افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, امنیتی, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 18 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

مُعضل وجود اسلحه در مکاتب افغانستان!

مکتب

نیروهای امنیتی تعداد زیادی سلاح، مواد منفجره و کمربندهای انفجاری را از داخل یک مکتب کشف و ضبط کردند.

پایگاه خبری العربی الجدید در یادداشتی با عنوان مکاتب افغانستان انبارهای سلاح هستند به معضل وجود اسلحه در مکاتب افغانستان پرداخت.

نیروهای امنیتی اخیرا مقادیر زیادی سلاح، مواد منفجره و کمربندهای انفجاری را در داخل مکتب ابتدایی جابر بن حیان در منطقه خوشحال خان در کابل، پیدا کردند آن هم با فاصله کوتاهی از اتفاقی مشابه آن که در شهر جلال آباد روی داد.

پولیس تاکید می کند که بخشی از این سلاح ها در اقدامات ترویستی مختلف استفاده شده و قرار بوده از مابقی آن نیز در اقداماتی مشابه به کار گرفته شود.

برخی منابع امنیتی در کابل می گویند که این اسلحه ها متعلق به رییس خدایداد پسر خطرناک ترین تبهکار افغانستان است که اخیرا به جرم قاچاق مواد مخدر و موارد زیاد اختطاف گریی و قتل در افغانستان اعدام شد.

از سوی دیگر یک منبع نزدیک به عبدالله عبدالله، گفت که این اسلحه ها متعلق به یکی از مشاورانشان است.

در همین راستا حسن شاه فروغ، رییس پولیس کابل گفت که پولیس با همکاری دیگر سرویس های امنیتی پس از تحقیق در قضیه وجود سلاح در مکاتب شش نفر را در ارتباط با آن بازداشت کرده که تحت استنطاق هستند.

شاه فروغ بدون اشاره به اینکه کسی از بین مسئولین در بین متهمان بازداشتی باشد، افزود: تحقیقات ادامه دارد و پولیس سعی در شناسایی منابع سلاح دارد.

وی با اشاره به مکاتب افغان تاکید کرد: دستگاه امنیتی افغانستان با آنهایی که آینده کشور را به بازی بگیرند برخورد جدی خواهد کرد و در قضیه گشایش مکاتب در ولایت های مختلف دقیق بوده و همه مکاتب و عملکرد آنها را از نزدیک زیر نظر دارد تا برای اهداف غیرقانونی مورد استفاده قرار نگیرند.

از سوی دیگر یک منبع دولتی گفت که اسلحه نزد متعلمان متعلق به غازی نواز تنی، یکی از مشاوران عبدالله عبدالله است و یا دستکم وی با این قضیه در ارتباط بوده و اسلحه ها را به طالبان و دیگر گروه های مسلح می فروخته است.

این منبع گفت که امنیت ملی افغانستان پسر کاکای این فرد معروف به نواب خان تنی را دستگیر کرده است.

دولت به طور رسمی به جزئیات این حوادث نپرداخته اما امنیت ملی افغانستان در خصوص آن تحقیق کرده و گفت که سلاح متعلق به یکی از فرزندن خدایداد بوده بدون اینکه نام او را ذکر کند.

خطر این قضیه در استفاده از مکاتب و بخصوص مکاتب ابتدایی برای اقدامات تروریستی است.

قریب الرحمن شهاب، یک فعال رسانه ای با اشاره به نگرانی خانواده ها از مکاتب گفت: مکاتب خصوصی در افغانستان وجبهه بدی پیدا کرده اند چرا که اتفاق های مربوط به پیدا شدن اسلحه در داخل این مکاتب تکرار شده است.

شهاب ضمن تاکید بر ضرورت دقت نظر در قضیه اعطای مجوز به مکاتب خصوصی در افغانستان گفت: استفاده از جاهای امن همچون مساجد و مکاتب برای اهداف نظامی خیانت به امنیت این اماکن است.

امنیت ملی اخیر مقادیر زیادی سلاح سنگین و سبک به همراه مقادیر پول در داخل مکتب خصوصی دیگری در شهر جلال آباد افغانستان پیدا کرده است.

این در حالی است که مقامات امنیتی تاکید کردند که همچنان در حال تحقیق و بررسی قضیه پیدا شدن سلح در یکی از مکاتب کابل هستند.

مقامات تاکید کردند، اسلحه هایی که در جلال آباد یافت شده متعلق به افراد مسلح است و هدف از این کار حمله به تاسیسات دولتی و مواضع امنیتی بوده است.

چیزی که نگرانی مقامات را بیش تر کرده این است که افراد مسلح مخالف دولت از هر وسیله ای برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند.

در خصوص مکاتب افغانستان نگرانی خانواده ها در خصوص آینده فرزندانشان بیش تر شده چرا که این مکاتب به انبارهای سلاح مبدل شده است.

آنها همچنین از حمله نیروهای امنیتی به مکاتب در حین حضور متعلمان هراس دارند چرا که این امر بر وضعیت روانی و آموزشی آنها تاثیر بسیار منفی خواهد گذاشت.

مسعود احمد پدر یکی از متعلمان گفت: اینکه تروریست ها مکاتب را انبار سلاح های خود قرار بدهند جنایتی پلید در حق هم والدین و هم متعلمان است چرا که این امر ورود سرویس های امنیتی به مکاتب را توجیه کرده و نگرانی از وقوع حوادث امنیتی در مکاتب را تشدید می کند.

وی افزود: ما مقادیر قابل توجهی مود منفجره را در داخل مکاتبی که در آنجا اسلحه یافته شده مشاهده کردیم بنابراین ترس و نگرانی ما از بروز حوادثی در آنجا و اینکه اطفالمان در معرض خطرات امنیتی باشند طبیعی است.

احمد در عین حال تاکید کرد که راه حل معضل وجود سلاح در مکاتب در به سر بردن با ترس و نگرانی یا بیرون آوردن فرزندانمان از این مکاتب نیست بلکه باید با مکاتب در حل این قضیه همکاری کنیم و دولت هم باید گام هایی کاربردی برای جلوگیری از نابودی آینده فرزندانمان بردارد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار