- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

موقعیت من و ملکه ثریا متفاوت از یکدیگر است

پس از اینکه اولین بار رییس جمهور افغانستان نام همسر خود را در مراسم تحلیف اعلام نمود و از وی به علت کارها و زحماتی که کشیده تشکر کرد، موجی از خوشبینی زنان و جامعه ی جهانی، نهادهای مرتبط با حقوق بشر را فراگرفت. آنها این اقدام رییس جمهور را در جامعه ی سنتی افغانستان و در کشوری که معمولاً سیاستمداران زنان خود را در پرده نگاه می دارند بسیار شجاعانه و در راستای حقوق بشر خواندند. این اقدام رییس جمهور نوید بخش آینده ای خوش برای زنان است.

بی بی گل (رولا) غنی بانوی اول افغانستان در «گفتگوی ویژه» گفت: نقش من در رسیدن داکتر اشرف غنی به ریاست جمهوری بسیار کم بوده است به این علت که من در سیاست مداخله نمی کنم ولی گاه گاهی برای تبادل افکار با یکدیگر گفتگو می کنیم. من گاهی به وی در مواقع لازم که بین دو راه حل قرار می گیرد این گونه مشورت می دهم که هر کدام از راه حل ها که بیشترین نفع را برای مردم افغانستان و کشور دارد خوب است.

وی افزود: اشرف غنی احمدزی معمولاً کارهای مربوط به خود را خود انجام می دهد و کارهای مربوط به خانه را من انجام می دهم. پس از انتخاب وی به ریاست جمهوری افغانستان، تغییرات زیادی در زندگی ما بوجود آمده است. من از زمانی که به افغانستان آمدم تمرکز روی کارهای خانه و بخش خیریه داشتم اما داکتر همچنان برای بهبود وضعیت افغانستان و مردم زیاد کار می کند.

بی بی گل غنی بیشترین تمرکز خود را در بخش اجتماعی خواند و گفت: دوست دارم با مردم بیشتری آشنا و معرفی و از مشکلات آنان آگاه شوم. یکی از بیشترین فعالیت من کمک کردن به مکان هایی است که برای نگاهداری بچه های یتیم و بی جای در نظر گرفته شده و در آن به کودکان درس داده می شود اما در سال های اخیر فعالیت های من کمتر شده است به این علت که داکتر پیشنهاد داد تا رفت و آمد خود را در مناطق مختلف کمتر سازم.

بانوی اول افغانستان خاطرنشان ساخت: هر چند که من به مناطق چهل ستون، کوته سنگی، خیرخانه، کمپ های مختلف رفته ام که بیشتر برای کمک های بشردوستانه بوده است. از آغاز حضور من در افغانستان و کارها و سفرهایی که به مناطق مختلف آن داشتم این بسیار طبیعی بوده که زنان بیشتر در خانه فعالیت می کردند ولی تاکنون کسی در قبال عملکرد من واکنش منفی نشان نداده است. امیدوارم که به مشکلات زنان توجه بیشتری صورت گیرد تا زندگی بهتری داشته باشند. تغییرات زیادی در سی سال اخیر در افغانستان بوجود آمده است و زنان نقش بسیار مهمی در بهبود وضعیت کشور داشتند که باید از آنان تقدیر گردد.

وی اظهار داشت: یکی از دلایل عدم دخالت من در امور سیاسی به خاطر وجود و حضور زنان توانمند و بااستعدادی در عرصه ی سیاست است که می توانند از حق زنان و از حق مردم خود دفاع نمایند. هر کس که توانایی انجام امور سیاسی برای پیشرفت کشور و بهبود وضعیت مردم را داشته باشد باید در حکومت دموکراسی نقش داشته باشد و مرد و زن بودن آن مهم نیست.

بی بی گل غنی ادعای سهیم نبودن زنان در سیاست افغانستان را نادرست خواند و گفت: تا کنون زنان زیادی در افغانستان بوده اند که در سیاست سهم داشته اند که وزیر، روزنامه نگار یا شاعر بودند و نقش فعالی در جامعه داشتند اما در سال های 2001 که رسانه های خارجی مسایل افغانستان را بیشتر مورد توجه قرار دادند به این مساله بی توجه بودند و افغانستان را را کشوری بیسواد و بی فرهنگ دانستند در حالی که افغانستان دارای فرهنگ و تاریخ باسابقه ای است و زنان نیز در آن سهم خوبی داشتند.

بی بی گل در پاسخ به این سوال که اقدامات ملکه ثریا باعث خشم روحانیون گردید آیا شما نگران تکرار تاریخ نیستید گفت: موقعیت من و ملکه ثریا بسیار متفاوت از هم است. وی در امور سیاسی بسیار مداخله می کرد، هر چند وی مسوول سیستم تعلیم و تربیت بسیار عالی در افغانستان بود که در نتیجه ی آن داکتر غنی و همصنفی های وی از این موقعیت بسیار استفاده ی مثبت کردند و زمانی که به خارج از کشور برای ادامه ی تحصیل رفته بودند به برکت همین سیستم خوب آموزشی نمرات عالی می گرفتند.

بانوی اول افغانستان در ادامه گفت: در طول 13 سال گذشته وضعیت اقتصادی مردم به قدری نامناسب بود که نیاز به کمک خارجی ها بود اما وقت آن رسیده است که حکومت افغانستان زمینه را برای تغییر ذهنیت مردم در مورد کمک خواستن از خارجی ها فراهم کند تا مردم روی پای خود ایستاد شوند و برای تامین نیازمندی های خود اقدام نمایند.

غنی در پایان بیان داشت: دو فرزند دارم یک دختر به نام مریم و یک پسر به نام طارق که در آمریکا متولد شدند و دانشگاه رفتند و کار می کنند. آنها تقریباً دو یا سه بار در سال به دیدار ما می آیند و زمانی که می آیند نیز در کارها خود را شریک می سازند به طور مثال پسرم در شرکت روشن و در همراهی با وزارت انکشاف دهات برای گرفتن دکترا کار می کند.