افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 25 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

مولوی عبدالرحمان رحمانی: داعشیان دشمن تشیع و تسنن هستند

مولوی عبدالرحمان رحمانی

نماینده ولایت بلخ در ولسی جرگه گفت: جریان‌های تکفیری دشمن پیروان مذاهب تشیع و تسنن هستند همچنین دست‌هایی نیز در پشت پرده از گروه تروریستی داعش در کشور حمایت می‌کنند.

مولوی عبدالرحمان رحمانی نماینده ولایت بلخ در ولسی جرگه، اعلام کرد که دست‌های پشت پرده از داعش در کشور حمایت می‌کنند و نیروهای امریکایی نیز از فعالیت این گروه تروریستی همواره چشم پوشی کرده‌اند.

وی درباره حملات اخیر گروه تروریستی داعش به مسجد دولینه در غور و مسجد امام زمان(ع) در کابل گفت: این حملات نیز مشابه حملات تروریستی گذشته به مکتب باقرالعلوم، مسجد هرات و کارته سخی هستند که هیچ مبنای اسلامی ندارند زیرا تمام مسلمانان افغانستان چه اهل تشیع و چه اهل تسنن در اصول اعتقادی با یکدیگر برابر و برادر هستند.

این عالم دین تصریح کرد: جریان‌های تکفیری از خارج افغانستان مانند داعش، لشکر صحابه و لشکر محمد که پیش از این در پاکستان نمازگزاران را هدف قرار داده بودند الهام بخش حملات تروریستی به مساجد در افغانستان هستند که با شیعه و سنی در این کشور دشمنی می‌کنند.

وی افزود: تاثیرات جریان‌های تکفیری در افغانستان از گذشته وجود داشته‌ اما در نتیجه سهل انگاری دولت افغانستان گروه‌های تکفیری در شرق کشور نفوذ خود را گسترش داده‌اند.

این نماینده افغان درباره احتمال حمایت دولت افغانستان و نیروهای امریکایی از گروه‌های تروریستی در کشور، اظهار داشت که این مسئله در ولسی جرگه و مشرانوجرگه بارها مطرح شده است، قراین و شواهد مردمی از حمایت چرخبالهای ناشناس از گروه تروریستی داعش در برخی از مناطق در شرق افغانستان حکایت دارند.

مولوی رحمانی ادامه داد: مردم وُلسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار بارها نسبت به فعالیت داعش در این وُلسوالی هشدار دادند اما نیروهای امریکایی که فضای کشور را در اختیار دارند و اهداف مورد نظر شان را در افغانستان و حتی پاکستان هدف قرار می‌دهند از این مسئله چشم‌پوشی کردند.

شواهد چشم پوشی امریکا از داعش در کشور نشان دهنده پروژه داعش سازی در کشور است که این امر اتهامی علیه دولت افغانستان نیست بلکه یک واقعیت است.

مولوی رحمانی افزود: نیروهای امریکایی در هرکجایی از افغانستان و حتی خاک پاکستان کسانی را که بخواهند هدف قرار می‌دهند پس چرا از گروه داعش که در دسترس آنها قرار دارد چشم پوشی می‌کنند. این مسئله دست‌های پشت پرده‌ای در حمایت از این گروه تروریستی را نشان می‌دهد.

نماینده ولایت بلخ در ولسی جرگه درباره چگونگی نفوذ داعش به مرکز کابل و انجام حملات تروریستی به مساجد اظهار داشت: تا زمانی که دخالت کشورهای خارجی در نیروهای امنیتی و استخباراتی افغانستان ادامه داشته باشد هیچ پلان امنیتی نمی‌تواند دردی را دوا کند.

عالم اهل سنت گفت: مردم و علمای افغانستان باید خودشان دست به کار شوند و در هماهنگی با دولت مانند دهه اول محرم، امنیت اماکن مذهبی را تامین کنند.

وی افزود: زمانی که مقامات امنیتی به ولسی جرگه احضار می‌شوند، یکدیگر را مقصر اعلام می‌کنند، به طور نمونه امنیت ملی افغانستان می‌گوید که درباره تهدیدهای امنیتی همواره پیشتر پولیس را مطلع کرده است و از سوی دیگر، پولیس شهری نیز پولیس نظم عمومی را متهم می‌کند به این ترتیب نهادهای امنیتی هر کدام از مسئولیت شانه خالی می‌کنند و یکدیگر را مقصر اعلام می‌کنند.

مولوی عبدالرحمان رحمانی درباره نشست پشت درهای بسته نماینده گان ولسی جرگه با وزیر دفاع و سایر مقامات امنیتی افغان نیز خاطرنشان کرد که نشست مقامات امنیتی افغان و نماینده گان در پشت درهای بسته هیچ تفاوتی با نشست های علنی نداشت زیرا مقامات امنیتی پاکستان را متهم کردند و نشست نتیجه‌ای نیز در پی نداشت.

نماینده ولایت بلخ در ولسی جرگه اظهار داشت: در این نشست مانند همیشه مقامات امنیتی افغان به نماینده گان راپور دادند در عین حال نه تصمیم بزرگی گرفته شد و نه آنها پلان و راهکاری برای جلوگیری از این قبیل حملات ارایه کردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار