افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 23 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

منتظر تحولات جدید در سیاست کشور باشید!

اشرف غنی مدعی است که در تبیین سیاست خارجی افغانستان برنامه هایی دارد که طی ده سال گذشته براساس تجارب فراوان آنها را طرح ریزی کرده و می تواند بین 5 گروه کشورهای همسایه، کشورهای اسلامی، کشورهای غربی، کشورهای آسیایی و سازمانهای بین المللی به خوبی تفکیک قایل شود.

 

کشور ما در دوران معاصر در شرایط حساسی قرار گرفته است، به همین دلیل اقدامات مقامات دولت جدید از جمله اشرف غنی به عنوان رییس جمهور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

به نظر می رسد محترم اشرف غنی‌ به اهمیت شرایطی که در آن قرار گرفته واقف است، به همین دلیل در ابتدا به دقت اهداف و برنامه‌های کاری‌اش را برای آینده افغانستان تصریح کرد و در عمل نیز به دنبال عملیاتی کردن این برنامه‌ها می باشد.

 

داکتر اشرف غنی در ابتدا حلقه‌های روابط سیاسی کشور را مشخص کرد و توضیح داد که برای افغانستان 5 حلقه در روابط سیاسی مورد توجه است. حلقه نخست كشورهاي همسايه، حلقه دوم كشورهاي اسلامي، حلقه سوم كشورهاي غربي مانند آمريكا و كشورهاي عضو ناتو، حلقه چهارم كشور‌‌هاي آسيايي و در نهايت حلقه پنچم سازمان‌هاي بين‌المللي مانند سازمان ملل متحد، بانك جهاني و…

 

اینکه در حلقه اول کشورهای همسایه قرار گرفته‌اند، نشان می‌دهند تا چه اندازه دولت وحدت ملی به اهمیت روابط حسنه با کشورهای همسایه توجه دارد. در همین ارتباط می‌توان به تلاش اشرف غنی برای برقراری روابط با کشورهایی مانند پاکستان، ایران، چین، ترکمنستان و… اشاره کرد.

 

با وجود اینکه نخستین حلقه روابط سیاسی افغانستان، همسایه‌ها اعلام شدند، اما در عرصه عمل، اشرف غنی روابط خود را با کشورهای دیگر از حلقه دوم شروع کرد. وی در نخستین سفر خارجی خود به عربستان سعودی سفر کرد. در اهمیت این سفر و دلیل آن می توان توضیح داد که احمدزی مانند دیگر مقامات افغانستان به نقش عربستان در حمایت از مدارس دینی کشور که حمایت ویژه‌ای از طالبان‌ دارند، واقف است. به این ترتیب اشرف غنی با ارتباط برقرار کردن با عربستان سعودی به صورت مستقیم به دنبال کنترل اقدامات این کشور در مورد حمایت از طالبان‌ بود.

 

این موضوع نشان می دهد که نخستین اولویت دولت وحدت ملی در مسایل امنیتی است. این مساله در سفر اشرف غنی به چین نیز تایید شد به طوری که نخستین موضوع مطرح شده از سوی وی در دیدار با مقامات چین موضوع تروریسم و مقابله با آن بود.

 

البته باید توجه داشت که برای چین اولویت با مسایل اقتصادی است، همان گونه که به کرات در روابط بین الملل گفته شده است، چین کشوری است که به روابط اقتصادی با سایر کشورها بیشتر از مسایل امنیتی، سیاسی و… توجه دارد.

 

اما به نظر می رسد با توجه به رقابت آمریکا و چین در مورد نزدیک شدن به دولت جدید افغانستان مسایل امنیتی و از جمله تروریزم از سوی چینی‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

 

موضوع دیگر که در مورد روابط سیاسی افغانستان با سایر کشورها باید مورد توجه قرار داد این است که دولت وحدت ملی باید بتواند موازنه‌ای میان روابط با شرق و غرب ایجاد کند. در این شرایط است که می تواند بهترین بهره برداری را از روابط خود با سایر کشورها داشته باشد.

 

موضوعی که به جد باید به آن پرداخته شود این است که تلاش‌های دولت جدید برای دست یافتن به پیشرفت اقتصادی و سیاسی چه هزینه‌هایی برای ما در پی دارد.

 

نخستین پیامد سیاست‌های اعمالی از سوی دولت وحدت ملی، مباحث امنیتی است که طالبان‌ برای کشور به وجود آورده‌اند. دولت اشرف غنی در نخستین اقدام خود برای نشان دادن حسن نیتش به آمریکا توافقنامه امنیتی را امضا کرد، این توافقنامه مورد قبول طالبان‌ نبود و از ابتدا این گروه اعلام کرد بر اقدامات تروریستی خود می افزاید.

 

همان طور که طالبان‌ وعده داده بودند، از زمان امضای توافقنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان، هر هفته شاهد دست کم یک مورد امنیتی اعم از بمب گذاری یا حملات انتحاری بوده ایم.

 

دومین موضوع اینکه، نزدیک شدن دولت کابل به کشورهای مختلف از جمله چین و آمریکا و کشورهای غربی مداخله این کشورها را در مسایل داخلی افغانستان به دنبال خواهد داشت.

 

ناگفته مشخص است که کشورهای توسعه یافته بدون چشم‌داشت به روند توسعه سایر کشورها کمک نمی کنند، بنابراین زمانی که کشور ما از کشورهای دیگر و چه بسا سازمان‌های بین‌المللی کمک های مالی دریافت می کند باید خود را برای سهیم کردن این کشورها و یا سازمان‌ها در روند توسعه آماده کند.

 

به هر حال اشرف غنی مدعی است که در تبیین سیاست خارجی افغانستان برنامه هایی دارد که طی ده سال گذشته براساس تجارب فراوان آنها را طرح ریزی کرده و می تواند بین 5 گروه کشورهای همسایه، کشورهای اسلامی، کشورهای غربی، کشورهای آسیایی و سازمانهای بین المللی به خوبی تفکیک قایل شود و به هر گروه سهم خاص خود را بدهد تا هیچ کس ناراضی نماند.

 

البته این موضوع که سیاست خارجی دولت کابل مختص دولتمردان ارگ ریاست جمهوری باشد، کمی به آرزو شبیه است تا واقعیت زیرا در 13 سال گذشته در کشور ما آمریکا تصمیم گیرنده بوده نه رییس جمهور. که امیدواریم این اتفاق در دولت وحدت ملی تکرار نشود.

 

امینی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار