افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 30 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

میان افغانستان و پاکستان باید اعتماد سازی صورت گیرد

محمد امین وقاد عضو شورای عالی صلح گفت: میان افغانستان و پاکستان باید اعتماد سازی صورت گیرد تا آن کشور طالبان را حاضر به گفتگو با حکومت این کشور کند.

 

در حالیکه رییس جمهور غنی گفته است که دیگر از پاکستان نمی خواهد تا طالبان را به میز مذاکره حاضر کند، شورای عالی صلح می گوید که همکاری اسلام آباد در برگزاری دور دوم گفتگوهای صلح میان افغانستان و طالبان مسلح حتمی است.

 

محمد امین وقاد عضو شورای عالی صلح روز گذشته گفت: تا زمانیکه پاکستان مخالفین مسلح را برای مذاکرات صلح آماده نسازد برگزاری دور دوم مذاکرات صلح ناممکن خواهد بود.

 

آقای وقاد همچنان گفت: میان افغانستان و پاکستان باید اعتماد سازی صورت گیرد تا آن کشور طالبان را حاضر به گفتگو با حکومت این کشور کند.

 

” حالا نیاز است که میان دو کشور پاکستان و افغانستان اعتماد سازی شود بناءً این اعتماد سازی وظیفه دولت بوده و زمانگیر است، اما کشور های همسایه چین و کشورهای منطقه سعودی و ترکیه جامعه جهانی امریکا و ملل متحد هر کدام شان اگر اسمی مذاکرات را می گیرند، توام گره می خورد به پاکستان شرایط قسمی است اگر ما پاکستان را نفی می کنیم جامعه جهانی آنرا نفی نمی کند.”

 

پس از حملات اخیر در شهر کابل رییس جمهور غنی اعلام کرد که حکومت افغانستان پس از این از پاکستان نمی خواهد که طالبان را به میز مذاکره حاضر سازد.

 

دور اول گفتگو های صلح در هفتم جولای سال جاری میلادی میان نماینده گان حکومت افغانستان و هیأت طالبان در شهرک مری پاکستان برگزار شد و هر دو جناح روی برگزاری دور دوم این مذاکرات توافق کردند.

 

اما بعد از تایید خبر مرگ ملا محمد عمر و اختلافات بر سر رهبری طالبان مسلح دور دوم گفتگوهای صلح به تعویق افتاد و تا حال نیز خبری از آن نیست.

 

در همین حال برخی از اعضای هیأت اشتراک کننده دور اول مذاکرات صلح می گویند که بخاطر افشای مرگ ملا عمر و تیره گی روابط میان افغانستان و پاکستان، دور دوم مذاکرات صلح به تعویق افتاده است.

 

اسدالله سعادتی یکتن از این اشتراک کننده ها گفت:

 

” افشای مرگ ملا عمر نیز وضعیت را در درون رهبری طالبان نسبت به گذشته متفاوت ساخت و این مسأله سبب شد که مذاکرات قطع شود و در مقابل دولت افغانستان هم با اعلان جنگ آنها از خاک پاکستان و با حملات که انجام داده اند از جمله در شاه شهید، دولت افغانستان هم اعلان کرد که ما با کسانیکه اعلان جنگ می کنند بر ضد ملت ما مصالحه نمی کنیم به همین دلیل بحث صلح به چالش کشیده شد.”

 

پس از تیره شدن روابط افغانستان و پاکستان، ترکمنستان و چین گفته اند که آماده اند تا شرایط را برای انجام مذاکرات صلح میان افغانستان و طالبان مسلح فراهم سازند.

 

در همین حال برخی از تحلیلگران سیاسی می گویند: پاکستان هیچگاه نمی خواهد که جنجال های موجود در افغانستان از راه مذاکره حل گردد.

 

حاجی سید داود یکی از این تحلیلگران گفت: حکومت افغانستان باید از راه دیپلوماتیک بخصوص توسط سازمان ملل متحد پاکستان را زیر فشار قرار دهد تا سیاست های دوگانه اش در برابر این کشور را کنار بگذارد:

 

” من فکر می کنم این کفایت نمی کند که در حد صبحت و میدیا حکومت وحدت ملی با پاکستان صحبت کند، بهتر اینست که برای جامعه بین المللی بخصوص شورای امنیت، حتی دولت های که قبلاً وعده کرده بودند مانند چین عربستان سعودی، امریکا همه را در جریان بگذارند که این یک بازی پاکستان است از این طریق می خواهند افغانستان را ضعیف بسازند.”

 

هر چند نقش پاکستان در پروسه صلح افغانستان مهم خوانده شده است، اما مقامات افغان همواره گفته اند که پاکستان دراین راستا با افغانستان همکاری صادقانه نمی کند.

 

حلقات سیاسی و مردم افغانستان می گویند که این کشور باید با استفاده از فشار های منطقوی و جهانی پاکستان را وا دارد تا با کابل در پروسه صلح همکاری لازم را انجام دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار