افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 4 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

موسسه تحصیلات عالی خورشید در کابل رسما افتتاح شد

موسسه تحصیلات عالی خورشید با حضور عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، برخی اعضای مجلس، استادان و فرهنگیان در کابل افتتاح و رسما به فعالیت آغاز کرد.

ساختمان این موسسه تحصیلات عالی به شکل عصری ساخته شده و علاوه بر کتابخانه مجهز، دانشجویان به سالون کنفرانس، لابراتوارها و بخش های تحقیقاتی نیز دسترسی خواهند داشت.

مسوولان موسسه تحصیلات عالی خورشید می گویند که اقتصاد و حقوق از رشته های تخصصی و پایه است که با میتودهای نوین در این نهاد تدریس می شود.

کار ساخت این موسسه آموزشی چند سال طول کشیده و تلاش شده است در ساخت و فضای درسی آن از الگوهای دانشگاه های معتبر استفاده شود.

در حال حاضر، ۳۲ دانشگاه دولتی و ۸۲ دانشگاه خصوصی در سراسر کشور فعال هستند که حدود ۲۰۰ هزار دانشجو در این دانشگاه ها آموزش می بینند.

در چهارده سال گذشته، توجه و علاقه به آموزش و تحصیل در میان افغان ها چمشگیر بوده اما میزان سرمایه گذاری در بخش آموزش عمومی بسیار پایین است.

میزان سرمایه گذاری برای هر دانش آموز در افغانستان شصت دالر خوانده شده که این رقم در پاکستان ۲۵۰ دالر و در ایران به ۵۰۰ دالر می رسد.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی در مراسم افتتاح موسسات تحصیلات عالی خورشید گفت، لازم است در کنار پیشرفت خوبی که در بخش موسسات تحصیلات عالی افغانستان داشته است، بحث استقلالیت اکادمیک در دانشگاه های خصوصی نیز مطرح و حمایت شود.

آقای عبدالله می گوید که با نهادینه شدن این بحث فرهنگ صلح پروری، مدنیت، همگرایی و توسعه اقتصادی دست یافتنی تر خواهد شد.

او افزود که فرهنگ حمایت از دانشگاه و دانش پروری در حقیقت بیانگر فرهنگ صلح و مدنیت است و نشان دهنده استقبال مردم از ثبات و شایسته سالاری.

رییس اجرایی، رشد و توسعه دانشگاه ها را از دستاوردهای چهارده سال گذشته خواند و تاکید کرد که در حال حاضر فرصت و شرایط آموزشی برای میلیون ها شهروند کشور فراهم شده است.

عبدالله می گوید که شعور اجتماعی و سیاسی افغان ها در سال های گذشته رشد کرده است و مهمترین دلیل آن کسب دانش و تحصیل بوده است.

او از تمامی کسانیکه در بخش آموزشی سرمایه گذاری کرده اند قدردانی کرد و اظهار امیدواری کرد که رقم سرمایه گذاری در این بخش افزایش یابد.

رییس اجرایی از مسوولان موسسه تحصیلات عالی خورشید خواسته است که به فرزندان قربانیان جنگ و معلولان توجه ویژه داشته باشند و زمینه تحصیل آنان را در این نهاد فراهم کنند.

همه سالانه هزاران نفر در دانشگاه های خصوصی کشور جذب می شوند، امسال از مجموع کسانیکه آزمون کانکور را سپری کردند ۱۱۸ هزار و ۱۴۵ نفر موفق شدند به مراکز آموزش عالی، نیمه عالی و موسسات آموزش عالی خصوصی راه یابند.

وزارت تحصیلات عالی اعلام کرده است که از این رقم ۲۷ هزار نفر نمره لازم برای ادامه تحصیل در موسسات آموزش عالی خصوصی کسب کرده‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار