افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 5 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

موجودیت فساد در نهادهای عدلی و قضایی

احمد ضیا مسعود

احمد ضیا مسعود، نماینده‌ء ویژه‌ی رییس جمهورغنی در امور اصلاحات و حکومتداری خوب، از موجودیت فساد در نهادهای عدلی و قضایی خبر داده می گوید که تا کنون شاهد فیصله منطقی و عادلانه محکمه های کشور در امر مبارزه با فساد نبوده است.

آقای مسعود در نشستی زیر نام شناسایی راهکارهای عملی مبارزه با فساد اداری، گفت: بیشتر زورمندان و نمایندگان مجلس، در تمام موضوع‌ های عدلی- قضایی و به خصوص قرارداد های وزارت ‌خانه‌ ها، نفوذ دارند.

نشست دو روزه‌ای تحت نام”شناسایی راهکار های عملی مبارزه با فساد اداری” از سوی دفتر نماینده‌ی فوق العاده‌ی رییس جمهور، در کابل برگزار شد.

در این نشست آقای مسعود گفت چند دهه جنگ و خشونت تمام ساختارهای اداری و اجتماعی کشور را به چالش کشیده و ارایه خدمات مطلوب برای شهروندان کشور را به سطحی ترین میزان آن کاهش داده است.

به گفته او، خشونت ها زمینه را برای افزایش فساد اداری فراهم کرده است.

او گفت فساد در ادارات یکی از معضل های مردم افغانستان بوده و جلو هرگونه ترقی و تحول در ادارات را گرفته است.

به باور مسعود، سیستم کهنه اداری و عدم مدیریت سالم از کمک‌های جامعه جهانی طی سال‌های گذشته، فساد اداری در کشور را تقویت بخشیده و دولت را در پاسخگویی به نیازهای امروزی شهروندان عاجز کرده است.

او همچنان بیان داشت که برای داشتن اداره سالم نیاز است تا شهروندان افغانستان همه با هم برای شناسایی و مبارزه با فساد اداری دست به هم داده و مبارزه عمیق و دراز مدت را برای محو فساد اداری روی دست گیرند.

نماینده فوق العاده رییس جمهور همچنان گفت برای تجهیز و الکترونیکی سازی ادارات دولتی تلاش‌ها از یک سال گذشته انجام یافته است که این کار برای هماهنگی هرچه بیشتر و آوردن اصلاحات در نهادها، سودمند خواهد بود.از سوی هم نماینده‌ی فوق العاده‌ی رییس جمهور از اعمال نفوذ در کارهای اداری ادارات دولتی توسط برخی از مقام های دولت را سبب کندی روند حکومتداری برشمرده، خواهان همکاری برای تقویت اقتدار حکومت شد.

او تاکید کرد که قضایایی فساد اداری مثل عاملان قرارداد شهرک هوشمند باید از سوی نهادهای عدلی و قضایی به مردم معرفی شوند تا مردم بدانند که پشت این پرونده کی ها قرار داشتند.

به گفته مسعود، باید نهادهای عدلی و قضایی جرات معرفی اشخاص دخیل در فسادهای بزرگ مالی را داشته باشند.

در همین حال فرید حمیدی دادستان کل کشور نیز در این نشست از مقامات ارشد حکومت خواست تا در امر مبارزه با فساد اداری بدون ملاحظه‌ی نهادهای عدلی و قضایی را یاری رسانند و بر تعهدات سیاسی شان پایبند و جهت تطبیق آن تلاش ورزند.

از سوی هم دادستان کل افغانستان از مردم خواست تا از رشوت دادن به کارمندان دولت دست کشیده و دولت را جهت شناسایی افراد آغشته به فساد همکاری نماید.

همچنان حسین فخری، رییس اداره مبارزه علیه فساد اداری نیز در این نشست گفت که تطبیق یکسان قوانین و تطبیق عدالت اجتماعی زمینه حکومتداری خوب و محو فساد اداری را تقویت می بخشد.

شریف شریفی، رییس اداره عالی تفتیش نیز در قسمتی از سخنانش گفت که برای مبارزه با فساد اداری و ارایه خدمات مطلوب عامه باید در ادارات دولتی کمیسیون خدمات عامه ایجاد شود و ارایه خدمات یکسان را ارزیابی و بررسی کند.

این نشست برای دو روز از سوی دفتر نماینده‌ی فوق العاده‌ی رییس جمهور با اشتراک نهادهای ذیربط دولتی، جامعه مدنی، بخش خصوصی و رسانه‌ها برگزار شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار