افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 1 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

موج جدید تنش های بلخ در راه است/ ارگ قصد اعزام والی جدید را دارد

ata mohammad noor

به گفته برخی از منابع معتبر در حکومت، ارگ تصمیم خود را برای برکناری عطا محمد نور گرفته و بزودی قصد دارد والی جدید را به سمت بلخ روان کند.
برخی منابع معتبر حکومت ادامه کار عطا محمد نور به عنوان والی بلخ را غیر قانونی خوانده می‎گویند، به زودی انجنیر محمد داوود به عنوان والی جدید بلخ معرفی خواهد شد.

پس از آن‎که عطا محمد نور به دنبال منظوری استعفایش از سوی رییس جمهور، روز شنبه هفته جاری در حضور برخی رسانه‎ها به دفتر کارش رفت، یک منبع معتبر حکومت روز دو شنبه گفت، اجرات عطا محمد نور به عنوان والی بلخ غیر قانونی است.

حداقل دو منبع حکومتی روز دوشنبه تائید کردند که عطا محمد نور والی مستعفی است و انجنیر محمد داوود به عنوان والی جدید بلخ به زودی کارش را آغاز خواهد کرد.

در همین حال انجنیر محمد داوود والی جدید تعین شده برای بلخ گفت، اختلاف به میان آمده میان جمعیت اسلامی و حکومت در حال حل شدن اند.

داوود می‎گوید، حکومت در تصمیم خود برای معرفی او به عنوان والی بلخ قاطع است.

او افزود:

تصمیم حکومت مرکزی بسیار قاطع است، خصوصا تصامیم رییس جمهور و رییس اجرائیه در این باره، استاد عطا محمد نور رییس اجرایوی جمعیت اسلامی هستند و در مسایل حزبی و تنظیمی از اوامر شان سرکشی نمیکنیم اما در مسایل حکومتی با ایشان مشوره میداشته باشیم و از تجارب شان استفاده می‎کنیم و ارتباطات حکومت محلی را با حکومت مرکزی انشاالله مستحکم می‎سازیم.

هرچند جمعیت اسلامی منظوری استعفای عطا محمد نور از ولایت بلخ را قابل قبول نمی‎داند اما رییس اجرائیه پیش از این گفته‎است، او و رهبری جمعیت پیش از این با منظوری این استعفا موافقت کرده بودند.

اداره مستقل ارگان‎های محلی هم هفته پیش گفته بود که عطا محمد نور والی مستعفی است و معرفی انجنیر محمد داوود به عنوان والی بلخ حتمی است.

عطا محمد نور روز شنبه هفته جاری در حضور شماری از رسانه‎ها به دفتر کارش رفت و اعلان کرد که تا زمان موافقت جمعیت اسلامی و حکومت او به عنوان والی رسمی بلخ کار خواهد کرد.

آقای نور گفته‎است اگر جمعیت و حکومت به توافق نرسند، او تا اخیر عمر حکومت وحدت ملی به کارش در بلخ ادامه خواهد داد.

در همین حال برخی کارشناسان حقوقی می‎گویند، ادامه کار عطا محمد نور به عنوان والی بلخ مشکل قانونی دارد.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که بنابر اعلام منابع در ارگ ریاست جمهوری، هفته گذشته جلسه خاصی در ارگ با حضور اشرف غنی ،اتمر، سفیر امریکا، حکمتیار و سفیر انگلیس در مورد عطامحمد نور برگزار شده و در آن تصمیم گرفته تا بیش از این اجازه حضور عطامحمد نور در سمت مقر ولایت بلخ داده نشود و او از این مقام خلع شود.

 1. Abdulmatin Rasoli :

  غنی بارکن گوی خورده نمیتوانی

 2. اعظمی عبدالباسط :

  خداوند نگهدارت مرد میدان

 3. ﻭﻃﻦ دوست :

  هر چه زود تر والی جدید را بفرستد بهتر است

 4. فرزاد هوشمند :

  بد کرد غ

 5. Saboor M Afrus :

  نخست اقاي دوستم از تركيه وعده هاي امدن خود را ميداد تا هوادارانشانش را نگه داشته باشد
  اكنون عطا نور ميگويد كه از سمت ولايت سبكدوش نميشود
  در حاليكه عوض عطا والي جديد تعين شده
  از طرف اين دو نفر اعلان بازرگاني خوب فعال پخش ميشود
  مردم ساده و خوشباور خواهش است كه فريب نخورند

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار