افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 17 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

مهاجرت جوانان کشور به اروپا / علت ها و عبرت ها

پس از مهاجرت جوانان کشور به سوی آب های مدیترانه و کشورهای اروپایی و قربانی شدن بسیاری از آنان از جمله زنان و کودکان،سران حکومت و اراکین دولت از این موضوع ابراز نگرانی کردند. بسیاری از آنان به دلیل وجود ناامنی ها درکشور و نبود زمینه شغلی رهسپار غرب شده اند. از سویی اشرف غنی نیز در زمان انتخابات به مردم وعده داده بود که تا یک سال آینده برای یک میلیون تن زمینه شغلی را ایجاد خواهد کرد اما نه تنها این وعده عملی نشد بلکه بسیاری دیگر نیز شغل خود را از دست داده اند. بااین وضعیت رویکردحکومت برای جلوگیری از مهاجرت شهروندان کشور چه خواهد بودو علت آن چیست؟

 

سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجران و عودت کنندگان در مورد برنامه های حکومت پیرامون جلوگیری از فرار مردم به کشورهای خارجی در برنامه نگرش گفت: شکی نیست که در 2 ماه اخیر یک روند رو به افزایش مهاجرت در کشور رخ داده است اما در برابر آن آمار عودت کنندگان را اگر در نظر بگیریم در نیمه سال 2015 میلادی یک لک و 30 هزار عودت کننده به کشور داشته ایم. نزدیک به 50 هزار آنان دارای کارت پناهندگی و نزدیک به 80 هزار تن آنان افراد فاقد کارت هستند. عودت مهاجران به کشور نشان دهنده علاقه مردم به وطن خوداست که بسیار حایز اهمیت است.

 

وی افزود: زمانی که با یک پدیده برخورد می کنیم باید ریشه آن را پیدا کرد. علتی که سبب می شود جوانان کشور را ترک می کنند جنگ، ناامنی و ناامنی شغلی است. وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان نمی تواند در میدان جنگ کاری انجام دهد و نه می تواند زمینه اشتغال را ایجاد کند اما تاکنون توسط رسانه ها برنامه آگاهی عامه پخش کرده است تا خطرات مهاجرت غیر قانونی مطرح شود. همچنین با کشورهایی که در آنجا مهاجر داریم نیز زمینه عودت آنان را فراهم می کنیم اما جلوگیری از رفتن به تامین امنیت نیاز است که از عهده ما خارج است.

 

وزیر مهاجران و عودت کنندگان ادامه داد: قرار بود رییس جمهور با پرداختن به زیر ساخت ها و برنامه های اقتصادی که دولت روی دست دارد و فعال ساختن بخش های بازسازی و عمران زمینه شغلی ایجاد کند که البته در این مدت کار خود را انجام داده است. در2 هفته گذشته کشور شاهد 2 اجلاس مهم بود که دولت افغانستان برنامه و طرح های اقتصادی خود را در عرصه های مختلف و از جمله در رابطه با مسایل زیر ساختی برای کشورهای شرکت کننده جهت همکاری عرضه کنند. با طرح هایی را که دولت در اجلاس ریکا و سام مطرح کرده است زمینه به وجود آمدن فرصت های شغلی محیا خواهد شد و آهسته آهسته فرصت ها به وجودخواهند آمد. باید قبول کرد که امسال در افغانستان یک سال استثنایی بود. از طرفی نیز مسوولیت های امنیتی به گونه کامل به نیروهای امنیت کشور واگذار شده بود. بعد از انتقال این مسوولیت ها نیز مخالفان تصمیم گرفتند تا شانس خود را بیازمایند.

 

بر باور بلخی طی سال جاری هیچ فرصت شغلی از کسی گرفته نشده است و گفت: جنگ ها و گسترش ناامنی ها فرصت های شغلی را از مردم گرفته است. افزایش ناامنی ها در سال جاری نتیجه این است که طالبان در تلاش هستند تا دولت را سقوط دهند اما ناکام مانده اند. بخشی از فرصت های شغلی نیز با خروج نیروهای خارجی خود به خود از میان رفتند.

 

وزیر مهاجران و عودت کنندگان در مورد ریشه یابی مهاجرت شهروندان گفت: در این سال استثنایی این یک موضوع موقتی است و یقین دارم که در آینده تغییر خواهد کرد. دلیل نگرانی نیز همین است که به خاطر یک پدیده موقتی جوانان به سمت سرنوشت مبهم می روند. بر همین اساس ما تلاش می کنیم تا مردم را از خطرات و پیامدهای مهاجرت غیرقانونی آگاه بسازیم.

 

سید عالمی بلخی برنامه این وزارت را برای جلوگیری از مهاجرت درکوتاه مدت تلاش برای رفع ناامنی، رونق دادن مسایل اقتصادی، ایجاد فرصت های شغلی، بحث آگاهی های عامه است و دخیل ساختن مجموعه ادارات و ارگان های دولتی افغانستان در رابطه مساله مهاجرت عنوان کرد و گفت: در این راستا براساس پیشنهاد وزارت مهاجران و عودت کنندگان کمیسیون عالی مهاجرت برای بررسی مسایل و پیدا کردن راه حل ها و تصویب پالیسی ها و پلان هایی در رابطه با این ایجاد شده است. این کمیسیون تاکنون 2 جلسه داشته است و برای اجرایی ساختن فیصله های این کمیسیون عالی مهاجرت کمیته فرعی شورای وزیران ایجاد شده است تحت ریاست شخص داکتر عبدالله که تصمیم گیری می کنند.

 

وی همچنین خاطر نشان کرد: برای زمینه سازی کسانی که به کشور عودت می کنند نیز خدماتی ارایه خواهد شد. بر همین اساس و با توجه به برنامه های ارایه شده از کشورهای کمک کننده 166 میلیون دالر مطالبه شد که به دلیل واقعی بودن طرح ها و باور دونرها با 220 میلیون دالر پاسخ داده اند. باید به مشکلات جوانان توجه اساسی شود و زمینه اشتغال زایی فراهم شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار