افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 14 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

میانجی گری چین بین پاکستان و افغانستان

افغانستان پاکستان چین

به راپور رسانه های پاکستان، چین برای میانجی گری برای کمک به حل اختلافات میان پاکستان و افغانستان ابراز تمایل کرده است.

به نقل از رسانه های پاکستان، ارگ ریاست جمهوری با صدور اعلامیه ای رسمی، اعلام کرده است که چین مایل به میانجی گری بین پاکستان و افغانستان و ایجاد مقدمات لازم برای انجام ملاقات هایی میان مقامات کابل و اسلام آباد است.

براساس این راپور ها، این نخستین بار است که چین می خواهد میان افغانستان و پاکستان نقش میانجی گر را ایفا کند و در همین راستا، قرار است وانگ یی وزیر امور خارجه چین به زودی به کابل سفر کند.

وزیر امور خارجه چین در سفر قریب الوقوع به کابل، قرار است موضوع برگزاری نشست چهارجانبه میان مقاماتی از افغانستان، پاکستان، امریکا و چین را مطرح کند. پلان این موضوع پس از شکست مذاکرات چهارجانبه صلح افغانستان، به معنای تلاش پی برای احیای دوباره این روند است.

چین منافع سیاسی-اقتصادی خود در منطقه را در تقویت صلح و ثبات منطقوی خاصتاً رفع کدورت های میان پاکستان و افغانستان و ایجاد ثبات و آرامش در این دو کشور می داند.

چینی ها پلان های اقتصادی مشترک فراوانی را در پاکستان به ارزش دهها ملیارد دالر آغاز کرده اند و برای بهره برداری از آن، بطور طبیعی نیازمند تقویت صلح و ثبات در این کشور هستند. پکن معتقد است با کمک به صلح افغانستان، می توان به بهبود امنیت پاکستان نیز کمک کرد.

تلاش چین برای احیای روند مذاکرات چهارجانبه صلح افغانستان درحالی است که روسیه نیز در ماه های گذشته ابتکاری دیپلوماتیک را برای ایجاد صلح و ثبات در افغانستان و مبارزه با تروریزم در کشورمان آغاز کرده و حدود دو ماه پیش، مسکو میزبان نشستی با موضوع افغانستان با حضور نماینده گانی از 12 کشور منطقه بود.

پاکستان در تابستان سال 1394 میزبان نخستین دور از مذاکرات صلح میان طالبان افغانستان و دولت کابل بود و توافق شده بود تا این مذاکرات ادامه یابد اما اعلام خبر ناگهانی مرگ ملا عمر سرکرده پیشین طالبان، همه چیز را به یکباره متوقف کرد و مذاکرات هرگز ادامه نیافت.

چندماه بعد، در زمستان همان سال، چهار کشور افغانستان، پاکستان، چین و امریکا نخستین دور مذاکرات چهارجانبه صلح افغانستان را برگزار کردند و این مذاکرات تا ماه ثور سال 1395 ، پنج دوره متوالی و بدون حصول هیچ گونه نتیجه ای پایان یافت.

تنها چند روز بعد از برگزاری دور پنجم مذاکرات چهارجانبه(اوایل جوزا 1395)، حمله طیاره بدون سرنشین امریکا به موتر حامل ملا اختر منصور سرکرده وقت طالبان، موجب کشته شدن وی شد. این اتفاق درست زمانی رخ داد که برخی راپور ها حاکی از راضی شدن طالبان به حضور در پای میز مذاکرات صلح با دولت کابل شده بود اما این اقدام امریکا، عملا مذاکرات صلح افغانستان را به شکست کشاند.

سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی که روابط کشورش با افغانستان به دلیل وجود ابرهای تیره بی اعتمادی در آسمان این روابط، در ماه های اخیر حتی متشنج تر از ماه ها و سال های گذشته شده، با این وجود وی دو روز قبل اعلام کرد که از روند صلح درافغانستان با هدف ایجاد ثبات در کشور کاملا حمایت می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار