افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, حوادث -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 2 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

موجودیت مهمات خوشه‌یی در چهار ولایت کشور

ماین

 

معاون وزیر دولت در امور رسیده‎گی به حوادث طبیعی افغانستان می‎گوید که ماین‎های به جا مانده از بم‌های و یا مهمات خوشه‎یی هنوز هم در چهار ولایت کشور موجود است.

 

محمد اسلم سیاس این مطلب را روز گذشته در نشستی به مناسبت بزرگداشت از ششمین سالروز “منع مهمات خوشه‌یی” در کابل مطرح کرد.

 

تخار، پکتیا، میدان وردک و ننگرهار از ولایاتی اند که به گفتۀ مقامات افغان هنوز هم ماین‎های به جا مانده از بمب‌های خوشه‌یی در آن موجود است و مردم را تهدید می‎کند.

 

مقامات افغان این مسئله را نگران کننده خوانده می‎گویند که از تجارب کشورهای متأثر از مهمات خوشه‌یی برای محو آن استفاده می‎کنند.

 

آقای سیاس روز گذشته در مراسم بزرگداشت از روز جهانی “منع مهمات خوشه‎یی” گفت که برای پاک‎سازی مناطق مملو از انواع ماین‎ها و مواد منفجر ناشده لازم ‎است تلاش‎های پیگیر صورت گیرد.

 

وی افزود:

 

“هنوز هم به تعداد هفده ساحه ملوس با مهمات خوشه‎یی که یک مساحت هفت کیلو متر مربع را احتوا می‎نماید در چهار ولایت دیده‎ شده، این ساحات به دلیل مشکلات امنیتی پاکسازی نشده‌است.”

 

بمب‎های خوشه‌یی که متشکل از ده‎ها ماین کوچکتر است اولین بار در جنگ جهانی دوم به کار برده شد.

 

به کار بردن این بمب‎ها حتی با گذشت چندین سال پس از این جنگ همچنان برای غیر نظامیان يک خطر جدی دانسته می‎شود.

 

در این حال دفتر خدمات ماین پاکی سازمان ملل ‎متحد می‎گوید که ۷۸ در صد خاک افغانستان از ماین‎ها پاک‎سازی شده اما ۲۲ درصد خاک کشور که ۱۵۷۶ قریه و ۲۵۷ ولسوالی در ۳۲ ولایت شامل آن می‎باشد هنوز هم با تهدید روبرو است.

 

محمد وکیل مسئول این اداره در افغانستان می‌گوید که ادارۀ ماین پاکی تلاش می‌کند تا اوایل سال ۲۰۲۳ میلادی افغانستان را به گونه کامل از ماین پاکسازی کند.

 

اما وی درگیری‎های اخیر در افغانستان را نگران کننده خوانده می‎گوید، تا زمانی‎که این جنگ‎ها ادامه داشته باشد تطبیق کامل پلان‎های ماین پاکی ناممکن خواهد بود.

 

آقای وکیل می‎افزاید:

 

“در صورتی‎که جنگ جریان داشته باشد طبیعتاً هر جنگ از خود مهمات به جا می‌ماند که در آن صورت به دست آوردن این هدف شاید امکان ناپذیر باشد.”

 

در حال حاضر شماری از مؤسسات ماین پاکی در افغانستان مصروف کار اند اما با تلاش‌های که از سوی این مؤسسات انجام شده‌است هنوز نیز ماین در کشور قربانی می‌گیرد.

 

دفتر خدمات ماین پاکی ملل متحد نیز از افزایش تلفات ناشی از ماین‎ها و مواد منفجر ناشده ابراز نگرانی کرده می‎گوید که در صورت ادامه جنگ، افغانستان هرگز عاری از ماین نخواهد شد.

 

این اداره همچنان می‌گوید که ماهانه حدود یکصد و ده فرد ملکی شامل اطفال از ماین‌های کنار جاده متضرر می شوند و کاهش ۷۰ درصدی بودجه مؤسسات ماین پاکی به گفتۀ این اداره سبب شده‌است تا کار ماین پاکی در افغانستان طوری که لازم‌است به پیش نرود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار