افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 13 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

منشی عمومی ناتو: ماموریت خود در را افغانستان ادامه می دهیم

منشی عمومی ناتو می گوید، نیرو های امنیتی افغان به چالش های بزرگی روبرو بوده، ولی در سال های اخیر پیشرفت نموده و ثابت کرده اند که می توانند امنیت کشور شان را خود تأمین کنند.

منشی عمومی ناتو در اشاره به مشکلات امنیتی افغانستان گفت، در حال حاضر نیروهای امنیتی افغان همه مسئولیت امنیتی کشور شان را بدست گرفته و ناتو به حمایت خود در برنامه های آموزشی و مشوره دهی به آنها، ادامه می دهد.

ینس استولتنبرگ که دیروز در یک نشست خبری صحبت می کرد گفت:

“نظر من این است که قوای دفاعی و امنیتی افغانستان از لحاظ امنیتی به چالش های روبرو اند. ناتو ماموریت محاربوی خود در افغانستان را پایان داده است، ولی ما به ماموریت خود در عرصه آموزش، مشوره و کمک به آنها ادامه می دهیم. نیرو های امنیتی افغان مسئولیت امنیتی کشور شان را به طور کامل بدوش گرفته اند.”

در حال حاضر، سیزده هزار عسکر امریکا و ناتو در افغانستان مستقر اند که ۹۸۰۰ تن آنها را عساکر امریکایی تشکیل می دهند.

ایالات متحده امریکا، در نظر داشت تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی شمار عساکر خود در افغانستان را به یک هزار عسکر کاهش دهد.

اما بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا به خاطر وضعیت امنیتی رو به وخامت افغانستان تصمیم گرفت که حداقل ۵۵۰۰ عسکر امریکایی را تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی در افغانستان حفظ کند.

جنرال جان کمپبل قوماندانی عمومی نیروهای مسلح امریکا و ناتو در افغانستان چند روز قبل گفت، با افزایش حملات شورشیان طالب در افغانستان، به حضور بیشتر قوای امریکایی در کشور نیاز دیده می شود.

معیاد کار جنرال کمپبل به پایان رسیده و به عوض او این وظیفه به جنرال جان نیکولسن سپرده شده است،

ینس استولتنبرگ منشی عمومی ناتو دیروز در ادامه صحبت خود گفت، نیروهای امنیتی افغان در میدان نبرد نشان دادند که پیشرفت کرده، مسلکی عمل نموده و همچنان توانایی تأمین امنیت کشور شان را در برابر جنگجویان طالبان دارند.

او گفت:

“نیروهای امنیتی افغان پیشرفت زیاد کرده و ثابت نموده اند که قابلیت تأمین امنیت کشور شان را دارند، مسلکی اند و می توانند که پاسخ شورشیان طالب و دیگر گروه های مخالف را بدهند. بناءً ما به حمایت خود از آنها ادامه می دهیم. ما نباید فکر کنیم که این کار ساده و آسان است. اگر واقعبینانه بنگریم، امسال (سال ۲۰۱۶ میلادی) در آنجا خشونت، جنگ و تهدید های امنیتی ادامه دارند. ولی ما به نیروهای امنیتی افغان اعتماد داریم.”

گفته می شود، نشست سران کشورهای عضو پیمان نظامی ناتوقرار است در تابستان امسال روی وضعیت امنیتی افغانستان، برگزار شود.

نمایندۀ امریکا می گوید، اشتراک کننده گان نشست وارسا روی افزایش تعهداتی موافقه می کنند که در کنفرانس رهبران کشورهای ناتو در شهر شکاگوی امریکا وعده سپرده شده بود.

اما امریکا می گوید، حکومت افغانستان باید به کشورهای کمک کننده نیز اطمینان داده و قابلیت های خود را نشان دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار