افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 19 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

مهاجران افغان خطاب به پاکستان: در افغانستان مداخله نکنید!

شمار زیادی از مهاجران افغان در پاکستان (روز جمعه) با برپایی گردهمایی مسالمت آمیز، خواستار ختم مداخلات این کشور در افغانستان شدند.
این معترضان که شمارشان به صد ها تن می رسید، به دعوت حزب سیاسی پشتونخواه این کشور، درشهرک مرزی چمن، گردهم آمدند و از دولت پاکستان خواستند تا بگذارد که دولت افغانستان برنامه هایش را در راستای برقراری ثبات و امنیت، عملی کند.
حزب پشتونخواه پاکستان، متشکل از پشتون های ساکن در خاک پاکستان (آن سوی مرز) هستند که  که شهروندی پاکستان را پذیرفته اند.

معترضان، برضد پاکستان و به حمایت از دولت افغانستان شعار می دادند و خواهان قطع مداخلات کشور پاکستان به خصوص سازمان آی اس آی در امور داخلی افغانستان شدند.
آنان از پاکستان خواستند تا بگذارند، افغانان در فضای صلح آمیز و به دور از خشونت، زندگی کنند.
پاکستان از کشورهای منطقه است که نقش مستقیمی در تمویل و تجهیز گروه های شورشی از جمله طالبان، القاعده و شبکه حقانی دارد و به گفته منابع غربی، مناطق قبایلی این کشور، لانه های امن برای تروریستان به شمار می رود.
مقام ها در دولت افغانستان نیز بارها اعلام کردند که سازمان استخبارات پاکستان یا آی اس آی همواره گروه های تروریستی را حمایت می کند.
مظاهره کنندگان در پایان گردهمایی، در یک اجتماع بزرگ خواسته های شان را مطرح کردند .
محمدعثمان کاکر، از مسوولان حزب پشتونخواه، در این گردهمایی گفت که مردم افغانستان بر اساس مداخلات کشورهای همسایه در وضعیت نا مناسبی به سر می برند.
به گفته آقای کاکر، سازمان استخبارات پاکستان، دخالت مستقیمی در نا امنی ها افغانستان داشته و از سال ها بدینسو، در امورداخلی افغانستان مداخله می کند.
عباس شاه هزاره، از دیگر مظاهره کنندگان از عملکرد ولت پاکستان در برابر افغانستان اظهار نارضایتی کرده گفت که افغان های مهاجر، توسط پولیس پاکستان مورد شکنجه و آزار قرار می گیرند.
پیش از نیز، افغان های مهاجر در پاکستان از دولت آن کشور خواستند که در امور داخلی افغانستان مداخله نکرده در برابر آنان نیز رفتار مناسب تری داشته باشند.
این گردهمایی، بزرگترین تجمع افغانان مهاجر در پاکستان در برابر دولت این کشور خوانده شده است
هم اکنون بیش از دو میلیون مهاجر افغانستانی درکشور پاکستان زندگی می کنند که برخورد پولیس این کشور با آنان نامناسب خوانده شده است.
پیشتر مقام های محلی در ایالت خیبر پشتونخواه، اعلام کردند که با افغانان بدون مدرک قانونی برخورد سخت تری از سوی ماموران امنیتی صورت می گیرد.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار