمیت دولت قرار دارد که در پنجاه متری ولسوالی قرار دارد. آنجا هیچ کس هم رفته نمی تواند، مشکل دیگر این است که وقتی بالای بازار جنگ آغاز می شود، در آن وقت از سوی ولسوالی به سوی قریه ها مرمی فیر می شود. افراد که در روی بازار هستند از نزد شان تلفون های شان گرفته می شود که گویا آنها با طالبان ارتباط دارند و گفته می شود که شما برای طالب ها تلفون کرده بودید

گزارش های به نشر رسیده است که طالبان مسلح به روز دوشنبه مردم را اجازه گشت و گذار در بازار ولسوالی جغتو نداده اند. همچنان گفته شده است که طالبان برای مردم محل گفته اند که دکان های شان را تا روز شنبه آینده ببندند و اموال شان را به قریه انتقال بدهند.

در عین حال باشنده گان محل می گویند که حکومت رفت آمد موتر سایکل ها، موتر های خورد مثل سراچه و کرولا را ممنوع قرار داده اند. مسوولان میدان وردک این موضوع را رد کرده اند. شاهد شاهد سخنگوی والی این ولایت به رادیو آزادی گفت، ممنوع قرار دادن رفت آمد موتر ها در ولسوالی های این ولایت را یک شایعه خواند و گفت:

«نیروهای افغان با مردم تفاهم دارند، و آنها به خاطر امنیت مردم وظیفه دارند نه بخاطر آزار و اذیت مردم. برای ما هیچ کدام راپوری نرسیده با مقام ولایت با روبرو شدن به یک مشکل عادی عکس العمل نشان می دهد. این همه جنگ تبلیغاتی مخالفین است که باشنده گان اینجا آزار داده می شوند، همین مخالفین دولت هستند که از خانه های مردم بالای پولیس فیر می کنند

آقای شاهد گفت که پس از قیام مردم در ولسوالی اندر غزنی شماری از طالبان به ولسوالی های ولایت میدان وردک آمده اند و این مناطق باعث ایجاد مشکلات برای مردم شده اند. اما طالب های مسلح تا اکنون در این مورد چیزی نگفته اند.

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار