افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 28 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

منتظر اعلان علنی داعش در افغانستان باشید!

گروه تروریستی داعش این روزها توسط سازمانهای استخباراتی کشورهای غرب و پاکستان در حال زمینه چینی برای جایگزینی طالبان در افغانستان است بدین طریق که طالبان به عنوان مهره های سوخته ی آمریکا که دیگر محبوبیتی ندارند، کنار گذاشته شوند و داعش با سر و صدای زیاد به یکباره اعلان ظهور کند.

 

روز گذشته طرابلس پایتخت لیبی شاهد گروگانگیری های مشابهی بود که در ماههای اخیر توسط داعش در چند کشور صورت گرفته است با این هدف که این گروه تروریستی اعلام کند که از استرالیا گرفته تا چین داعش نفوذ دارد.

 

آنچه برای ما اهمیت دارد این است که گروه تروریستی داعش این روزها توسط سازمانهای استخباراتی کشورهای غرب و پاکستان در حال زمینه چینی برای جایگزینی طالبان در افغانستان است بدین طریق که طالبان به عنوان مهره های سوخته ی آمریکا که دیگر محبوبیتی ندارند، کنار گذاشته شوند و داعش با سر و صدای زیاد به یکباره اعلان ظهور کند.

 

اینکه این اعلان علنی ظهور داعش در کشور ما قرار است چگونه و چه زمانی انجام شود، احتمالا مدت زیادی به طول نخواهند انجامید زیرا آمریکاییها با کمک پاکستان تمام مقدمات آن را چیده اند به نحوی که سران جهادی کشور از جمله اسماعیل خان و جنرال دوستم بوی آن را احساس کرده اند که از دولت مرکزی خواهان تشکیل ارتش 20 هزار نفری یا مسلح شدن دوباره ی مجاهدین را کرده اند هرچند که مقابله با داعشی که از 80 کشور نیرو دارد، کاری نیست که مجاهدین کنار گذاشته شده از دولت بخواهند انجام دهند.

 

چرا که پاکستانی ها مدت زیادی است که تشکیلات طالبان را از بین برده اند و با داعش مذاکرات لازم را انجام داده اند. براساس توافقات میان سازمان استخبارات پاکستان و داعش، این گروه در پاکستان پایگاه و حضورنظامی نخواهد داشت. حمایت ها در پاکستان صورت می گیرد و اما داعش باید پایگاه و حضور فیزیکی اش را در افغانستان به نمایش بگذارد.

 

در همین راستا تمام عربها، ازبک ها و شاخه های فعال القاعده، طالبان پاکستانی مخالف دولت پاکستان (حکیم الله محسود) و طالبان افغانستانی دو طرف مرز با ابوبکر البغدادی بیعت نموده و پرچم سیاه را با پرچم سفید تعویض نمودند، همچنان در بلوچستان و تربت جام ایران نیز حرکات مشابه شروع شده است.

 

در ابتدا خلافت اسلامی داعش را ملا مسلم دوست بر عهده گرفت اما بعد از مدتی کوتاهی ابوبکر البغدادی (یا اگر بهتر بگوییم مشاوران غربی اش) مسلم دوست را که یک پشتون بود برکنار کردند و شخصی بنام حافظ سعید را جایگزین وی و محمد نعیم غیر پشتون را معاون بخش نظامی حافظ سعید اعلام کردند تا بدین طریق بگویند که حضور داعش در افغانستان فرا قومی است.

 

هرچند اشرف غنی و عبدالله و مسوولان امنیتی کشور تلاش می کنند حضور زیرپوستی داعش را بزرگنمایی بخوانند و خود را به خواب غفلت بزنند، اما گزارشات متعدد حاکی از آن است که این گروه پایگاه هایی در جنوب و شمال ایجاد کرده و به تبلیغات گسترده دست زده است و مصروف عسکرگیری و آموزش نظامی می باشد. که بیشترقشر جوان بیکار، دانشجویان سرخورده و آنهایی که از نبود عدالت رنج می برند و یا هم فقرا، طعمه ی این گروه ها هستند.

 

به هر حال اینبار یک بازی به مراتب بزرگتر از پروژه طالبان در افغانستان در حال شکل گیری است که متصدی اصلی آن آمریکا و متحدانش و بازیگران آن باز هم مثل ظهور طالبان، سازمان استخبارات پاکستان و حمایتهای مالی آل سعود می باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار