افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 24 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

مهندسی ماهرانه غرب در رواج اسباب بازی های جنگی در بین کودکان افغان

اسباب بازی های جنگی و خشونت بار، بیشترین نگرانی نه مسوولان بلکه خانواده های اطفال را معطوف خود داشته اند که بسیار ماهرانه و مهندسی شده، نسل چهارم بعد از جنگ ارتش سرخ در افغانستان را بسمت سال های سیاه و خوی وحشیانه آبا و اجدادشان سوق می دهند.

 

عید که می شود همه مردم هرکسی هرچه دارد و ندارد با خود به بازار می آورد تا برای کودکان خانه اش لباسی، کفشی یا اسباب بازی ای بخرد که حداقل برای چند روز یا چند ساعت فارغ از صدای توپ و تانک و انفجار و انتحار و ناله و شیون و بی دغدغه همیشگی گرسنگی به شادی بگذراند.

 

قصه وارداتی بودن و اشباع شدن بازارهای پایتخت و دیگر ولایات بزرگ از کالاهای گران و بی کیفیت خارجی قصه ای هزار و یک شب است که دیگر نه تکرار آن و نه بازگویی اش دردی از این سرزمین دوا نمی کند اما…

 

اما خوراک کودکانه، پوشاک کودکانه و اسباب بازی های کودکانه چیزهایی نیستند که بتوان براحتی از کنارشان گذشت؛ اولا فروش این اقلام در افغانستان بسیار بالاست و ثانیا تاثیر پذیری کودکان مغموم و محروم این کشور از اسباب بازی ها و دیگر وسایل کودکانه خارجی بسیار بیش از کودکان غربی است.

 

 

در این میان، اسباب بازی های جنگی و خشونت بار، بیشترین نگرانی نه مسوولان بلکه خانواده های اطفال را معطوف خود داشته اند که بسیار ماهرانه و مهندسی شده، نسل چهارم بعد از جنگ ارتش سرخ در افغانستان را بسمت سال های سیاه و خوی وحشیانه آبا و اجدادشان سوق می دهند.

 

ابزارآلات و ادوات جنگی و سلاح های پلاستیکی تولیدی خارجی در دست کودکانی است که میراث دار سالهای سیاه جنگ و خشونت و تروریسم در قلب آسیا هستند اما بی توجهی محض واردکنندگان و مقامات گمرک و دیگر مسوولان ذی ربط خط بطلان جنگ طلبی و خشونت پروری طفلان افغانستان را پررنگ تر می کند.

 

همین کودکانی که هنوز هم بعد از گذشت قریب به 4 دهه میراث دار جنگ داخلی و ساله ای سیاه هستند اینک سرگرم بازی با جنگ افزارهای پلاستیکی ای هستند که براساس تحقیقات مستند و آمارهای مستدل، چنان تاثیری بر روح و روان طفلان می گذارند که آموزش های انتحاری نمی تواند بر نوجوانان بگذارد این یعنی تروریسم پروری بدون هزینه و بی سرو صدا.

 

و تازه دولت دانسته که باید از خرید و فروش این اسلحه های پلاستیکی که در روز عید فطر 300 نفر را روانه ی بیمارستان ها کرد، خودداری نماید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار