افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 10 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

موافقت بارک اوباما با افزایش فعالیت نظامی امریکا در افغانستان

اوباما

به نقل از رویترز، یک مقام ارشد دولت ایالات متحده اعلام کرده رییس‌ جمهوری آن کشور با افزایش نقش و فعالیت‌های نیروهای مسلح امریکایی برای همراهی با نیروهای مسلح افغان در نبردها علیه طالبان موافقت کرده است.

به گفته این مقام ارشد وزارت دفاع امریکا که نامش فاش نشده، این موضوع به معنی صدور مجوز برای اردوی ملی در استفاده بیشتر از قدرت هوایی، خاصتاً در حمایت‌های نزدیک هوایی است.

این مقام وزارت دفاع امریکا در عین حال تاکید کرده است که توافق اوباما به معنی دادن اختیار بلندمدت برای هدف قرار دادن طالبان نیست.

به گزارش رویترز بر اساس سیاست جدید، جنرال جان نیکلسون، قومندان نیروهای اردوی امریکا در افغانستان، اجازه خواهد داشت عساکر را برای همراهی نیروهای متعارف اردوی ملی افغانستان به میدان بفرستد. تا کنون اردوی ایالات متحده تنها نیروهای اردوی ملی افغانستان را در نبردها همراهی و حمایت می‌کرد .

در عین حال مجوز اوباما حضور اردوی امریکا در جریان نبردها را تنها محدود به زمانی می‌کند که «رهاوردی راهبردی» از آن حاصل شود. به این معنی که عساکر امریکایی نباید در ماموریت‌های هر روزه‌ی نیروهای متعارف اردوی ملی افغانستان حضور داشته باشند.

باراک اوباما طی سال‌های گذشته به مرور از شمار نیروهای اردوی امریکا در افغانستان کاسته است. قرار بود این تعداد تا پایان سال جاری میلادی به ۵۵۰۰ نفر محدود شود. روزنامه نیویورک‌تایمز در فِبریوری گذشته گفته بود احتمالا این پروگرام عوض خواهد شد.

جنرال نیکلسون پیش از آن که ماموریت خود را در افغانستان آغاز کند گفته بود مایل است به وضعیت و نیازهای افغانستان از اردوی امریکا، «نگاهی دوباره» بیاندازد.

اردوی امریکا، به دستور باراک اوباما، در اوایل ماه جوزا، ملا منصور، رهبر طالبان را هدف قرار داد و در حمله‌ای هوایی در پاکستان او را از میان برداشت. در آن زمان خبرگزاری رویترز گفته بود این حمله به وضوح تمایل رییس‌جمهوری امریکا را برای هدف قرار دادن دستگاه رهبری طالبان افغانستان در پاکستان نشان می‌دهد.

یک روز پس از اعلام خبر حمله به ملا منصور، اوباما گفت کشته شدن او «گام مهمی» در روند احیا و تثبیت صلح در افغانستان است. او تاکید کرده بود «طالبان باید از فرصت به‌دست‌آمده برای انتخاب تنها راه واقعی، جهت پایان دادن به نبردهای طولانی استفاده کند؛ برای مصالحه در روندی که به سوی صلحی پایدار و رفاه می‌انجامد، به دولت افغانستان ملحق شود».

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار